
Ogród minimalistyczny — urządźcie go z Miloo Home!
Nowoczesne ogrody minimalistyczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, choć wciąż nie są u nas aranżowane tak często jak na przykład na Zachodzie. Odznaczają się licznymi zaletami, które pozwalają na stworzenie przestrzeni harmonijnej, eleganckiej, a nade wszystko praktycznej. Marzy Wam się taka strefa relaksu? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem na temat urządzania ogrodu w stylu minimalistycznym!
Nowoczesny ogród minimalistyczny — miejsce, w którym odpoczniecie!
Na wstępie należy podkreślić, że ogród minimalistyczny ma nie tyle przyciągać uwagę, co kierować ją na swoje tło. Aranżacja w tym stylu doskonale sprawdzi się więc na przykład w sytuacji, gdy zależy Wam na wyeksponowaniu bryły i elewacji budynku czy też krajobrazu za domem. Projekt samego ogrodu powinien być oszczędny w środkach, co pozwoli podkreślić walory jego otoczenia.
Aby osiągnąć taki efekt w przestrzeni ogrodowej, należy kierować się przede wszystkim następującymi zasadami:
Geometryczne kształty
Minimalistyczny ogród to nie miejsce dla eksperymentalnych form i wyszukanego designu. Dominować powinny tu proste bryły. Pamiętajcie jednak o konsekwencji: jeżeli zdecydujecie się na kwadraty i prostokąty, zastosujcie je w całym ogrodzie; to samo dotyczy na przykład kształtów opływowych. Co więcej, wybór określonych form musi być dobrze uzasadniony — choćby bryłą budynku.
Monochromatyczna paleta barw
Wrażenie minimalizmu pogłębicie dzięki zastosowaniu w ogrodzie ograniczonej palety barw. Nie musicie unikać wyrazistych kolorów — w tej przestrzeni byłoby to niewskazane. Pamiętajcie jedynie o tym, by stosowane odcienie tworzyły spójną całość. Możecie też zdecydować się na nowoczesny kontrast czerni i bieli lub naturalne połączenie brązu i zieleni. Wybór zależy wyłącznie od Waszych preferencji. Postarajcie się jednak jak najbardziej ograniczyć liczbę wykorzystywanych kolorów, aby Wasz ogród minimalistyczny cechował się eleganckim umiarem.
Praktyczne wyposażenie
Ogród minimalistyczny powinien być przede wszystkim wygodny w eksploatacji. To znakomity wybór dla osób, które cenią sobie bliskość natury, ale niekoniecznie chcą się nią zajmować. Ograniczona liczba roślin, równo przystrzyżony trawnik i umiar w zakresie dekoracji zapewnią Wam komfort poruszania się po przestrzeni i ułatwią jej utrzymanie. Unikajcie więc zbędnych ozdób, otaczając się jedynie niezbędnym wyposażeniem.

Solidne i estetyczne materiały
W ogrodzie minimalistycznym nie musicie ograniczać się do naturalnych surowców, choć wysokiej jakości drewno zawsze okaże się trafionym wyborem. Z powodzeniem możecie je jednak uzupełnić elementami szklanymi czy wykonanymi z tworzyw sztucznych — takich jak praktyczny technorattan. Kierujcie się przede wszystkim wytrzymałością mebli i dodatków, mając na uwadze, że będą one wystawione na działanie destrukcyjnych czynników atmosferycznych — wilgoci, promieniowania UV czy porywistych wiatrów.
Meble i dodatki do ogrodu minimalistycznego — jakie wybrać?
Skoro znacie już wyznaczniki stylu minimalistycznego w ogrodzie, pora zastanowić się nad wyborem konkretnych mebli i dodatków. Jak wspominaliśmy wyżej, powinny one być przede wszystkim wykonane z solidnych materiałów odpornych na trudne warunki pogodowe. Zainteresujcie się więc właściwościami antykorozyjnymi oraz szybkoschnącymi. Dzięki temu umożliwicie sobie eksploatację ogrodu niezależnie od pory roku.
Wyposażenie stosowane w ogrodach minimalistycznych powinno być nade wszystko praktyczne, ale nie możecie zapominać o estetyce, która w tym przypadku odgrywa szczególnie istotną rolę. W aranżacji najlepiej sprawdzą się meble i dodatki o prostych kształtach i subtelnym wykończeniu. Unikajcie bogatych zdobień, oryginalnych faktur i rzucających się w oczy wzorów. Wszystkie elementy powinny do siebie pasować i atrakcyjnie komponować się zarówno z bryłą domu, jak i z otoczeniem.
W projekcie ogrodu minimalistycznego atrakcyjnie zaprezentują się między innymi:
- Zestaw Sidari — elegancki komplet składający się z sofy, stolika kawowego i dwóch foteli. Odznacza się minimalistyczną formą i maksymalną ergonomią. Ramy mebli wykonano z proszkowanego aluminium, a obicia poduszek z tkaniny Olefin odpornej na działanie warunków atmosferycznych. Projekty uzupełnia hartowane szkło na blacie stołu oraz drewno teakowe na podłokietnikach.
- Zestaw Lantica — utrzymane w duchu minimalizmu meble, które z powodzeniem odnajdą się w nowoczesnym ogrodzie. W ich konstrukcjach wykorzystano przede wszystkim białe aluminium, solidne drewno teakowe oraz tkaninę sunproof. Detale wykonano natomiast z szarego sznurka i praktycznego tworzywa pollywood. W skład kompletu wchodzą fotele, krzesła, stoły obiadowe, stoliki kawowe oraz sofa.
- Zestaw Beri — to definicja minimalizmu w stylu nowoczesnym. Sofa i fotele wykonane są z przystosowanych do użytku zewnętrznego materiałów, takich jak aluminium i poliester. Prostota ich formy czyni z nich wybór wysoce uniwersalny. Dzięki skromnym wymiarom meble doskonale sprawdzą się nawet na niewielkich działkach.
- Zestaw mebli ogrodowych Sidari grafitowy 4 elementy Miloo HomeSpecial Price 7 992,00 zł Regular Price 9 990,00 zł
- Zestaw mebli ogrodowych Beri białySpecial Price 6 799,15 zł Regular Price 7 999,00 zł
- Zestaw Serenity — komplet obejmujący sofę, dwa fotele oraz stoliki kawowe o różnych rozmiarach. Cechuje się podwyższonymi parametrami odpornościowymi i lekkością formy. Połączenie aluminium, sznura i tkaniny olefin skutkuje nie tylko wydłużoną żywotnością mebli, ale także ich atrakcyjnym designem, który perfekcyjnie wpisze się w nowoczesną przestrzeń ogrodów minimalistycznych.
- Sofa ogrodowa Bart — wyróżniająca się nieprzeciętnymi walorami wizualnymi kanapa, która atrakcyjnie zaprezentuje się w każdym ogrodzie minimalistycznym. To ciekawa propozycja dla miłośników ponadczasowe klasyki, którym zależy na geometrycznych kształtach i łatwej pielęgnacji mebli. Wykonane zostały one z aluminium oraz tkaniny dralon produkowanej z myślą o użytku zewnętrznym. Aby utrzymać ją w czystości, wystarczy co jakiś czas przetrzeć ją ściereczką z mikrofibry.
Styl minimalistyczny odznacza się powściągliwością i wszechobecną harmonią, toteż należy możliwie ograniczyć liczbę ewentualnych dodatków do ogrodu. Mimo to na pewno przydadzą Wam się takie akcesoria jak szklane lampiony czy kosze do przechowywania koców i poduszek. Wybierając tego typu elementy wyposażenia, zwróćcie jednak uwagę na powtarzalność prostych brył oraz spójną paletę barw. Dzięki temu dodatki nie będą wprowadzać zbyt dużego chaosu, a ogród doskonale sprawdzi się jako idealne tło dla bryły domu.
Minimalistyczny ogród — aranżacje
Wiecie już, że nowoczesny ogród minimalistyczny sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które cenią sobie porządek, lecz niekoniecznie mają czas lub chęci regularnie o niego zabiegać. Decydują się więc na oszczędność formy, przejawiającą się głównie przez prostotę projektów oraz umiar w zakresie dekoracji. Nie oznacza to jednak wcale, że wszystkie ogrody inspirowane minimalizmem będą wyglądać tak samo. Wręcz przeciwnie — styl ten jest na tyle uniwersalny, że każdy zinterpretuje go w zupełnie inny sposób.

Do ciekawych rozwiązań mogą należeć:
- Nowoczesny ogród minimalistyczny — to prawdopodobnie najbardziej ascetyczna wersja tej estetyki. W ogrodzie powinien dominować równy, zielony trawnik i ciemny zestaw mebli o prostych kątach. Mile widziane będą również połączenia metalu oraz szkła, odznaczające się wyjątkową elegancją.
- Tradycyjny ogród w stylu minimalistycznym — w tym wariancie zdecydowanie ważniejszą rolę odegrają rośliny. Stawiajcie przede wszystkim na zielone krzewy i trawy ozdobne, tworzące jednorodne grupy. Bardziej niż na efekcie dżungli powinno Wam zależeć na starannie przyciętych bukszpanach czy cisach.
- Minimalistyczny ogród egzotyczny — to propozycja dla najbardziej wymagających osób, które wrażenie harmonii i elegancji chcą urozmaicić o inspiracje zaczerpnięte na przykład z Dalekiego Wschodu. W takich ogrodach minimalistycznych dominować może drewno, a wśród roślin powinny pojawić się juki, magnolie czy wiśnie.
Macie już własny pomysł na minimalizm w ogrodzie? Zapoznajcie się z pełną ofertą Miloo Home i zaprojektujcie swoją wymarzoną aranżację!
Przeczytaj również: