taras w stylu toksańskim

Taras w stylu toskańskim – jak go urządzić?

Mało jest na świecie tak charakterystycznych i tak trafiających do serca regionów, jak słynna włoska Toskania. Pełna jest prawdy, słońca, wyglądającego z każdego zakątka złotego odcienia zbóż i niewyobrażalnie aromatycznych zapachów, do których chce się wracać. Nic więc dziwnego, że fragment tego pięknego świata chcemy mieć cały czas obok. Taras w stylu toskańskim to przepis na to, jak odrobinę wakacji zabrać ze sobą do domu. Jak cieszyć się słonecznym klimatem, powolnym stylem życia i pięknem, o którym chce się mówić, myśleć i w nim być...

Taras toskański – gorący klimat w Twoim ogrodzie

W błędzie są ci, którzy uważają, że w stylu toskańskim nie można odnaleźć najbardziej wyszukanych nurtów aranżacyjnych. Wręcz przeciwnie – styl toskański obfituje w to, co eleganckie, gustowne, klasyczne i uporządkowane. Jeśli zatem kochasz elegancję i zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić taras – styl toskański jest właśnie dla Ciebie. Rządzą tu naturalne materiały, dekoracyjne wazony ustawione na drewnianych skrzynkach, skąpane w słońcu donice kwiatów i ozdobnych traw. Styl toskański to bliskość natury, przy jednoczesnym szacunku dla gustownego urządzania przestrzeni z pomocą eleganckich mebli i dodatków.

Włoska miłość do jedzenia i biesiadowania

To, co z pewnością może wyróżniać styl toskański, to zamiłowanie Włochów do jedzenia i wspólnego biesiadowania. Deski serów, wspaniale smakujące oliwki, pyszne włoskie wino i oliwa – to właśnie aromatyczna włoska kuchnia może być wielką inspiracją do urządzania przestrzeni w toskańskim stylu. Włosi kochają biesiadować i robią to najczęściej w większym gronie, dlatego taras w stylu toskańskim musi być wyposażony w komplet składający się ze stołu i co najmniej kilku krzeseł. Zespolenie całych kompletów z ogromem zieleni i kwiatów na włoskich tarasach z pewnością zapewni imponujący efekt.

Styl toskański – domowo, ale elegancko

Wracamy znowu do włoskiej miłości do jedzenia i wspólnego spędzania czasu, bo wyraźnie na niej ten styl się zaczyna i z nią jest mocno związany. Wielopokoleniowe rodziny, które wspólnie zasiadają do stołu, kochają to robić w pięknych, sprzyjających warunkach. Dlatego aranżacja tarasu powinna zakładać eleganckie rozwiązania, które wspaniale łączą się z tym, co zapewnia włoska przyroda. Jeśli organizujesz toskański taras w Polsce, koniecznie zainwestuj w piękne kwiaty, które umieścisz w gustownych donicach. Możesz postawić również na kamienne dekoracje, które odzwierciedlają włoskie klimaty. Niezwykle istotne jest również oświetlenie: nieskończona liczba świec i eleganckich lampionów, a także sznury lampek rzucających ciepłe światło, to konieczność na toskańskim tarasie.

Styl toskański, czy styl prowansalski?

Wiele z tych rzeczy, które umieszczamy na toskańskim tarasie, znajdzie dla siebie miejsce również w stylu prowansalskim. Nie da się ukryć, że oba nurty aranżacyjne są ze sobą dość mocno powiązane, jednak występuje również kilka istotnych różnic, które pozwalają je od siebie odróżnić. W stylu prowansalskim meble są dość delikatne, mocno ozdobne, często odzwierciedlają styl vintage, bo wręcz pielęgnuje się ich niedoskonałości: przetarcia, odbarwienia. To właśnie ten punkt, który odróżnia styl prowansalski od toskańskiego. Bowiem w środkowych Włoszech znajdziemy meble eleganckie, często dość masywne i przepastne, których delikatność gubi się w wielkich, wygodnych poduchach.

toskanski taras

Taras w stylu toskańskim – jakie meble ogrodowe wybrać?

Aranżacja tarasu w stylu toskańskim zakłada przede wszystkim rozmieszczenie mebli w taki sposób, by możliwie najpiękniej i najbardziej praktycznie wkomponować je w tę część przyrody, która idealnie naśladuje tę rodem ze środkowych Włoch. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest otaczanie poszczególnych krzeseł, foteli, sof i huśtawek dużą ilością kwiatów, a także – jeśli to tylko możliwe – nasadzanie krzewów i tych roślin, które uroczo pną się po kamiennych murkach lub altankach.

Meble powinny podkreślać elegancję i pasować do domów w stylu włoskim, które bardzo często znajdujemy w Toskanii: kamienne ściany, stare drzewa rosnące w ogrodach i ta szczypta elegancji, która spaja to wszystko w całość. Wybieraj zatem komplety wiklinowe lub rattanowe: fotele, sofy, przepastne krzesła. Eleganckie zestawy i geometryczne bryły to zdecydowanie coś, co do stylu toskańskiego pasuje. Aranżacja tarasu w stylu toskańskim musi również zakładać, że będzie to miejsce świetnie wyglądające o różnych porach dnia, nie tylko wieczorem, w świetle ciepłych lampek i świec. Włosi celebrują sjestę, która zaczyna się wczesnym popołudniem, dlatego warto zadbać o to, by na tarasie znalazło się kilka krzewów zapewniających cień lub gustowny żagiel przeciwsłoneczny, który zapewni odrobinę chłodu w upalny dzień.

Koniecznie wygodne poduszki

Aranżacja tarasu w toskańskim stylu zakłada stworzenie miejsca idealnego do odpoczynku. Zadbaj zatem o to, by meble, które wybierasz, wyposażone były w miękkie, przepastne poduchy, doskonale pasujące do włoskiego stylu. Choć Toskania to smaki i kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, by meble pokryte były delikatną szarością lub beżem. Świetnie sprawdza się również oliwkowa zieleń. Pamiętaj, że meble stworzą pewną bazę tej przestrzeni, na której zbudujesz całą aranżację do wygodnego wypoczynku. Zwracaj uwagę na jakość materiałowych okryć, ponieważ na tarasie narażone są na wilgoć, momentami ostre słońce. Chroń aranżacyjną elegancję, wybierając naturalne materiały wysokiej jakości.

toskanska aranzacja tarasu

Toskański taras – aranżacje pełne słońca

Miloo Home doskonale rozumie toskańskiego ducha tarasowych aranżacji i wie, jak tworzyć miejsca piękne, tętniące włoskim stylem życia. Inspiruj się zestawami mebli i dekoracji, które przeniosą Cię do serca Italii i stworzą przestrzeń, w której naprawdę odpoczniesz.

Zestaw ogrodowy Grace – włoska elegancja w każdym calu

Grace to zestaw stworzony do toskańskich aranżacji. Sofy, fotele i piękny stół ogrodowy stworzono po to, by zyskać przestrzeń do wspólnego spędzania czasu z całą rodziną. Jeśli kochasz długie, leniwe wieczory, kiedy obserwujesz, jak słońce chyli się ku zachodowi, wybierz również okrągły stolik kawowy, na którym staną włoskie przysmaki. Pamiętaj o tym, by stworzyć odpowiednie miejsce dla świec. Chodzi nie tylko o design, ale również o pełne bezpieczeństwo. Pomogą w tym szklane świeczniki Pure Silver, które podkreślają elegancki klimat tarasu. Jeśli zależy Ci na tym, by podkreślić wypoczynkowy charakter Twojego tarasu, użyj huśtawki z naturalnej plecionki rattanowej. Macrame sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Modułowe inspiracje z zestawem ogrodowym West

Tworząc idealne miejsce na tarasie, musisz pamiętać o jego możliwościach przestrzennych. Cały proces będzie o wiele łatwiejszy, jeśli zdecydujesz się na zestawy modułowe, wśród których możesz wybrać tylko określone meble i precyzyjnie rozmieścić je w tarasowej przestrzeni. Zwracaj przy tym uwagę na stylowe podnóżki, a także leżaki, które wnoszą na toskański taras dodatkową, wypoczynkową wartość. Jeśli cenisz sobie praktyczność takich miejsc, wybierz skrzynię, która może służyć jako ławka – jeśli okryta jest miękką poduchą. W deszczowe dni schowasz do niej miękkie tekstylia, chroniąc je przed wilgocią.

Pamiętaj o donicach, kwiatach i krzewach. Stawiając na geometryczność i elegancję toskańskiego tarasu, wybieraj lampiony, których bryła i kolorystyka doskonale odzwierciedla włoskie inspiracje. Szczególnie poleca się tu Bastitle, który jest elegancki, ale przy tym również bezpretensjonalny i w piękny sposób prosty.

Słońce, nieziemskie aromaty i smaki, a także magia włoskich kolorów jest w stanie roztopić najtwardsze serca. Dlatego toskańskie aranżacje tuż obok domu, to świetny pomysł na to, jak odrobinę Włoch zatrzymać przy sobie na zawsze. Korzystaj przy tym z inspiracji Miloo Home, wybieraj meble i dodatki, które łączą w sobie najwyższą jakość z najciekawszą stylistyką. Zaproś włoską magię do swojego domu i ciesz się nią o różnych porach roku.

Przeczytaj również: