Hamptons

  1. Special Price 2 242,00 zł Regular Price 2 990,00 zł
    Najniższa cena w przeciągu 30 dni przed promocją: 2 242,50 zł
  2. Special Price 1 194,00 zł Regular Price 2 390,00 zł
    Najniższa cena w przeciągu 30 dni przed promocją: 1 673,00 zł

Styl hamptons w mieście

Styl hamptons powstała, aby bogaci Nowojorczycy mogli wygodnie i komfortowo odpoczywać w swoich letnich i wakacyjnych rezydencjach. Ci przenosili do nich meble i wyposażenie ze swoich apartamentów w mieście dostosowując je do potrzeb nadmorskiej wilii. Dziś proces ten jest odwrotny – styl, który króluje w nadmorskich domkach, chętnie zapraszamy do mieszkań w miastach. W blokach czy apartamentowcach niczym dziwnym nie jest salon w stylu hampton, czy kuchnia, w której króluje bielone drewno oraz naturalne materiały. Aby styl lepiej pasował do miejskich wnętrz, często jest łączony z innymi i tak powstają wnętrza np. modern hampton. Co ważne, styl hamptons często stawia na eklektyzm, przez co świetnie odnajduje się jako część stylu art deco, nowoczesnego, loftowego. Dzięki temu zaprosić można go i do domów jednorodzinnych i do mieszkań w bloku.

Lekkie, przestronne wnętrza, w których króluje swobodna elegancja, luksus, szyk nadmorskich willi i marynarskie klimaty – tak najprościej można opisać styl hamptons. Coraz śmielej wchodzi on do naszych mieszkań i nie jest już tylko stylem aranżacji letniskowych domków. Zanim jednak trafił na salony styl hamptons gościł w nadmorskich willach na Long Island, która stanowi ulubione miejsce wypoczynku bogatych mieszkańców Nowego Jorku. Nazwa stylu wywodzi się od miejscowości East Hampton oraz Southampton. Spopularyzowany został przez film Lepiej późno niż później, w którym grała Diane Keaton i Jack Nicholson. W filmie tym widzowie mogli podziwiać dom będący kwintesencją designu hampton i podpatrzeć jak urządzić wnętrze w stylu marynistycznym.

Cechy charakterystyczne stylu hamptons

W swojej pierwotnej odsłonie dom w stylu hamptons nawiązywał do marynarskich kajut. Ich wystrój był prosty, minimalistyczny, wyposażenie i meble miały zapewnić wygodny odpoczynek. Z czasem design ten zaczął ewaluować i dziś najczęściej w poradnikach aranżacyjnych pojawia się styl new hampton. Tym, co go wyróżnia to eleganckie wnętrza, w których panuje nadmorski klimat. Takie połączenie sprawia, że hampons często określa się jako swobodną elegancję lub elegancję na luzie. Jednak elegancja to nie jedyny wyróżnik stylu hamptons. Równie ważna jest dla niego wygoda i funkcjonalność wnętrz. Sypialnia, korytarz czy salon w stylu hamptons wyposaża się więc w komfortowe, praktyczne i ergonomiczne meble. Wykonane są one z naturalnych materiałów, wśród których króluje bielone drewno. Design stawia też na szlachetne surowce stąd też w jadalniach w stylu hampton można odnaleźć stół z marmurowym blatem, czy drewniane fronty mebli. We wnętrzach nie brakuje też kolorów, które kojarzą się nam z barwą piaszczystych plaż, morza, oceanu. W odcieniach błękitu utrzymane są ściany, jasne brązy dominują na meblach, natomiast marynarskie pasy pojawiają się na dodatkach. Ważnym kolorem stylu new hampton jest także biel. Mile widziane we wnętrzach hamptons są też odcienie beżu, szarości, złota, srebra, które uzupełniane są mocniejszymi barwami: czerwienią, granatem żółcią. Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a także dodają wnętrzu szlachetności.

Wyposażenie w stylu hamptons

Dom w stylu hamptons musi zostać odpowiednio wyposażony. Sprzęty wpisujące się w stylistykę nadmorskich willi wykonywane są z drewna, wikliny oraz rattanu. Materiały te często łączy się z chromowaną stalą, szkłem. Styl ten chętnie sięga po elementy z bielonego drewna, chociaż wnętrze w stylu new hamptons dobrze będzie się prezentować z umeblowaniem w ciemnych tonacjach. Bardzo ważne jest natomiast aby sięgać po meble wykonana z solidnych, trwałych materiałów, wysokiej jakości. Powinny one mieć klasyczne, eleganckie linie, wręcz minimalistyczne. Ich skromny wygląd pozwala łączyć je z oryginalnymi dodatkami. Warto pamiętać, że styl wywodzący się z Nowego Jorku posiada kilka typowych elementów wyposażenie. Pierwszym charakterystycznym jest wyspa kuchenna, która zagości w kuchni lub jadalni. Kolejne są wygodne, bujane fotele i tapicerowane pufy. W łazience hampton koniecznie powinna znaleźć się natomiast wolnostojąca wanna, a w sypialni łóżko kontynentalne z ozdobionym wezgłowiem oraz szafki nocne. Centralny punkt wnętrza w stylu hampton zawsze jednak stanowi wygodna, duża sofa, na której znajdzie się miejsce dla wszystkich członków rodziny.

Styl hampton: dodatki i dekoracje

Elegancję aranżacji zawsze podkreślają dodatki. Podobnie jak zabudowa i materiały wykończeniowe również one powinny być wysokiej jakości. Do stylu hamptons pasować będą te glamour, nowoczesne, marynistyczne i marynarskie. Wnętrze udekorować mogą wiklinowe kosze, dekoracje wykonane z trawy morskiej, nadmorskie pejzaże, grafiki z morskimi stworzeniami np. w koniki morskie, donice pełne zielonych roślin. Ważnymi ozdobami są też tekstylia. Ich zadaniem jest wprowadzenie do wnętrza przytulności, ciepła, rodzinnej atmosfery. Obowiązkowo muszą one być wykonane ze szlachetnych materiałów, co ma podkreślać luksus stylu hamptons. W zakresie tekstyliów dominują więc te wykonane z jedwabiu, aksamitu, żakardu, lnu, płótna, bawełny, juty. Poszewki na poduszki, dywany, chodniczki, zasłony mogą być jednolite lub w niebieskie pasy, kotwice, morskie zwierzątka itp. Styl marynistyczny ma również szeroką gamę wyróżniających się akcesoriów dekoracyjnych takich jak muszle, bursztyny, liny marynarskie, kotwice, koła ratunkowe, wiosła, kompasy, globusy. Część z nich powiesić można na ścianie, inne świetnie odnajdą się na blacie komody, stoliku kawowym, regale, etażerce. Warto też pamiętać, że we wnętrzach z nadmorskim klimatem duże znaczenie ma oświetlenie. Salon, sypialnia czy kuchnia hamptons powinny być oświetlone lampami wiszącymi oraz stojącymi.