styl organiczny na tarasie

Styl organiczny na tarasie — obłe formy mebli ogrodowych gorącym trendem 2023

Podczas gdy zamykając się w betonowych miastach, człowiek coraz bardziej odchodzi od natury, artyści już w XIX wieku postulowali powrót na jej łono. Powstał wówczas styl organiczny, którego celem stało się tworzenie przedmiotów harmonijnie komponujących się z otoczeniem. Współcześni projektanci chętnie przypominają sobie o tych założeniach, aranżując gustowne i funkcjonalne przestrzenie — zarówno we wnętrzach, jak i poza nimi. Z naszego poradnika dowiecie się, jak urządzić taras w stylu organicznym!

Styl organiczny — gorący trend tego sezonu

Powracający do mody styl organiczny to bez wątpienia efekt tęsknoty człowieka za naturą. Ostatnie lata — w tym pandemia koronawirusa — uświadomiły wielu ludziom, jak bardzo oddalili się od tego, co powinno być im najbliższe. Długie miesiące lockdownów spędzane w domach boleśnie przypomniały nam o urokach otwartych przestrzeni i świeżego powietrza. Nic więc dziwnego, że wnętrza inspirowane naturą stanowią jeden z najgorętszych trendów 2023 roku.

Choć styl organiczny cały czas ewoluuje, to dość łatwo wymienić jego główne wyznaczniki:

Ścisły związek z naturą

Już XIX-wieczni artyści założyli, że architektura powinna być częścią świata przyrody. Prędko zaczęło to dotyczyć nie tylko budownictwa, ale także wyposażenia wnętrz. Styl organiczny pozwala wprowadzić naturę do domu — czy to poprzez zastosowaną kolorystykę i materiały, czy też za sprawą nieregularnych kształtów mebli i dodatków.

Obłe kształty

Jak wspomnieliśmy wyżej, elementy wyposażenia powinny nawiązywać swoimi kształtami do tych spotykanych w środowisku naturalnym. W stylu organicznym unika się zatem kątów prostych i geometrycznych form. Królują tu obłości, które nie tylko odwołują się do świata przyrody, ale też wprowadzają do pomieszczeń harmonijną atmosferę.

Otwarta przestrzeń

Świat natury jest nieograniczony i takie też powinny być wnętrza urządzone w stylu organicznym. Warto dążyć więc do znoszenia wszelkich barier, zamiast murów stosując co najwyżej przeszklone ściany. W przypadku aranżacji tarasu zadanie to okaże się zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ wystarczy otworzyć go na ogród. Jeśli nie pozwala na to jego umiejscowienie, zdecydujcie się na barierki ze szkła bądź donice tworzące żywopłot.

Stonowana kolorystyka

W środowisku naturalnym wyjątkowo jaskrawe barwy to raczej wyjątek. Dominują kolory stonowane, takie jak beże, szarości, delikatny błękit czy przygaszona zieleń. Upewnijcie się więc, że wybierane przez Was meble i dodatki utrzymane są w stonowanych odcieniach, które wprowadzą do przestrzeni spokój, jednocześnie zapewniając Wam wyjątkowo szerokie możliwości aranżacyjne.

styl organiczny

Motywy roślinne

Biomorficzne kształty i wszechobecne nawiązania do natury muszą oczywiście skutkować wykorzystywaniem w aranżacjach motywów roślinnych. Na tarasie sięgajcie więc zarówno po żywe kwiaty i krzewy, jak i po odpowiednie akcenty w postaci dodatków czy dekoracji.

Ergonomiczne kształty

Projekty mebli w wystroju organicznym powinny odpowiadać naturalnemu ułożeniu ciała człowieka. Szukając idealnego wyposażenia swojego tarasu, natkniecie się na opływowe kanapy, miękkie fotele i kształty gwarantujące właściwe podparcie kręgosłupa. Jak łatwo się domyślić, skutkuje to wyjątkowym poziomem komfortu, który potęgowany jest przez wybór elastycznych, łatwych w obróbce materiałów.

Styl organiczny — meble ogrodowe, na które warto zwrócić uwagę

Wiedząc, czym cechuje się styl organiczny, z łatwością zaprojektujecie aranżację swojego tarasu. To doskonała przestrzeń dla tej estetyki, ponieważ w naturalny sposób wprowadzi ona do tego miejsca wrażenie symbiozy z przyrodą, czyniąc z niego idealne przejście pomiędzy domem a ogrodem.

Aby ułatwić sobie aranżację tarasu, zapoznajcie się z produktami czekającymi na Was w asortymencie Miloo Home. Znajdziecie tu zarówno meble o organicznych kształtach, jak i naturalne dodatki. Do ciekawych propozycji należą między innymi:

  • Kolekcja Javi — znakomity wybór dla każdego, komu zależy na prostych i efektownych rozwiązaniach. W projektach mebli wykorzystano zgrabne połączenie metalu oraz drewna, uzupełniając je jednocześnie o miękkie poduszki. Świetnie widać tu organiczny minimalizm, który stanowi właściwie synonim naturalnych rozwiązań. Kolekcja Javi obejmuje przystosowane do użytku zewnętrznego fotele, krzesła, sofę oraz stół.
  • Krzesła Forto — meble utrzymane w podobnej jak kolekcja Javi estetyce. W tym przypadku mamy do czynienia z połączeniem praktycznego aluminium i beżowego sznurka. Swoimi kształtami i kolorystyką krzesła idealnie wpisują się w założenia estetyki organicznej i doskonale komponują się z dodatkami w postaci zielonych roślin.
  • Stół ogrodowy Forto — z tej samej kolekcji co opisane wyżej krzesła pochodzą minimalistyczne stoły ze szklanymi blatami. Solidne materiały sprawiają, że meble doskonale radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie cieszą oko atrakcyjnym designem.
  • Zestaw ogrodowy Maje Grey — obejmuje 3-osobową sofę, łóżko dzienne, leżaki, fotele, stolik kawowy, a nawet... legowisko dla psa. Wszystkie te elementy zostały wykonane z praktycznego technorattanu, który idealnie łączy naturalny wygląd z odpornością na destrukcyjne czynniki atmosferyczne. Meble Maje Grey zapewnią Wam komfort na najwyższym poziomie, a jednocześnie pozwolą stworzyć harmonijną i elegancką aranżację tarasu.

Taras w stylu organicznym — aranżacje

Choć wnętrza inspirowane naturą powinny być utrzymane w duchu minimalizmu, to na tarasie organicznym warto pokusić się o udekorowanie przestrzeni atrakcyjnymi dodatkami. Szczególnie istotną rolę odegrają wśród nich rośliny doniczkowe, które wprowadzą do projektów nieco życia, nie naruszając przy tym wrażenia harmonii.

Organiczne kształty, zieleń roślin i motywy kwiatowe to najprostsze sposoby nadania aranżacji wnętrz naturalnego charakteru. Dotyczy to także projektów tarasów, w których nie powinno zabraknąć na przykład skrzyń z ozdobnymi krzewami, poduszek z haftami w kształcie liści czy okrągłych wazonów z ciętymi gałązkami.

Przestrzeń Waszego tarasu może być więc wypełniona żywą roślinnością i dodatkami w obłym kształcie. Znakomicie sprawdzą się tu różnego rodzaju donice, wiklinowe kosze, ale też świece i lampiony. Te ostatnie pozwolą Wam zadbać o odpowiednie oświetlenie strefy wypoczynku, umożliwiając jej eksploatację wieczorami.

styl organiczny na tarasie

Marzy Wam się przyjemna dla oka aranżacja tarasu w stylu organicznym? Oto gotowa propozycja jej stworzenia:

  • Jeśli macie taką możliwość, nie ogradzajcie tarasu balustradami. W przeciwnym razie ograniczcie się do skrzyń z tujami bądź szklanych barierek.
  • Do wykończenia podłogi wykorzystajcie naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno.
  • Postawcie na meble w opływowych kształtach i stonowanych kolorach — takie jak na przykład produkty z kolekcji Javi dostępne w Miloo Home.
  • Zadbajcie o wrażenie spokoju, wyciszenia i bliskości natury.
  • W projektach wyposażenia zwracajcie uwagę na ergonomię, która ma nie tylko nawiązywać do środowiska naturalnego, ale też gwarantować Wam absolutną wygodę.
  • Aranżację uzupełnijcie roślinami doniczkowymi oraz dodatkami nawiązującymi do świata przyrody. Szczególnie ciekawym wyborem mogą okazać się tkane na płasko dywany, haftowane poduszki czy szklane wazony o organicznych formach.

Taras w organicznym stylu urządzicie razem z Miloo Home!

Dzięki naszym wskazówkom z łatwością dobierzecie idealne meble i akcesoria na swój taras zaprojektowany w zgodzie z naturą. Organiczne formy, stonowane kolory i najwyższej jakości materiały pozwolą Wam stworzyć niepowtarzalną aranżację, łączącą walory użytkowe z estetyką. W dzisiejszych czasach strefa relaksu zapewniająca namiastkę kontaktu z dziką przyrodą to udogodnienie na wagę złota. Zadbajcie zatem o jej perfekcyjne wyposażenie i zróbcie z niej dobry użytek!

Przeczytaj również: