jak urządzić taras

Jak urządzić taras? Miloo Home radzi!

Przemyślana aranżacja tarasu to nie tylko gwarancja wygody, ale też estetyczne przedłużenie wnętrza domu. Nic więc dziwnego, że projektanci prześcigają się w pomysłach na urozmaicenie tej przestrzeni. Nie jest to jednak zadanie łatwe, ponieważ wyposażenie tarasu musi w idealnym stopniu łączyć atrakcyjny design z walorami fizycznymi. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zagospodarować taras, aby był jednocześnie funkcjonalny i przyjemny dla oka!

Zaprojektujcie taras swoich marzeń z Miloo Home!

Aby zaprojektować idealną aranżację tarasu, należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie o przeznaczenie tego miejsca. Jaki ma być jego charakter? Najczęściej odgrywa ono rolę:

 • strefy relaksu na świeżym powietrzu,
 • przestrzeni wspólnego spożywania posiłków,
 • części ogrodu.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby taras łączył wszystkie te funkcje. Im większa powierzchnia do zagospodarowania, tym wyższe prawdopodobieństwo, że się to uda. Niemniej, zawsze należy mieć na uwadze, jakim celom ma służyć to miejsce w pierwszej kolejności. Decyzja, czy taras będzie przedłużeniem salonu, jadalni, czy ogrodu, wpłynie między innymi na dobór mebli oraz styl, w jakim utrzymana zostanie cała przestrzeń.

Dopiero znając przeznaczenie tarasu, można przejść do jego urządzania. Należy wówczas zastanowić się nad kwestiami kluczowymi dla tego typu aranżacji. W projekcie uwzględnijcie więc:

 • Styl wystroju – podobnie jak wnętrza, tak i taras powinien zostać urządzony w odgórnie określonej estetyce. Współcześnie do najpopularniejszych rozwiązań należą aranżacje w stylu rustykalnym, nowoczesnym oraz boho. Przyjrzymy się im bliżej w ostatniej części artykułu. Pamiętajcie jednak, że wybór warto uzależnić przede wszystkim od wystroju pomieszczenia, którego taras ma być przedłużeniem!
 • Materiały użyte do produkcji mebli i dodatków – w przypadku tarasu wytrzymałość elementów wyposażenia będzie miała szczególne znaczenie. Muszą one być odpowiednio chronione przed wilgocią, promieniowaniem UV i dużymi amplitudami temperatur. Z tego względu należy decydować się wyłącznie na meble i akcesoria wykonane z solidnych tworzyw, takich jak technorattan. Nie dość, że jest on odporny na wszelkie szkodliwe czynniki zewnętrzne, to jeszcze bardzo atrakcyjnie się prezentuje, imitując naturalny rattan produkowany z pnączy palmowych.
 • Ekspozycja na słońce – właściciele większości tarasów urządzają je w taki sposób, aby zrobić jak najlepszy użytek z oświetlających je promieni słonecznych. Stąd pomysły na leżaki i hamaki wśród elementów wyposażenia, a nawet na montaż basenów rozporowych. Warto jednak pamiętać, że promieniowanie UV nie tylko gwarantuje błogi relaks, ale może się też okazać męczące czy wręcz niebezpieczne. Urządzając taras, nie bagatelizujcie więc zalet cienia. Postarajcie się, aby przynajmniej częściowo pokrywał on jego powierzchnię.

W kolejnym fragmencie naszego poradnika zapoznamy Was z najważniejszymi elementami aranżacji tarasu!

jak zaaranżować taras

Jak urządzić taras krok po kroku?

Kiedy stworzycie już zarys projektu Waszego tarasu, przyjdzie czas na dobór konkretnych rozwiązań. Duże znaczenie dla poszczególnych decyzji będzie miała ilość dostępnego miejsca, a także sposób jego połączenia z wnętrzem domu lub ogrodem. Niezależnie od specyfiki tarasu każda aranżacja powinna obejmować poniższe elementy.

Meble na taras

Meble to podstawa każdej aranżacji, więc urządzanie tarasu warto zacząć właśnie od nich. Jak już wiecie, powinny one być wykonane z materiałów odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Postawcie więc na tworzywa, którym nie zaszkodzi korozja czy intensywne promieniowanie słoneczne. Nie zapominajcie także o silnych podmuchach wiatru, który mógłby przewracać lub porywać meble. Warto zdecydować się na produkty o odpowiednio dużej masie i łatwej do utrzymania w czystości powierzchni.

Dobrym pomysłem okaże się inwestycja w modułowe meble wykonane z technorattanu. Ich największa zaleta polega na tym, że można łączyć je w dowolne konfiguracje i w każdej chwili uzupełniać o dodatkowe elementy. Zazwyczaj taki zestaw składa się z narożnika bądź kanapy, a także foteli lub leżaków. Ich rozmiary i ustawienie podlegają elastycznym modyfikacjom. Do kompletu warto dodać niski stolik kawowy, który dopełni strefę relaksu.

Tak jak wspominaliśmy na początku, taras może pełnić funkcję przedłużenia salonu, ale też jadalni. W tym drugim przypadku zdecydujecie się raczej na klasyczny stół i krzesła, które zapewnią komfort wspólnego spożywania śniadań, obiadów i kolacji. Jeśli postawicie na meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, pamiętajcie o ich odpowiednim zabezpieczeniu – na przykład za pomocą impregnatu!

meble na taras

Dodatki

Aby zewnętrzna przestrzeń gwarantowała możliwość komfortowego spędzania czasu na świeżym powietrzu, należy uzupełnić aranżację tarasu o praktyczne i miłe dla oka dodatki. Trudno wyobrazić sobie to miejsce bez wygodnych poduszek, które powinny znaleźć się na kanapie i fotelach bądź też na krzesłach przy stole. Podczas ich wybierania zwróćcie uwagę na materiały, z jakich zostały wykonane. Warto stawiać na tkaniny nadające się do prania w pralce.

Jeśli dysponujecie jakimś rodzajem zadaszenia na tarasie, atrakcyjnym pomysłem mogą okazać się także zasłony ogrodowe. W razie potrzeby zapewnią Wam one chwilę wytchnienia od męczących promieni słonecznych. Oczywiście w pozytywny sposób wpłyną też na estetykę wystroju.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na stolik kawowy, czy na większy stół jadalniany, warto ozdobić jego powierzchnię bieżnikiem, obrusem lub chociaż praktycznymi podkładkami pod naczynia. Umieszczając tego typu tekstylia na tarasie, zadbajcie o specjalne uchwyty, które zabezpieczą je przed porywami wiatru.

Dekoracje

Piękny taras to taki, który otoczony jest mnóstwem roślin. Do ich hodowania przydadzą się Wam ozdobne donice. Jeżeli taras znajduje się bezpośrednio w ogrodzie, kwiaty i rośliny zielone mogą oczywiście rosnąć w gruncie, co ułatwi ich utrzymanie. Bez wątpienia to właśnie one powinny stanowić główną dekorację tego miejsca.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na oświetlenie. Sznury żarówek rozwieszone wzdłuż balustrady lub ozdobne lampiony z pewnością sprawią, że wieczorem na tarasie zapanuje odpowiednia atmosfera!

Aranżacja tarasu – jakie produkty wykorzystać?

Na koniec zapoznamy Was z propozycjami przykładowych projektów wykorzystujących produkty z oferty Miloo Home. Zobaczcie, jak urządzić taras!

Jak urządzić taras w stylu rustykalnym?

Na tarasie w stylu rustykalnym powinny królować naturalne materiały bądź tworzywa imitujące drewno. Taka estetyka świetnie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy przestrzeń ta połączona jest bezpośrednio z ogródkiem. Jeśli zdecydujecie się na styl rustykalny, w asortymencie Miloo Home znajdziecie między innymi stolik kawowy Organic czy Maje Natural, a także szeroki wybór krzeseł do użytku zewnętrznego, takich jak modele Breeze, Noa, Parado czy Tori. Aranżację uzupełnicie pomysłowymi lampionami solarnymi Cora i poduszkami Elson.

Jak urządzić taras w stylu nowoczesnym?

Nowoczesny taras to miejsce, które może kojarzyć się z salonem. Niezbędne w tym przypadku okażą się wygodne meble, takie jak fotele ogrodowe Cloud lub Aira z oferty Miloo Home. Pomiędzy nimi warto ustawić na przykład stolik kawowy Sue Grey lub Kampala. Przestrzeń ta powinna oferować ponadto sporą ilość cienia, toteż nie może zabraknąć w niej zadaszenia lub rozłożystego parasola bocznego Kos. Z uwagi na dążenie do minimalizmu, pod styl nowoczesny warto przeznaczyć względnie duży taras.

 1. Fotel Aira 88x86x66 cmFotel Aira 88x86x66 cm
  Fotel Aira 88x86x66 cm
  Special Price 2 010,00 zł Regular Price 3 350,00 zł

Jak urządzić taras w stylu boho?

Aby urządzić taras w stylu boho, sięgnijcie po modne w ostatnich czasach hamaki, takie jak model Alicante z asortymentu Miloo Home. Ciekawą alternatywą dla niego może się okazać podwieszany fotel Cocoon De Luxe. Trudno wyobrazić sobie wystrój w tej estetyce bez nastrojowego oświetlenia, na przykład w postaci lamp wiszących Kano, oraz mnóstwa wygodnych poduszek (Grace lub Tarida).

Jak urządzić taras? Zaopatrz się w Miloo Home

Bez względu na to, czy chcecie urządzić mały taras, czy dużą powierzchnię na zewnątrz domu, potrzebne Wam będą wysokiej jakości meble ogrodowe oraz gustowne dodatki. Wszystko to - i wiele więcej – znajdziecie w ofercie Miloo Home!