kafelek_1800x1200_7

Jakość, czyli wygoda

Jak wybierać meble tarasowe

Wybór mebli tarasowych trzeba oprzeć na kilku kluczowych czynnikach. Najważniejszy z nich to bez wątpienia preferencje przyszłych użytkowników. Trzeba więc wziąć pod uwagę liczbę domowników, a być może także stałych gości. Następnie ich percepcję wygody. Dla przykładu, jednym będzie odpowiadał wypoczynek na kanapie, innym marzy się szezlong, niektóre osoby najbardziej komfortowo czują się w fotelu – niekoniecznie stojącym, może np. bujanym czy wiszącym. Istnieją też tacy, dla których najważniejszym meblem na tarasie jest stół, wokół którego w ciepłe dni koncentruje się życie rodzinne. Niekiedy warto wybierać meble modułowe, np. sofy, które w razie potrzeby będzie się dało wydłużyć. Wiele osób doceni też zalety pomysłowych, a więc bezproblemowych sposobów składania i rozkładania wielu sprzętów – z myślą o przenoszeniu, przewożeniu czy po prostu o przechowywaniu poza sezonem.

 

Styl mebli tarasowych – co oczywiste – również musi odpowiadać gustowi właścicieli, choć tu najlepiej szukać rozwiązań, które jednocześnie będą harmonizować z architekturą domu. Skoro mowa o plenerze, mam na myśli przede wszystkim zewnętrzną szatę budynku, ale nie tylko. Do najważniejszych trendów aranżacji balkonów, tarasów i ogrodów należy przecież ten, w którym przestrzeń relaksu na otwartym powietrzu bardzo mocno łączy się z wnętrzem zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym. Taras to dziś najczęściej przedłużenie salonu, niekiedy też sypialni czy kuchni. Wtedy o aranżacji wnętrza i jego otoczenia warto myśleć całościowo.

 

Ten sposób aranżowania przestrzeni stał się możliwy, gdy za sprawą rozwiniętej technologii powstały tapicerowane i wyplatane meble tarasowe w pełni odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Ich sekret to m.in. tkaniny impregnowane tak, że wizualnie nie różnią się od tych, które znamy z domów, a mogą być wystawione na słońce i na deszcz. Ważną rolę odgrywa tu także technorattan, który obecnie do złudzenia przypomina naturalny pierwowzór, ale jest odporny na wodę i wilgoć w powietrzu, a zarazem nie blaknie mimo długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Sprawy związane z tak rozumianą trwałością są w przypadku mebli tarasowych niezwykle ważne. Skoro chyba wszyscy borykamy się z poczuciem ciągłego braku czasu, chwil przeznaczonych na rozrywkę nie powinno nam mącić uciążliwe czyszczenie mebli tarasowych ani kłopotliwe zabezpieczanie ich np. przed prognozowanym na noc deszczem.

 

Jakość mebli tarasowych przejawia się też we wzornictwie. Dobre i starannie wykonane projekty, które można znaleźć w ofercie renomowanych marek, wzbogacają taras o konkretne wartości estetyczne. Moje wybory oscylują między akcentami mocnych odcieni, taki jak ostry róż, a delikatną, spokojną paletą kolorów ziemi. Jeśli z kolei chodzi o formy, preferuję meble, które równie dobrze mogłyby stanąć na tarasie, co w salonie – a potem w zależności od potrzeb krążą między wnętrzem a zewnętrzem. Z drugiej strony w dziedzinie aranżacji ogrodu i balkonu bliskie mi są także akcenty stylu boho, zgodnie z jego naturą wyraziste. Lato to najlepszy czas, by pozwolić sobie na więcej niż zwykle swobody, a nawet na pewne szaleństwa. Na pewno przełoży się to na wyższą jakość wypoczynku na własnym balkonie czy tarasie.

Barbara Godawska

iHome Studio

www.ihomestudio.pl