taras w stylu japońskim

Taras w stylu japońskim – aranżacje

Jeśli chcemy opowiedzieć o kulturze, która nie stara się ujarzmić natury ani nad nią zapanować, a jedynie okazać jej szacunek i wiernie ją naśladować, musimy mówić o kulturze japońskiej. W Kraju Kwitnącej Wiśni – niewielkim państwie o niezwykle bogatej tradycji i kulturze odnajdziemy ogrom inspiracji. Wystarczy przywołać przed oczy obraz ogrodów japońskich, by zrozumieć, jak piękne jest to, co tworzą Japończycy. Korzystając z ich wiedzy i miłości do natury możesz urządzić swój taras w iście japońskim stylu. Sprawdź, jak to zrobić!

Taras japoński – prostota i minimalizm

W ogrodach japońskich zauważalny jest składany naturze hołd, który przejawia się we wszystkim, co proste, naturalne i eksponujące piękno przyrody. To właśnie ogród japoński może być doskonałą inspiracją stworzenia tarasu, na którym zapanuje absolutna harmonia. Co go wyróżnia i dlaczego tak chętnie wykorzystuje się japońską inspirację w ogrodach, które urządzane są w poszczególnych miastach, dumnie nazywanych ogrodami japońskimi?

Naturalna przestrzeń w prawdziwym wydaniu

Japończycy nigdy nie starają się zapanować nad przyrodą, by potem jedynie imitować pewne jej działania, które mają dać naturalny efekt. Wszystko, co możemy podziwiać w ogrodach japońskich w istocie jest dziełem natury lub subtelnym dziełem człowieka, które piękno tej natury ma wyłącznie podkreślać. To dlatego ogrody japońskie są w pełni harmonijne, zespolone z przyrodą. Dzięki temu stanowią przestrzeń kojącą, stwarzającą szansę na głęboki, regenerujący relaks.

Minimalizm, ale wystarczający

Zarówno japońskie wnętrza, jak i zewnętrze przestrzenie w stylu japońskim charakteryzują się bijącym w oczy minimalizmem, ubranym w dodatku w przyjemną dla oka prostotę. Bezpośrednio łączy się to ze wspomnianą wcześniej harmonią. Taras lub balkon w stylu japońskim nie wymaga dużej ilości mebli i dodatków. Za to każdy element wystroju jest głęboko przemyślany. Nie ma tu miejsca na zbędne ozdobniki, elementy zagracające przestrzeń i burzące harmonię. W ogrodzie japońskim wszystko jest przejrzyste.

japonski_taras

Naturalne materiały w stylu japońskim

Mniej jest to zauważalne podczas zwiedzania ogrodów japońskich, ponieważ w swojej prostocie są one dość surowe. Jednak, jeśli skupimy się na przestrzeni do odpoczynku, chcemy odnaleźć w niej nie tylko naturalne piękno, ale również wygodę. Dlatego na taras lub balkon w stylu japońskim z powodzeniem można zaprosić meble ozdobione miękkimi tekstyliami. Ważny jest jednak umiar, ale również zrezygnowanie z materiałów sztucznych i syntetycznych. Ogród japoński zakłada bliskość z naturą i ma się ona przejawiać również w tym, jakich tkanin używamy do wystroju i dekoracji przestrzeni. Dotyczy to również mebli. Wybieraj zatem naturalne drewno, wiklinę, meble z plecionek, huśtawki i wiszące fotele z bawełny czy lnu.

Umiar w dekoracjach

Aby podkreślić pochodzenie ogrodu japońskiego warto wybierać dekoracje, które mają związek z kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Kamienne rzeźby i figurki, czy wykonane z drewna lub wikliny lampiony to zdecydowanie dobry kierunek. Jednak ozdób nie powinno być za dużo. Na pierwszym miejscu jest prostota i minimalizm. W związku z tym, że mówimy o urządzaniu przestrzeni na zewnątrz, nie może na niej zabraknąć kwiatów. W ramach ozdób na tarasie w stylu japońskim postaw na rośliny zimozielone, które symbolizują długowieczność: sosna czarna, bukszpan, a także ostrokrzew.

japoński styl taras

Taras w stylu japońskim – jakie meble ogrodowe wybrać?

Idąc za nurtem aranżacyjnym w stylu japońskim, skup się wyłącznie na meblach, które w większości lub w całości wykonane są z naturalnych materiałów. Dominować powinno przede wszystkim drewno. Jego zastosowanie w przypadku ogrodu japońskiego ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych. Naturalne drewno teakowe dobrej jakości jest odporne na warunki pogodowe, z którymi na zewnętrznych przestrzeniach będzie miało do czynienia dość często.

Wybieraj meble proste, by podkreślić aranżację tarasu w stylu japońskim. Wymyślne kształty i zdobienia zdecydowanie się w tym nurcie nie sprawdzą. Jeśli natomiast marzysz o choćby delikatnym zróżnicowaniu stołu i krzeseł na tarasie, możesz wybierać zestawy, w których krzesła wykonane są z naturalnych plecionek, rattanu lub stali. Delikatne odejście od surowych zasad, jakie prezentują ogrody japońskie możesz złagodzić, wykorzystując poduszki na krzesła, które wykonane są z naturalnych materiałów. Nie jest to jednak konieczność – z surowymi meblami również możesz zbudować piękną aranżację w japońskiej odsłonie.

Posiłki w stylu japońskim

Poszczególne rodzaje ogrodów to różne zwyczaje, jeśli chodzi o spożywanie posiłków na zewnątrz. Japonia w tym przypadku prezentuje się wyjątkowo, ponieważ Japończycy chętnie jedzą siedząc na podłodze, przy użyciu jedynie specjalnych mat. Możesz oczywiście zastosować takie rozwiązanie u siebie, jednak za wygodniejszą wersją tarasu przemawia nie tylko praktyczność, ale również piękno poszczególnych mebli ogrodowych, które ten styl doskonale odzwierciedlają. Tak jest w przypadku zestawu mebli ogrodowych Bahia, które są dość nisko osadzone, pozwalają poczuć klimat, który daje ogród japoński, ale przy tym nie pozbawiają Cię wygody i przyjemności wynikającej z jedzenia.

Kolorystyka mebli w stylu japońskim

W większości stylów aranżacyjnych kolorystyka ma ogromne znaczenie. Podobnie jest w przypadku aranżacji japońskich, choć jest tutaj przestrzeń na pewne odstępstwa. Wystarczy poruszać się w strefie kolorów naturalnych, kojarzących się z przyrodą, niezmienionych przez człowieka. Wszelkie odcienie szarości, naturalnego drewna, łagodnego beżu i zieleni z pewnością pięknie podkreślą styl japoński i nie zburzą tak bardzo pożądanej harmonii.

Japoński taras – aranżacje!

Przy budowaniu swoich aranżacji inspirowanych kulturą japońską, pamiętaj o dominacji natury i czerpaniu z tego, czym obdarza człowieka. W Miloo Home znajdziesz szereg inspiracji, dzięki którym Twój japoński taras nabierze szczególnego charakteru.

Wygodne miejsce do jedzenia posiłków

Zestaw mebli ogrodowych Timor Toro jest wprost stworzony na duże japońskie tarasy, na których będzie spotykać się rodzina lub grono przyjaciół, by wspólnie cieszyć się smakiem poszczególnych potraw. Piękne drewno teakowe połączone z czarną stalą daje proste, bezpretensjonalne bryły mebli, które stanowią doskonałą bazę stylu japońskiego. Jeśli cenisz sobie przestrzeń wykończoną w jasnych barwach, wybierz zestaw mebli Noa, który stworzony jest z drewna i miękkiej, wodoodpornej tkaniny. Wspaniale sprawdzi się w przestrzeni inspirowanej Japonią.

Delikatne dekoracje

Ogród w stylu japońskim nie potrzebuje ogromu dekoracji. Skup się zatem na tym, co naturalne, piękne i w swojej prostocie wystarczające. Doskonałym przykładem takich dekoracji są lampiony Bahia. Wykonane z ekorattanu, zbudowane w równy i symetryczny sposób, a przy tym również rzucające delikatne światło roztańczonych płomieni świec – bez obaw możesz ich użyć w japońskiej ogrodowej aranżacji. Pamiętaj także o roślinach i ubierz swój japoński ogród w głęboką zieleń.

  1. Zestaw mebli ogrodowych Timor ToroZestaw mebli ogrodowych Timor Toro
    Zestaw mebli ogrodowych Timor Toro
    Special Price 15 554,25 zł Regular Price 20 739,00 zł
  1. Zestaw stół i krzesła NoaZestaw stół i krzesła Noa
    Zestaw stół i krzesła Noa
    Special Price 15 272,10 zł Regular Price 16 969,00 zł

Meble dla relaksu i podkreślenia kojącej atmosfery

W budowaniu strefy relaksu najłatwiej wykorzystać wygodne fotele i huśtawki, dzięki którym bardzo łatwo zbudujesz kojącą atmosferę tego miejsca. Pamiętaj o japońskim nastawieniu na naturalne materiały i wybieraj takie huśtawki i wiszące fotele, które są z nich stworzone. Siedzący hamak Alicante w całości stworzony jest z bawełny. Jego subtelna kolorystyka, bardzo proste ułożenie materiału i sprytne wykorzystanie okrągłej poduchy sprawiają, że hamak prezentuje się zachwycająco. Pasuje również do ogrodu i tarasu, który inspirowany jest stylem japońskim.

Wejdź do przestrzeni pełnej inspiracji, w której odnajdziesz meble i dodatki tworzone w duchu pełnego szacunku do natury. Poznaj bezkompromisową jakość Miloo Home i zakochaj się w tym, co piękne i co pozwala tworzyć Ci piękną przestrzeń. Łącz style, baw się nimi, eksperymentuj i wykorzystuj inspiracje – twórz dom na własnych zasadach.

Przeczytaj również: