02_1

Styl wnętrzarski a dobór lamp i luster - Poradnik

Urządzenie spójnego stylistycznie wnętrza wymaga po pierwsze kierowania się wyznacznikami stylu, po drugie konsekwencji. Aranżując wnętrze eklektyczne, możemy pozwolić sobie na więcej, niż urządzając pokój w określonym kierunku wnętrzarskim. Jakie zabiegi stylistyczne możemy wykorzystać? Jakie lampy i lustra dobrać do określonych stylów wnętrzarskich? Zamiast przekopywać sieć w poszukiwaniu modnych inspiracji, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Styl Hamptons

Luksusowy, kojarzący się z wakacjami i nadmorską elegancją styl Hamptons dał się poznać już z wielu stron. Łączyliśmy go głównie z bielą i błękitem, ale Hamptons fantastycznie łączy się też z innymi kolorami - granatem, szarością, beżem. W naszych salonach chętnie umieszczamy oryginalne dekoracje: wazony z barwionego szkła, ozdobne muszle czy dodatki z marynistycznymi motywami. Dziś, choć styl Hamptons ma wielu silnych konkurentów, wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacyjnych.

eud_sesja_29_03_202117136_1

Poznaj kolekcję Hamptons Getaway

Styl glamour

Jak dobrać lampę do stylu glamour? To proste! Wystarczy pamiętać o tym, że glamour uwielbia błysk. Im więcej ozdobnych błyskotek, tym lepiej. Stonowana kolorystyka, oszczędne formy? Nie tym razem! To, co w przypadku innych aranżacji wydać mogłoby się kiczem, w przypadku stylu glamour okazuje się strzałem w 10!

Złoto, srebro, kryształki - czy może być lepiej? Szukając lustra do wnętrza glamour, możemy dać się ponieść wyobraźni - złote lub srebrne ramy o fantazyjnych kształtach pasują tutaj znakomicie. Lampy? Najlepiej z kryształkami! Mile widziane są nowoczesne żyrandole - zawieszone tuż przy suficie lub nieco niżej nad stołem urządzą nam prawdziwą ucztę dla zmysłów. Rozbłyskujące tysiącem kolorowych iskier kryształki wypełnią pomieszczenie światłem i wyczarują w nim prawdziwy pałacowy szyk. Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do lamp sufitowych! Równie okazałe mogą być lampy podłogowe i lampy ścienne. W zasadzie im więcej błysku - tym lepiej. We wnętrzach glamour mile widziane są też lampiony (znów w złotym lub srebrnym kolorze) oraz dekoracyjne świeczniki.

 1. Lustro Fancy Art 79x74x4cmLustro Fancy Art 79x74x4cm
  Lustro Fancy Art 79x74x4cm
  1 119,00 zł
 1. Lustro Vogue Gold 180x90x8 cmLustro Vogue Gold 180x90x8 cm
  Lustro Vogue Gold 180x90x8 cm
  5 650,00 zł

Styl boho

Boho, to jeden z bardziej lubianych w ostatnich sezonach stylów wnętrzarskich. Garściami czerpiący z natury, sielski, delikatny i bardzo zmysłowy. Boho wiele ma również wspólnego ze scandi. Właściwie baza w obu stylach jest bardzo podobna - jasna kolorystyka, naturalne materiały, delikatność i harmonia. Boho idzie jednak o krok dalej - tutaj znajdziemy praktycznie same naturalne elementy. Drewno, wiklina, bambus, plecionki, słoma - spotykane są na każdym kroku. Meble z oparciami z plecionki, drewniane dekoracyjne misy i patery, drewniane lampiony i świeczniki, bawełniane i lniane obrusy i zasłony, w końcu plecione klosze lamp i lustra w drewnianych ramach.

274U3882_GOT_Kopiowanie_

Aranżacja w stylu boho z dekoracyjnymi wazonami

Styl boho - ponadczasowy (wnętrza boho doskonale opierają się przemijającym trendom) i niezwykły przyciąga wzrok, zachwyca, ciekawi. Lampy z plecionymi kloszami, tak charakterystyczne dla boho, czy efektowne lustra oprawione w drewniane ramki, możemy też wykorzystać do innych wnętrzarskich aranżacji. Boho wdzięcznie łączy się też z innymi kierunkami dekoracyjnymi - skandynawskim, industrialnym, folk - warto próbować ciekawych połączeń, by stworzyć jedyną w rodzaju przestrzeń dla swojej rodziny.

 1. Lustro New Age Panel 93x4x93cmLustro New Age Panel 93x4x93cm
  Lustro New Age Panel 93x4x93cm
  Special Price 537,00 zł Regular Price 1 790,00 zł
 1. Lustro Solare 100x10x100 cmLustro Solare 100x10x100 cm
  Lustro Solare 100x10x100 cm
  2 495,00 zł

Styl industrialny

Choć lata mijają, styl industrialny niezmiennie nas ciekawi i zachwyca. Nieco surowy, choć elegancki, pełen charakterystycznych dodatków, z których każdy stanowi osobną historię. Styl loftowy jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Pokochają go miłośnicy nieszablonowych rozwiązań, którzy nie ustają w poszukiwaniu własnego stylu. W oszczędnej wersji salon industrialny mógłby wyglądać tak: ciemnoszara sofa, podłoga z ciemnego drewna, aksamitne zasłony, industrialna lampa nad strefą wypoczynkową, metalowa witryna na książki. W bogatszej wersji nie zabraknie w nim wyjątkowej sofy Chesterfield (koniecznie wyłożonej aksamitem), a do tego wygodnego fotela w ciemnym kolorze (czekoladowy brąz, a może czerń?).

>> Styl industrialny jest dla Ciebie? Dowiedz się więcej z artykułu: Dodatki do loftowych wnętrz – 7 inspiracji i pomysłów

W roli stolika kawowego znakomicie sprawdzi się ten z blatem w kształcie plastra drewna - to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę! Nad sofą zawisną dekoracyjne grafiki malowane na szkle lub proste lustro w czarnej ramie. Na drewnianej komodzie wykonanej np. z drewna z odzysku znajdziemy lampiony XL z prostymi świecami.

Do tego oczywiście lampy - kinkiety z ozdobnymi żarówkami Edisona, sufitowe w stylu fabrycznym - ciężkie, masywne, zwracające uwagę już od progu. Jeśli dysponujemy dostateczną ilością miejsca, to kropką nad i całego projektu może stać się duża, charakterystyczna lampa podłogowa w kształcie reflektora. Czy w takim wnętrzu można się nie zakochać?

 1. Lampa wisząca Twig 187x60 cmLampa wisząca Twig 187x60 cm
  Lampa wisząca Twig 187x60 cm
  1 795,00 zł
 1. Lampa wisząca Crate 72x25x150 cmLampa wisząca Crate 72x25x150 cm
  Lampa wisząca Crate 72x25x150 cm
  Special Price 358,50 zł Regular Price 1 195,00 zł

Jak dobrać lampę do wnętrza? Znając założenia określonych stylów wnętrzarskich uda nam się to bez dwóch zdań. Styl skandynawski to lampy plecione bądź z tekstylnymi kloszami w jasnych kolorach. Styl boho - plecionki i drewno. Styl glamour - żyrandole. Styl industrialny - lampy metalowe i fabryczne. Właściwie do każdego kierunku wnętrzarskiego możemy zastosować określony klucz aranżacyjny. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji musimy ograniczać się wyłącznie do jego założeń. Wnętrzarskie eksperymenty to wdzięczny i warty zgłębienia temat. Już teraz zachęcamy Was do poszukiwań własnego stylu i do łączenia różnorodnych elementów w ramach jednego projektu.