trendy ogrodowe 2023

Trendy ogrodowe 2023/2024 – Miloo Home inspiruje

Aranżacje ogrodów podlegają dokładnie takim samym prawom jak wystrój wnętrz. Projekty, które jednego dnia są w modzie, następnego mogą już nie wzbudzać szczególnego zainteresowania. Z tego względu warto śledzić trendy pozwalające urządzić przestrzeń nie tylko funkcjonalną, ale i gustowną. Chcecie dowiedzieć się, jak wygląda modny ogród 2023/2024? Zapoznajcie się z naszą listą 9 obowiązujących trendów!

Najgorętsze trendy ogrodowe 2023/2024

Znajomość aktualnych trendów pozwoli Wam elastycznie dostosowywać aranżację ogrodu do dostępnych na rynku rozwiązań i wskazówek ekspertów. Dzięki temu zapewnicie sobie możliwość wypoczynku w przestrzeni modnej i świadomie zaprojektowanej. W najbliższych sezonach szczególną uwagę powinniście zwrócić na następujące aspekty:

1. Minimalistyczne meble ogrodowe

Każdy, kto spodziewa się rychłego końca popularności minimalizmu, musi jeszcze zaczekać. Styl ten ma się doskonale i jest chętnie wykorzystywany zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach. Projektując swoje zewnętrzne strefy relaksu, ludzie stawiają na równo przystrzyżone, jednolite trawniki, rośliny w donicach lub innych pojemnikach, a przede wszystkim na proste i subtelne meble ogrodowe.

Minimalizm doskonale widoczny jest w projektach zestawów ogrodowych, takich jak dostępne w naszym sklepie internetowym mebleBeri. Odznaczają się one solidną konstrukcją, skromnym, lecz eleganckim wykończeniem i stonowaną, ciemną kolorystyką. Pozwala to wykorzystać je w różnych aranżacjach o surowym i minimalistycznym charakterze – na przykład industrialnych, nowoczesnych czy skandynawskich.

Meble ogrodowe tego typu obejmują również proste fotele ogrodoweHartford Espresso Lava. Zaletą minimalistycznego designu jest w tym przypadku wynikająca z niego funkcjonalność. Wyposażenie odznacza się solidną konstrukcją, uniwersalnym charakterem i odpornością na intensywną eksploatację w trudnych warunkach. Trudno więc oczekiwać, aby minimalistyczne meble ogrodowe prędko wyszły z mody.

modne ogrody 2023

2. Ogrody wertykalne

Innym trendem, z którym prędko się nie rozstaniemy, są ogrody wertykalne. Rozwiązanie to polega na zapełnianiu roślinami pionowych powierzchni. Wykorzystuje się w tym celu specjalne stelaże, na których mocowane są pojemniki z przystosowanymi gatunkami pnączy i kwiatów. W łatwy i wygodny sposób można tworzyć z nich atrakcyjne wzory.

Warto zauważyć, że w przypadku ogrodu wertykalnego niezbędny okaże się najczęściej specjalny system nawadniania. To zamknięty obieg wody, do którego z powodzeniem dodawać możecie nawozy dla roślin. Pionowe powierzchnie ogrodowe przypadną do gustu zwłaszcza właścicielom posesji o mocno ograniczonym metrażu.

3. Viva Magenta – kolor inspirowany jednym z najcenniejszych barwników naturalnych

Każdego roku Instytut Pantone wybiera najmodniejszy kolor sezonu. Decyzja zapada na podstawie szerokich obserwacji koncentrujących się na preferencjach konsumenckich. W 2023 r. wyróżniono odcień Viva Magenta, pochodzący z palety czerwieni i odznaczający się żywym, intensywnym charakterem.

Viva Magenta to karminowa czerwień inspirowana koszenilą, czyli naturalnym barwnikiem, uznawanym za jeden z najcenniejszych na świecie. Kolor ten ma kojarzyć się z radością, optymizmem i odwagą. Zauważalnie nawiązuje do energetycznych kolorów retro, co otwiera przed Wami całe mnóstwo aranżacyjnych możliwości.

Warto zauważyć, że odcień Viva Magenta można wprowadzić do swojego ogrodu na wiele różnych sposobów – nie tylko za pośrednictwem poszczególnych elementów wyposażenia, ale też rozmaitych roślin. W tym sezonie stawiajcie więc choćby na astry peoniowe, igiełkowe (np. „Giant Ray” lub „Esmeralda”) czy bratki „Claret”.

4. Styl śródziemnomorski, czyli greckie wakacje w ogrodzie

Rosnące ceny sprawiają, że wiele osób rezygnuje aktualnie z zagranicznych wakacji na rzecz wypoczynku w kraju. Choć to znakomita alternatywa, polski klimat nie zastąpi nastroju charakterystycznego dla greckich czy hiszpańskich tarasów. Nic więc dziwnego, że w tym roku śródziemnomorskie inspiracje ogrodowe cieszą się jeszcze większą popularnością niż zwykle.

Aby urządzić modny ogród w stylu śródziemnomorskim, wprowadźcie do niego egzotyczne gatunki roślin, takie jak drzewka oliwne czy cytrusowe. Warto hodować je w donicach, aby w sezonie zimowym można było je łatwo przenieść do domu. Pojemniki te powinny być wykonane z ceramiki i pomalowane na żywe kolory – czerwony, niebieski czy pomarańczowy.

modne zestawy ogrodowe 2023

5. Gatunki rodzime

Najnowsze trendy ogrodowe muszą uwzględniać oczywiście aspekt ekologiczny. Coraz więcej osób decyduje się na przykład na hodowanie w swoim ogrodzie gatunków rodzimych. To rośliny, które na danym terenie rosną już od bardzo dawna i stanowią naturalny element lokalnego ekosystemu. Jak łatwo się domyślić, są więc przystosowane do panujących warunków i nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Stawiając na gatunki rodzime, przyczynicie się do zachowania bioróżnorodności i ograniczycie rozwój gatunków inwazyjnych. Śmiało wybierajcie więc takie rośliny jak jałowce, jarzęby, kaliny, ligustr, bluszcz, dzika róża czy różnego rodzaju byliny.

6. Łąka kwietna zamiast trawnika

Trendem wpisującym się w modę na ekologiczne ogrodnictwo są także łąki kwietne wybierane jako alternatywa dla trawników. To rozwiązanie zdecydowanie mniej wymagające, a ponadto wyjątkowo urokliwe. Kwiaty polne stanowią bowiem siedlisko wielu owadów, których obecność nada Waszemu ogródkowi idylliczny charakter.

Na ogród w postaci łąki kwietnej powinni zdecydować się przede wszystkim wielbiciele stylu rustykalnego czy prowansalskiego. Jeśli interesuje Was takie rozwiązanie, przestańcie po prostu kosić trawnik i usuwać chwasty. Możecie też dodatkowo wysiać na przykład koniczynę. Resztę zrobi natura.

7. Wyposażenie z naturalnych materiałów

Chęć zwolnienia rytmu życia i obcowania z przyrodą sprawia też, że w ogrodach coraz częściej pojawiają się meble z naturalnych tworzyw. Powszechnie wykorzystywanym materiałem jest nie tylko drewno, ale także rattan. Ich ponadczasowy urok i szlachetny charakter pozwalają zaprojektować ogród w dowolnym stylu.

Meble ogrodowe z jasnego drewna wykorzystywane są między innymi na potrzeby estetyki boho czy skandynawskiej. Coraz popularniejsze rozwiązanie stanowi również styl japandi. W asortymencie Miloo Home z łatwością znajdziecie produkty wpisujące się w ten trend. Chodzi oczywiście o takie meble jak rattanowy fotelBaya Lounge czy zestaw składający się zestołu Exall i krzeseł Sunset, w którym dominuje drewno teakowe oraz naturalny sznurek.

8. Slow gardening

Większa świadomość ogrodnicza motywuje amatorów aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu do zwolnienia tempa. Jest to zresztą trend obecny aktualnie w niemal każdej dziedzinie życia. W ogrodzie przejawia się tym, że uprawa roślin odbywa się bez użycia jakichkolwiek wspomagaczy w postaci oprysków, sztucznych nawozów itd. Warzywa, zioła i kwiaty powinny wzrastać w swoim tempie, w zgodzie z naturą.

Prace ogrodnicze warto więc dostosować do naturalnego cyklu pór roku oraz panujących w Waszym regionie warunków pogodowych.

9. Styl boho – wytchnienie od codziennego zgiełku

Swego rodzaju ucieleśnieniem wielu opisanych wcześniej trendów jest popularna ostatnio estetyka boho. Odznacza się ona bliskością natury, wykorzystywaniem jasnych i radosnych kolorów i wszechobecnym wrażeniem przytulności. Takie efekty uzyskacie między innymi za sprawą rozmaitych tekstyliów obecnych w ogrodzie – dywaników, poduszek czy koców – ale też dzięki odpowiedniemu oświetleniu.

Urządzając modny ogród w stylu boho, koniecznie zapoznajcie się z bogatą ofertą naszego sklepu internetowego. W tak zaaranżowanej przestrzeni mile widziane będą na przykład mebleLorra wyróżniające się wizualną lekkością czy popularne fotele wisząceCocoon De Luxe.

Wpiszcie się w trendy ogrodowe z Miloo Home!

Zapoznając się z najnowszymi trendami ogrodowymi, z pewnością zauważyliście, że dominuje wśród nich dążenie do zbliżenia z naturą. Nie oznacza to jednak wcale, że Wasza zewnętrzna strefa relaksu musi wyglądać jak polna łąka. Skorzystajcie z wybranych inspiracji i dostosujcie je do swojego gustu. Gwarantujemy, że w ofercie Miloo Home z łatwością znajdziecie idealne wyposażenie do własnego ogrodu!

Przeczytaj również: