stół wielkanocny dekoracje

Inspiracje – stół wielkanocny. Dekoracje by Miloo Home

Święta wielkanocne to wyjątkowa okazja, sprzyjająca rodzinnym spotkaniom i goszczeniu przyjaciół. W całym roku dorównywać jej może wyłącznie Boże Narodzenie, cechujące się jednak zupełnie inną atmosferą. Wielka Niedziela nie tylko odznacza się bardzo radosnym charakterem, ale też zbiega się w czasie z nadejściem wiosny. Przekłada się to na nieograniczone możliwości w zakresie dekoracji domu, a przede wszystkim świątecznego stołu. Z naszego poradnika dowiesz się, jak przygotować go na Wielkanoc!

Stół wielkanocny – dekoracje. Przygotuj się na uroczyste śniadanie!

Każdy dzień, gdy cała rodzina spotyka się przy jednym stole, zasługuje na właściwą oprawę. Szczególną uwagę należy poświęcić właśnie świętom wielkanocnym, które stanowią znakomitą okazję do pożegnania trosk zimy i powitania pięknej, wiosennej atmosfery. Cały dom powinien zostać odpowiednio udekorowany, tak aby zarówno jego mieszkańcy, jak i ich goście poczuli podniosłość tego okresu.

Dekoracja stołu wielkanocnego to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na wprowadzenie do wnętrza wiosennych kolorów i świątecznych akcentów. To właśnie w jadalni odbywają się wszystkie rodzinne posiłki, a zwłaszcza uroczyste niedzielne śniadanie. Pamiętajcie, że smak i zapach to nie jedyne zmysły, którymi odbieramy wielkanocne potrawy. Równie duże znaczenie ma wzrok, dlatego warto zadbać o estetyczny wymiar serwowanych dań oraz umieszczane na stole ozdoby.

Wielkanoc to oczywiście czas, w którym królują wiosenne kwiaty, a także motywy zajączków, kurczaków i baranków. Wśród dekoracji stołu wielkanocnego nie powinno zabraknąć także mnóstwa pisanek, czy to pod postacią wydmuszek, czy gotowych do spożycia jajek. Planując ozdabianie jadalni, nie zapomnijcie o kwestii podstawowej, czyli o eleganckiej zastawie. Poszczególnym elementom wystroju stołu wielkanocnego przyjrzymy się zresztą w kolejnych fragmentach naszego poradnika.

stół wielkanocny

Kolorystyka stołu i styl dekoracji

Najpierw zastanówmy się jednak nad tym, co powinno cechować dekorację stołu wielkanocnego. Popularnym ostatnio trendem są ozdoby w pastelowych kolorach, takich jak pudrowy róż, delikatny błękit, mięta czy stonowana żółć. Możecie wprowadzić je do jadalni za pośrednictwem zastawy bądź dodatkowych ozdób, takich jak wazony, świece, a nawet świeże kwiaty. Jeśli szukacie jednak czegoś bardziej subtelnego, postawcie na uniwersalną biel, którą uzupełnicie zielonymi akcentami.

Jedną z absolutnie najważniejszych kwestii jest także wybór stylu, jaki zastosowany zostanie na wielkanocnym stole. Podobnie jak w przypadku wystroju jadalni, a nawet całego mieszkania, dekoracja powinna zostać dobrze przemyślana i dostosowana do odgórnie założonej estetyki. Wybór najczęściej pada na kojarzący się z wiosną i sielską idyllą styl rustykalny. To idealny sposób na wprowadzenie do wnętrza świeżych kwiatów, naturalnych materiałów i wiejskich akcentów.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wielkanocny stół ozdobić w bardziej wyszukanej estetyce, takiej jak choćby styl glamour. Pamiętajcie jednak, aby mieć przy tym na uwadze wystrój całego pomieszczenia. Jakąkolwiek decyzję podejmiecie, dopasujcie wszystkie elementy wielkanocnej dekoracji stołu do wybranej estetyki. Zapewni Wam to efekt spójności i wyjątkową atmosferę.

dekoracje na stół wielkanocny

Co powinno się znaleźć na stole wielkanocnym?

Kiedy określicie już styl, w jakim będzie udekorowany Wasz stół wielkanocny, przejdziecie do wyboru konkretnych elementów jego wystroju. Na samym początku zastanówcie się nad wyglądem zastawy. Co powinna obejmować i jak dopasować ją do świątecznego klimatu?

Talerze

Na wielkanocnym stole musi znaleźć się komplet obejmujący zarówno płytkie i głębokie talerze, jak i małe talerzyki. Podczas gdy te pierwsze przydadzą się wyłącznie podczas świątecznych obiadów, te ostatnie odegrają szczególnie istotną rolę. Najważniejszy posiłek stanowi bowiem wielkanocne śniadanie.

Wybór talerzy powinien zależeć przede wszystkim od stylu dekoracji. Estetyka rustykalna sprzyja białej porcelanie lub ręcznie malowanym naczyniom. Mile widziane są między innymi ludowe wzory oraz błękitne akcenty. Przykładem takiego produktu jest choćby talerz Indigo Fusion. Alternatywnym rozwiązaniem okażą się złote lub srebrne wykończenia, które znakomicie wpiszą się choćby we wspomniany już styl glamour. Jeśli marzy Wam się elegancja w najdoskonalszym wydaniu, sięgnijcie po zestaw Prato Gold, składający się z płytkich, głębokich i małych talerzy.

Sztućce

W domu zawsze warto mieć specjalny zestaw sztućców, używany wyłącznie przy świątecznym stole. Niektórzy mogą pochwalić się kompletem wykonanym ze srebra, a inni stawiają na zwykłą – choć ciekawie zdobioną – stal nierdzewną. Ciekawym rozwiązaniem okażą się także złote sztućce, pasujące do polecanego przez nas zestawu naczyń Prato Gold.

Misy i miseczki

Miski przydają się nie tylko do spożywania zup i innych posiłków, ale też do serwowania niektórych potraw. Własnej roboty, świąteczny chrzan? A może kultowa sałatka jarzynowa? Do ich podania niezbędne okażą się właśnie różnych rozmiarów miseczki. Ponownie – możecie zdecydować się na wszechstronne białe naczynia bądź na porcelanę ozdabianą złotymi, błękitnymi czy zielonymi akcentami. W Miloo Home czekają na Was między innymi miski wchodzące w skład wspomnianego zestawu Prato Gold. Jeśli wolicie jednak coś innego, postawcie na uniwersalne i praktyczne warianty przezroczyste – takie jak na przykład misa Mera.

Filiżanki

Zacznijmy od tego, że kolekcja Prato Gold obejmuje także gustowne pozłacane filiżanki ze spodkami. Jeśli więc odpowiada Wam ta estetyka, nie musicie dłużej szukać. Jeżeli jednak marzy Wam się bardziej rustykalna dekoracja stołu wielkanocnego, postawcie na stonowane, minimalistyczne projekty bądź subtelne dekoracje, które mogą przyjmować między innymi postać motywów kwiatowych. Dobór odpowiednich filiżanek ma niebagatelne znaczenie, bo przecież każdemu śniadaniu – także wielkanocnemu – powinny towarzyszyć kawa i herbata.

Kieliszki i szklanki

O ile w przypadku niedzielnego śniadania filiżanki mogą wystarczyć, o tyle pozostałe posiłki będą wymagały także szklanek i kieliszków na wino. W tym przypadku wybór powinien być dość prosty, ponieważ elementy te zachowują zazwyczaj minimalistyczny design. Przykłady takich produktów stanowią na przykład gustowne szklanki Topaz Opitic czy ozdobione subtelnym serduszkiem kieliszki With Love.

Naczynia do serwowania

Zastawę warto uzupełnić tacami, półmiskami lub specjalnymi talerzami do serwowania. Na tych naczyniach będziecie przenosić świąteczne potrawy z kuchni na wielkanocny stół. W ofercie Miloo Home znajdziecie na przykład talerz Carmen Moroccan, którego granatowa kolorystyka może atrakcyjnie kontrastować z białymi naczyniami lub ciekawie komponować się z delikatnymi błękitnymi akcentami w stylu tradycyjnym.

Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Wielkanocna aranżacja musi oczywiście obejmować nie tylko zastawę, ale też specjalne elementy dekoracyjne. O jakich produktach mowa?

Obrus i podkładki

Trudno wyobrazić sobie stół wielkanocny bez białego obrusa, który będzie Wam towarzyszył podczas wszystkich posiłków. Jeśli chcecie podkreślić odświętną atmosferę, możecie zdecydować się na wariant przetykany złotymi lub srebrnymi nićmi. Aby przetrwał dwa dni świąt bez plam, warto dodatkowo zadbać o eleganckie podkładki pod talerze.

Świeczniki

Rodzinną atmosferę świąt dobrze zaakcentować płomieniami świec na wielkanocnym stole. W zależności od stylu, na jaki się zdecydujecie, możecie postawić na masywne, mosiężne świeczniki bądź proste i lekkie lampiony. Przykłady tych ostatnich stanowią choćby modele RM Bruton oraz Saxon z oferty Miloo Home.

Wazony i kwiaty

Jak wspominaliśmy na początku, dekoracja stołu na Wielkanoc musi zostać wzbogacona kwiatami. Z jednej strony warto zdecydować się na cięte hiacynty, narcyzy lub tulipany, które umieścicie na przykład w wazonach Blues Grande, Arc czy Rame. Z drugiej nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdobić tę przestrzeń sztucznymi roślinami. Patrząc na zalety takich produktów jak trawa Papi Flower, Mini Green czy Dandelion, trudno odmówić im nienagannego wyglądu i walorów praktycznych.

Pamiętajcie, że nakrycie stołu powinno obejmować także liczne ozdoby wielkanocne, a więc stroiki z bukszpanu, pisanki, figurki wielkanocne czy okolicznościowe serwetki.

Wielkanocna dekoracja stołu tylko z Miloo Home!

Jeśli chcecie gustownie udekorować stół wielkanocny, koniecznie zapoznajcie się z bogatą ofertą Miloo Home. Nasz sklep online spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów!