kafelek_1800x1200_2

Przyjazna dzikość. O stylu nowoczesnych ogrodów

W nowoczesnych ogrodach – podobnie jak we wnętrzach – mocno zaznacza się trend naturalności. Dzisiejsze realizacje mają w sobie pewną dzikość, oczywiście kontrolowaną. Dla przykładu, zamiast wystrzyżonego trawnika pojawia się w nich łąka kwiatowa. Coraz popularniejsze są także nawiązania do historii ogrodnictwa, choćby dróżki wykonane z cegły układanej w jodełkę, chodniki obwiedzione drobnymi kamyczkami czy tarasy ozdobione misternymi wzorami z kamiennych kosteczek. Wszystko to daje odczucie ciepła czy przytulności.

Jednocześnie przestrzenie plenerowe zyskują na funkcjonalności. Oczekują tego sami klienci, coraz bardziej świadomi dostępnych możliwości. Oprócz strefy wypoczynkowej, na tarasach powstają całe kuchnie outdoorowe. Dzięki temu w gronie bliskich czy przyjaciół można wspólnie nie tylko jeść i pić, ale także gotować. Kolejna sfera dotąd ukryta w budynku, a dziś wychodząca w ogród, to domowa siłownia. Do stosowanych obecnie rozwiązań należy m.in. umieszczanie bieżni, rowerka czy atlasu w przeszklonym pawilonie. A jeśli w domu jest basen – otwiera się go na ogród ogromnym oknem, najlepiej rozsuwanym, by letnią porą obie te przestrzenie jak najpełniej łączyły się z sobą.

Meble ogrodowe na ogół dobiera się do architektury budynku, ale komponuje tak, by aranżacja miała w sobie wiele swobody. W tę tendencję świetnie wpisują się wszelkie plecionki, z wikliną i jej naśladownictwami na czele. Króluje przy tym zasada mix&match – zamiast sięgać po gotowe zestawy, wyposażenie dobieramy samodzielnie. Wyplatane meble z tarasów przenikają jednocześnie do salonów, w odwrotnym kierunku z kolei przenosi się wiele sof i foteli tapicerowanych, przygotowanych do użytku plenerowego. Coraz bardziej popularne stają się też wszelkie hamaki i bujaki, bardzo nieformalne i w formie, i w funkcji. Nieodparcie kojarzą się z relaksem.

W nowoczesnym ogrodzie ponadto przybywa praktycznych i dekoracyjnych dodatków. Do najpopularniejszych należą dywany outdoorowe, wzorzyste i kolorowe. Stale poszerza się gama tekstyliów ogrodowych, z poduszkami oraz pledami na chłodniejsze dni na czele. Szlachetną ozdobą przestrzeni ogrodowej może stać się kolorowa ceramika, m.in. w postaci donic.

Ważną sprawą jest też oświetlenie. Światło skupia się na tarasie, delikatnie wydobywa wybrane detale elewacji, tworzy w ogrodzie zupełnie nowe efekty. W każdym przypadku podkreśla wieczorny nastrój tej przestrzeni. Od wielu już lat są w użyciu niewidoczne oprawy zagłębione w ziemi i oświetlające krzewy czy drzewa od dołu. Do nowszych rozwiązań należą delikatne lampki nawiązujące kształtem do roślin – stylizowane na gałązki, pędy czy liście. Rozsiane po ogrodzie, budzą skojarzenia z obecnością świetlików. Świetne rezultaty daje zastosowanie niziutkich opraw świecących płasko po trawniku, chodniku czy tarasie. A wzajemne związki między ogrodem i domem podkreślają outdorowe lampy wolnostojące z abażurami – wiernie naśladujące dobrze znane modele pokojowe.

Ze starannie urządzonego ogrodu chcemy korzystać nie tylko latem. Dlatego przestrzeń tarasu osłaniamy zadaszeniem – trwałym lub zwijanym – oraz składanymi szklanymi parawanami. Niekiedy na tarasie pojawia się również ogrzewacz zasilany gazem lub biopaliwem. Dzięki temu ogrodowe życie trwa w najlepsze również wiosną i jesienią, a meblom ogrodowym nie zagrażają kaprysy pogody.

 

Magdalena Kostrzewa-Świątek

www.tissu.pl