Nakrycie stołu

Zobacz jako Grid Lista

Produkty 1-36 z 587

Zobacz jako Grid Lista

Produkty 1-36 z 587

Nakrycie stołu

Eleganckie i stylowe nakrycie stołu to niezbędny element każdego posiłku. Warto zadbać o nie, nie tylko od święta, ale i na co dzień. Estetyczne nakrycie stołu uprzyjemni posiłek i sprawi, że czas spędzony przy stole będzie przyjemniejszy. Zachęci ono również do jedzenia i podkreśli walory smakowe potraw. Pomysłów na nakrycie stołów nie brakuje, aby jednak je wykonać, potrzebujesz kilku podstawowych elementów. Przydatne dekoracje to: obrus, serwetki, sztućce, świece, żywe kwiaty, wazon. W twojej kuchni nie może też zabraknąć talerzy, mis, pater i innych naczyń, na których podasz przygotowane dania. Wszystkie te produkty pomocne w nakryciu stołu znajdziesz w naszym sklepie. Proponujemy dekoracje na nowoczesne i eleganckie nakrycie stołu. Zobacz je wszystkie, a także dowiedz się, jak wygląda prawidłowe nakrywanie.

Savoir-vivre w jadalni

Nakrycie stołu musisz wykonywać zgodnie ze ściśle określonymi regułami. Dzięki temu pojedyncze dekoracje stworzą spójną całość, a także będą funkcjonalne i praktyczne. Podstawowych zasad nie jest dużo, dlatego łatwo je zapamiętasz. Ułatwieniem będzie to, że obowiązują one eleganckie nakrycia stołu, jak i te na co dzień.

Prawidłowe nakrycie stołu od podstaw

Prawidłowe nakrycie to przede wszystkim odpowiednie rozłożenie takich elementów jak sztućce, kieliszki, szklanki, serwetki, a także odpowiednie dobranie akcesoriów do okazji. W pierwszym kroku warto więc zadecydować, jaki motyw nakrycia będzie dominował. Motyw oraz poszczególne elementy serwisu należy dopasować do obrusu/ bieżnika.

Na co dzień możesz zdecydować się na ten kolorowy, w różne wzory. Eleganckie przyjęcie wymaga zastosowania białego obrusu, który będzie zwisać co najmniej 20 cm poniżej krawędzi stołu. Nowoczesne nakrycie stołu umożliwia natomiast zastosowanie tekstyliów stołowych w ciemniejszych kolorach, które są praktyczniejsze niż biały obrus.

Dostosowując nakrycia stołu do okazji, trzeba również wybrać serwetki. Choć z pozoru są one błahym i nic nieznaczącym akcesoriom, to w rzeczywistości mają duży wpływ na estetykę i harmonią stołu. Te papierowe to dobry wybór na co dzień i mniej zobowiązujące okazje. Aby elegancko nakryć, warto natomiast sięgnąć po serwety adamaszkowe lub lniane. Można je stylowo zwinąć w rulon, złożyć w trójkąt lub w wachlarz.

Aby nakryć do stołu, potrzebna jest zastawa. Zasady mówią, że bezpośrednio na stole powinien stać tzw. talerz podkładkowy szklany lub metalowy, a dopiero później naczynia do serwowania posiłków. Idąc od spodu (od stołu) na talerzu podkładkowy, połóż ten płaski, następnie przekąskowy. Zupę i deser serwuje się w specjalnych naczyniach podawanych już w trakcie posiłku. Rozmiar talerzy oraz ich ilość dopasuj do wielkości stołu. Nie mogą one stać zbyt ciasno, bowiem domownikom/gościom niewygodnie będzie operować sztućcami, będą się trącać łokciami. Dla bezpieczeństwa zachowaj też odpowiedni odstęp między talerzami a krawędzią stołu.

Co postawić po lewej stronie talerza?

Nakrywanie stołu często wywołuje pytanie, co położyć po lewej, a co po prawej stronie talerza. W tej kwestii warto zapoznać się z zasadami savoir-vivre i nakryć stół zgodnie z regułami – zwiększy to wygodę spożywania posiłku. Zacząć możesz od serwety, która może być ułożona na środku talerza lub po lewej stronie, zaraz obok widelców.

Same sztućce muszą być ułożone zgodnie z kolejnością spożywania potraw – najczęściej więc łyżkę należy umieścić jak najdalej od talerza, za nożami, których ostrza muszą być skierowane w stronę talerza. Widelczyki i łyżeczki do deserów kładzie się nad talerzem. Pamiętaj też, że specjalny nóż do masła powinien być na lewo od widelców, a ten do ryb po prawej stronie od talerza między nożem stołowym a łyżką do zupy.

Eleganckie nakrycia stołu od Miloo Home

W Miloo Home znajdziesz wszystkie elementy, dzięki którym nakrywanie do stołu będzie banalnie proste. Dzięki naszym produktom we własnym domu możesz urządzić stylowe przyjęcie lub stworzyć piękną oprawę codziennego posiłku. W naszym sklepie znajdziesz zarówno tekstylia na stół, jak i zastawy, talerze, misy, zestawy widelców, łyżek, noży do spożywania różnych dań od mięsnych do rybnych. W Miloo Home odnajdziesz też dekoracje, które sprawią, że na stole zapanuje harmonia.  

Zobacz także: