jak urządzić ogród na wiosnę

Jak urządzić ogród na wiosnę z Miloo Home?

Kiedy pogoda zacznie już sprzyjać wypoczynkowi na świeżym powietrzu, ogród może stać się dla Was najważniejszą strefą relaksu. W tym celu musicie jednak zadbać o jego pielęgnację i wyposażenie. O czym pamiętać w trakcie wiosennych porządków i jakimi zasadami kierować się aranżując tę przestrzeń? Z naszego artykułu dowiecie się, jak krok po kroku urządzić ogródek na wiosnę!

Wiosenny ogród? Urządźcie go z pomysłem!

Odpowiednio zaprojektowany ogród to gwarancja wypoczynku na najwyższym poziomie. Przestrzeń ta może pełnić wiele różnych funkcji, umożliwiając Wam obcowanie z naturą i zapewniając niezbędną dozę prywatności. To miejsce, które pozwala między innymi na:

 • organizację grilla w towarzystwie rodziny bądź znajomych,
 • spożywanie posiłków na świeżym powietrzu,
 • prowadzenie przydomowego warzywniaka,
 • hodowlę kwiatów i krzewów ozdobnych,
 • wypoczynek przy książce, drinku lub kawie.

Dysponując odpowiednio dużą powierzchnią, możecie stworzyć projekt, który pozwoli na realizację wszystkich powyższych celów. Jeśli natomiast posiadacie tylko mały ogródek, powinniście dobrze zastanowić się nad jego główną funkcją. Odpowiedzcie sobie na pytanie, czy zależy Wam przede wszystkim na wypoczynku na łonie natury, czy na organizacji przyjęć i wspólnych posiłków. Od tej decyzji będą zależały kolejne kroki prowadzące do zaprojektowania idealnej aranżacji wiosennego ogrodu.

Na samym początku prac organizacyjnych wybierzcie również styl, w jakim chcecie urządzić swój ogród. Konkretna estetyka będzie miała niebagatelny wpływ na sposób wykończenia podłoża, a także dobór określonych materiałów. Zadecyduje również o roli, jaką w zewnętrznej przestrzeni odegrają różnego rodzaju rośliny – od charakterystycznych dla stylu rustykalnego warzyw i ziół, przez klasyczne kwiaty doniczkowe, aż po sztuczną trawę wykorzystywaną w nowoczesnych aranżacjach.

Najważniejszy podczas urządzania ogrodu na wiosnę okaże się ciekawy pomysł. Postarajcie się więc nadać tej przestrzeni niepowtarzalny charakter i dostosować ją do osobistych potrzeb oraz preferencji. Kierujcie się przede wszystkim jej funkcjonalnością, ale nie zapominajcie o bardzo istotnych walorach estetycznych. Z dalszej części naszego poradnika dowiecie się, jakie kroki podjąć, urządzając ogród na wiosnę, i które produkty sprawdzą się najlepiej w jego aranżacji.

ogród na wiosnę

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosenne porządki

Im ważniejszą rolę mają odgrywać w ogrodzie rośliny, tym większą uwagę należy zwrócić na okres, w jakim przeprowadza się kluczowe prace. Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne trzeba bowiem zacząć już wczesną wiosną. Chodzi przede wszystkim o przycinanie drzewek i krzewów, rozłożenie kompostu czy szczepienie roślin owocowych. To także dobry moment na przekopanie i spulchnienie gleby oraz wyrównanie terenu. Zastanówcie się nad lokalizacją grządek, rabat czy ewentualnego warzywniaka. Jeśli wystarczająco wcześnie podejmiecie odpowiednie decyzje, szybko i łatwo zmienicie dotychczasowy układ ogrodu.

Warzywa i owoce

Po przeprowadzeniu gruntownych porządków i podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych możecie przygotować ogród warzywny. Nie wszyscy decydują się na taki krok, ale jeśli marzą Wam się posiłki z własnoręcznie wyhodowanych produktów, odpowiednio wcześnie wybierzcie nasiona i nawozy. Zanim zajmiecie się wysiewem, usuńcie wszelkie chwasty i pozostałości po starych roślinach. Jeżeli nocami wciąż jeszcze występują przymrozki, pamiętajcie o właściwym zabezpieczeniu warzywniaka. Zacznijcie od posiania kapusty i sałaty, a później sięgnijcie po nasiona papryki oraz pomidora, które początkowo należy hodować w doniczkach. Wiosna to odpowiednia pora, aby do gruntu wysiać warzywa odporne na niskie temperatury, czyli groch, rzodkiewkę, bób, cebulę, szpinak czy pietruszkę.

Na uwagę zasługują także drzewa owocowe. Jeśli znalazły się one w Waszym ogrodzie, zadbajcie o cięcia prześwietlające, bielenie pni oraz obciążenie pędów młodych roślin. Drzewka posadzone jesienią mogą ponadto wymagać płytkiego przekopania ziemi, co nie zaszkodzi również starszym roślinom.

Rośliny ozdobne

Podczas gdy warzywa i owoce znajdziemy tylko w niektórych ogrodach, rośliny dekoracyjne cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Jeśli należycie do ich wielbicieli, wykorzystajcie wiosnę na sadzenie nagietków, lilii czy chabrów, i przeflancujcie siewki kwiatów dwuletnich. To również idealna pora na powierzchowne nawożenie kompostem lub torfem, przycinanie krzewów kwitnących i przygotowanie rozsad roślin jednorocznych. Nie zapomnijcie o usunięciu resztek bylin oraz pędów i gałęzi uszkodzonych przez zimę. Uzupełnijcie też ubytki kory i wysiejcie rośliny sezonowe.

Trawnik

Przedostatni etap wiosennych prac ogrodowych powinien obejmować pielęgnację trawnika. Zacznijcie od zgrabienia kompostu i starych liści, a następnie zadbajcie o optymalne napowietrzenie gleby. Po zimie spędzonej pod śniegiem trawa bardzo potrzebuje bowiem dostępu do tlenu. Po tych zabiegach możecie przystąpić do dosiewania trawnika i nawożenia go mieszanką wieloskładnikową. Na wiosnę przypada również termin pierwszego koszenia.

Meble ogrodowe i dodatki

Mając za sobą wszystkie prace związane z roślinami, możecie przystąpić do wyposażenia ogrodu w niezbędne meble i dodatki. Zanim zajmiecie się ich wyborem, wydzielcie na nie specjalne miejsce, dzieląc przestrzeń na funkcjonalne strefy. To także odpowiedni moment na decyzję, czy interesuje Was pełen zestaw jadalniany, czy wystarczą Wam dwa leżaki i stolik kawowy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat meblowania i dekorowania ogrodu, zapoznajcie się z ostatnią częścią poradnika Miloo Home!

ogród na wiosnę aranżacje

Jak urządzić ogród na wiosnę?

Choć wiosenne prace ogrodowe powinny skupiać się przede wszystkim wokół roślin, nie sposób zbagatelizować roli, jaką w przestrzeni tej odgrywają meble i inne elementy wyposażenia. Aby zaprojektować funkcjonalną i efektowną aranżację, w pierwszej kolejności zastanówcie się nad doborem wygodnego zestawu wypoczynkowego. Do dyspozycji macie między innymi gotowe komplety składające się z sof, foteli oraz stolika, ale też praktyczne meble modułowe, które z łatwością dostosujecie do indywidualnych potrzeb.

Do produktów godnych uwagi należą bez wątpienia meble wykonane z tworzyw odpornych na eksploatację w trudnych warunkach atmosferycznych. Mowa głównie o aluminium i ekorattanie. Materiały te wykorzystano na przykład do produkcji kompletu Cora czy narożnego zestawu Aba z katalogu Miloo Home. Utrzymane są one w minimalistycznej estetyce, która znakomicie sprawdzi się w nowoczesnych ogrodach.

Warto zastanowić się również nad wyborem mebli do przechowywania. Ze względu na dużą wilgoć i silne porywy wiatru ogród to nie najlepsze miejsce dla klasycznych szaf czy regałów. Lepiej więc zdecydować się na funkcjonalne skrzynie czy rattanowe kosze, które pomieszczą choćby przyrządy niezbędne podczas grilla.

 1. Kosz Rustic Ear Square L 50x50x58 cmKosz Rustic Ear Square L 50x50x58 cm
  Kosz Rustic Ear Square L 50x50x58 cm
  Special Price 336,75 zł Regular Price 449,00 zł

Jeśli ogródek ma Wam posłużyć właśnie do organizacji spotkań przy grillu, zastanówcie się, jaki jego model sprawdzi się najlepiej w przypadku Waszej działki. Do wyboru macie nie tylko klasyczne warianty na węgiel, ale także wygodniejsze w eksploatacji produkty elektryczne i gazowe czy nieoczywiste paleniska na drewno, które znajdziecie w asortymencie Miloo Home. Planując przestrzeń grillową, pamiętajcie o zlokalizowaniu jej w odpowiedniej odległości od domu oraz zewnętrznej strefy wypoczynkowej.

 1. Donica kwadratowa Rosa S 23x23x50 cm Donica kwadratowa Rosa S 23x23x50 cm
  Donica kwadratowa Rosa S 23x23x50 cm
  Special Price 264,00 zł Regular Price 330,00 zł
 1. Palenisko ogrodowe Alto 30x30x90 cmPalenisko ogrodowe Alto 30x30x90 cm
  Palenisko ogrodowe Alto 30x30x90 cm
  Special Price 586,50 zł Regular Price 690,00 zł

Nie zapominajcie również o magii dekoracji i dodatków, które nadadzą Waszemu ogrodowi niepowtarzalny klimat. Zadbajcie więc o właściwie oświetlenie w postaci girland, lampionów czy nawet pochodni. Zaopatrzcie się też w dodatkowe poduszki oraz koce, które ozdobią meble, a jednocześnie zapewnią Wam komfort podczas chłodniejszych wieczorów w ogrodzie. Warto na moment wrócić także do kwestii roślin, ponieważ jeżeli planujecie hodować je nie tylko w gruncie, przydadzą Wam się ozdobne doniczki, takie jak Rosa czy Rosario Wood.

Nasz poradnik pomoże Wam odpowiednio przygotować ogród na wiosnę. W poszukiwaniu wysokiej jakości mebli i dodatków koniecznie zapoznajcie się z bogatą ofertą Miloo Home!