02_1

Styl wnętrzarski a dobór lamp i luster - Poradnik

Urządzenie spójnego stylistycznie wnętrza wymaga po pierwsze kierowania się wyznacznikami stylu, po drugie konsekwencji. Aranżując wnętrze eklektyczne, możemy pozwolić sobie na więcej, niż urządzając pokój w określonym kierunku wnętrzarskim. Jakie zabiegi stylistyczne możemy wykorzystać? Jakie lampy i lustra dobrać do określonych stylów wnętrzarskich? Zamiast przekopywać sieć w poszukiwaniu modnych inspiracji, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Styl Hamptons

Luksusowy, kojarzący się z wakacjami i nadmorską elegancją styl Hamptons dał się poznać już z wielu stron. Łączyliśmy go głównie z bielą i błękitem, ale Hamptons fantastycznie łączy się też z innymi kolorami - granatem, szarością, beżem. W naszych salonach chętnie umieszczamy oryginalne dekoracje: wazony z barwionego szkła, ozdobne muszle czy dodatki z marynistycznymi motywami. Dziś, choć styl Hamptons ma wielu silnych konkurentów, wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacyjnych.

eud_sesja_29_03_202117136_1

Poznaj kolekcję Hamptons Getaway

Styl glamour

Jak dobrać lampę do stylu glamour? To proste! Wystarczy pamiętać o tym, że glamour uwielbia błysk. Im więcej ozdobnych błyskotek, tym lepiej. Stonowana kolorystyka, oszczędne formy? Nie tym razem! To, co w przypadku innych aranżacji wydać mogłoby się kiczem, w przypadku stylu glamour okazuje się strzałem w 10!

Złoto, srebro, kryształki - czy może być lepiej? Szukając lustra do wnętrza glamour, możemy dać się ponieść wyobraźni - złote lub srebrne ramy o fantazyjnych kształtach pasują tutaj znakomicie. Lampy? Najlepiej z kryształkami! Mile widziane są nowoczesne żyrandole - zawieszone tuż przy suficie lub nieco niżej nad stołem urządzą nam prawdziwą ucztę dla zmysłów. Rozbłyskujące tysiącem kolorowych iskier kryształki wypełnią pomieszczenie światłem i wyczarują w nim prawdziwy pałacowy szyk. Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do lamp sufitowych! Równie okazałe mogą być lampy podłogowe i lampy ścienne. W zasadzie im więcej błysku - tym lepiej. We wnętrzach glamour mile widziane są też lampiony (znów w złotym lub srebrnym kolorze) oraz dekoracyjne świeczniki.

 1. Lustro Fancy Art 79x74x4cmLustro Fancy Art 79x74x4cm
  Lustro Fancy Art 79x74x4cm
  Special Price 895,20 zł Regular Price 1 119,00 zł
 1. Lustro Vogue Gold 180x90x8 cmLustro Vogue Gold 180x90x8 cm
  Lustro Vogue Gold 180x90x8 cm
  Special Price 3 955,00 zł Regular Price 5 650,00 zł

Styl boho

Boho, to jeden z bardziej lubianych w ostatnich sezonach stylów wnętrzarskich. Garściami czerpiący z natury, sielski, delikatny i bardzo zmysłowy. Boho wiele ma również wspólnego ze scandi. Właściwie baza w obu stylach jest bardzo podobna - jasna kolorystyka, naturalne materiały, delikatność i harmonia. Boho idzie jednak o krok dalej - tutaj znajdziemy praktycznie same naturalne elementy. Drewno, wiklina, bambus, plecionki, słoma - spotykane są na każdym kroku. Meble z oparciami z plecionki, drewniane dekoracyjne misy i patery, drewniane lampiony i świeczniki, bawełniane i lniane obrusy i zasłony, w końcu plecione klosze lamp i lustra w drewnianych ramach.

274U3882_GOT_Kopiowanie_

Aranżacja w stylu boho z dekoracyjnymi wazonami

Styl boho - ponadczasowy (wnętrza boho doskonale opierają się przemijającym trendom) i niezwykły przyciąga wzrok, zachwyca, ciekawi. Lampy z plecionymi kloszami, tak charakterystyczne dla boho, czy efektowne lustra oprawione w drewniane ramki, możemy też wykorzystać do innych wnętrzarskich aranżacji. Boho wdzięcznie łączy się też z innymi kierunkami dekoracyjnymi - skandynawskim, industrialnym, folk - warto próbować ciekawych połączeń, by stworzyć jedyną w rodzaju przestrzeń dla swojej rodziny.

 1. Lustro Solare 100x10x100 cmLustro Solare 100x10x100 cm
  Lustro Solare 100x10x100 cm
  Special Price 1 996,00 zł Regular Price 2 495,00 zł
 1. Lampa Rustic Complete 30x30x30cmLampa Rustic Complete 30x30x30cm
  Lampa Rustic Complete 30x30x30cm
  Special Price 315,00 zł Regular Price 450,00 zł

Styl industrialny

Choć lata mijają, styl industrialny niezmiennie nas ciekawi i zachwyca. Nieco surowy, choć elegancki, pełen charakterystycznych dodatków, z których każdy stanowi osobną historię. Styl loftowy jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Pokochają go miłośnicy nieszablonowych rozwiązań, którzy nie ustają w poszukiwaniu własnego stylu. W oszczędnej wersji salon industrialny mógłby wyglądać tak: ciemnoszara sofa, podłoga z ciemnego drewna, aksamitne zasłony, industrialna lampa nad strefą wypoczynkową, metalowa witryna na książki. W bogatszej wersji nie zabraknie w nim wyjątkowej sofy Chesterfield (koniecznie wyłożonej aksamitem), a do tego wygodnego fotela w ciemnym kolorze (czekoladowy brąz, a może czerń?).

>> Styl industrialny jest dla Ciebie? Dowiedz się więcej z artykułu: Dodatki do loftowych wnętrz – 7 inspiracji i pomysłów

W roli stolika kawowego znakomicie sprawdzi się ten z blatem w kształcie plastra drewna - to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę! Nad sofą zawisną dekoracyjne grafiki malowane na szkle lub proste lustro w czarnej ramie. Na drewnianej komodzie wykonanej np. z drewna z odzysku znajdziemy lampiony XL z prostymi świecami.

Do tego oczywiście lampy - kinkiety z ozdobnymi żarówkami Edisona, sufitowe w stylu fabrycznym - ciężkie, masywne, zwracające uwagę już od progu. Jeśli dysponujemy dostateczną ilością miejsca, to kropką nad i całego projektu może stać się duża, charakterystyczna lampa podłogowa w kształcie reflektora. Czy w takim wnętrzu można się nie zakochać?

 1. Lampa wisząca Twig 187x60 cmLampa wisząca Twig 187x60 cm
  Lampa wisząca Twig 187x60 cm
  Special Price 1 436,00 zł Regular Price 1 795,00 zł
 1. Lampa wisząca Elliot śr. 25cmLampa wisząca Elliot śr. 25cm
  Lampa wisząca Elliot śr. 25cm
  Special Price 486,50 zł Regular Price 695,00 zł

Jak dobrać lampę do wnętrza? Znając założenia określonych stylów wnętrzarskich uda nam się to bez dwóch zdań. Styl skandynawski to lampy plecione bądź z tekstylnymi kloszami w jasnych kolorach. Styl boho - plecionki i drewno. Styl glamour - żyrandole. Styl industrialny - lampy metalowe i fabryczne. Właściwie do każdego kierunku wnętrzarskiego możemy zastosować określony klucz aranżacyjny. Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji musimy ograniczać się wyłącznie do jego założeń. Wnętrzarskie eksperymenty to wdzięczny i warty zgłębienia temat. Już teraz zachęcamy Was do poszukiwań własnego stylu i do łączenia różnorodnych elementów w ramach jednego projektu.