kafelek_1800x1200_3

Eklektycznie, czyli przytulnie

Ogród, który łączy style, kolory, wzory

Jak urządzić ogród w stylu eklektycznym? Eklektyzm to niełatwa sztuka zestawiania inspiracji z różnych epok, odmiennych stylów, rozmaitych form, kolorów i wzorów. Kierować się tu trzeba przede wszystkim wyczuciem. Kto nie czuje się pewnie czy nie ma wprawy, niech pomału dobiera kolejne elementy. Przypatruje się, przymierza nowe składniki kompozycji do już istniejących. Urządzanie ogrodu czy tarasu można przecież potraktować jako kreatywną zabawę na długie tygodnie.

 

Dobrą podpowiedzią jest tu zasada, by duże elementy – jak zwłaszcza meble – były spokojniejsze w formie i bardziej uniwersalne. Z kolei mocne wzory, odważniejsze barwy, intrygujące formy niech pojawiają się w dodatkach. Do sprawdzonych połączeń należy zestawienie minimalistycznej bazy aranżacji z dodatkami w stylu boho – nieformalnymi, fantazyjnymi, pełnymi ciepła. To na pewno się uda. Jeszcze bezpieczniejszą formułą ogrodu w stylu eklektycznym jest przyporządkowanie różnych stylów albo konwencji do poszczególnych zakątków. Inaczej bowim aranżujemy strefę wypoczynku, inaczej plenerową jadalnię, a jeszcze inaczej np. otoczenie sauny czy jacuzzi.

 

We wszystkich tych twórczych działaniach dążyć należy przede wszystkim do uzyskania efektu przytulności. A do tego nawet najpiękniejsze meble nie wystarczą. Aranżacje chłodne w odbiorze, bez starannie dobranych dodatków, nie będą miały odpowiednio przyjemnego, relaksującego charakteru. Co więcej, właśnie dodatki – zarówno czysto dekoracyjne, jak i użytkowe – są znakomitym tworzywem do poszukiwania efektownych zestawień kształtów, deseni i barw.

 

Co do doboru samych kolorów, wszystko tak naprawdę zależy od samych użytkowników. Jedni potrzebują uspokojenia i wyciszenia. Im najbardziej będą odpowiadać zawężone, spójne palety. Komu innemu najlepiej posłuży feeria barw. I w takim przypadku akcenty kolorystyczne warto jednak wprowadzać poprzez rośliny kwitnące oraz takie dodatki, które łatwo schować i zamienić na inne. Wtedy aranżacja na pewno się nie opatrzy i nie zacznie męczyć.

 

Jakie dodatki mam na myśli? Przede wszystkim poduszki na sofy i fotele, a także pledy. Przestrzeń wypoczynku na tarasie czy w ogrodzie dzięki nim zyskuje wyjątkową miękkość. Pozwala wręcz poczuć się jak w pokoju otwartym na otoczenie, ale wciąż zacisznym i kameralnym. Ważnym elementem aranżacji są ponadto dywany outdoorowe – odpowiednie i do wnętrz, i na zewnątrz. Sprawiają, że taras staje się przedłużeniem salonu albo drugim salonem. Warto pamiętać ponadto o obrusie na stół oraz o miłej dla oka zastawie, która posiłkom w gronie bliskich zapewni odpowiednią oprawę. Po zmroku mogą też rozbłysnąć efektowne świeczniki (z osłoną od wiatru) lub lampiony.

 

Podobne właściwości mają lampy przypominające modele pokojowe. Mogą pojawić się w formie stałej, jako oświetlenie tarasu, lub okazjonalnej. W tej ostatniej roli najlepiej sprawdzają się modele bezprzewodowe, zasilane bateriami czy akumulatorkami albo czerpiące energię ze słońca i automatycznie włączające się po zmroku. Bardzo dekoracyjne efekty wprowadzają girlandy świetlne. Zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie światłem warto też podkreślić wybrane rośliny czy grupy roślin. Wszystkie te lampy pomogą wykreować nastrój ogrodu po zmroku. Ważne tylko, by zostały starannie zaplanowane – podkreślały najpiękniejsze elementy aranżacji i budowały tajemniczą, a może trochę teatralną, niecodzienną atmosferę.

 

Co do samej roślinności, w ogrodzie w stylu eklektycznym naszą rodzimą klasykę warto przełamać gatunkami egzotycznymi – choćby prostymi w uprawie trawami albo bardziej wymagającymi palmami. Najlepiej przy tym zwrócić się do fachowców, którzy podpowiedzą, które gatunki zdołają dobrze odnaleźć się w naszym klimacie.

Agata Kasprzyk-Olszewska

Pracownia Loft Factory

www.loft-factory.com