pielegnacja1

PRAWIDŁOWE UŻYTKOWANIE MEBLI DREWNIANYCH

pielegnacja1A

Konserwacja powierzchni lakierowanych

Powierzchnie lakierowane powinny być odpowiednio zabezpieczone. W tym celu polecamy naturalne pasty, wyprodukowane na bazie wosku, bezbarwne lub w kolorze mebla. Należy nanieść cienką warstwę pasty miękką szmatką, wzdłuż włókna drewna. Meble powinny być woskowane regularnie, 3 razy do roku lub częściej, w zależności od intensywności ich użytkowania. Woskowanie pozwala zakonserwować powierzchnię i odświeża mebel.

pielegnacja2A

Konserwacja powierzchni olejowanych

Drewno olejowane jest bardziej wrażliwe na zabrudzenia niż drewno lakierowane, dlatego też wymaga trochę większej ostrożności podczas użytkowania. Warstwa oleju jest cienka, dlatego po pewnym czasie zużyty olej może miejscowo wsiąkać w drewno. Nie jest to jednak wada i nie stanowi powodu do reklamacji! Olej powinien być ponownie nanoszony co 2-3 miesiące, aż do momentu, kiedy przestanie wsiąkać, w przeciwnym razie powierzchnia wygląda na niewykończoną. Prosimy przy tym uważać, aby olej rozprowadzić równomiernie, w przeciwnym razie powstają na powierzchni ciemniejsze punkty.

UWAGA: Powierzchnie nie wykańczane nie są w żaden sposób fabrycznie zabezpieczone przed zabrudzeniami.

pielegnacja3

Zabezpieczenie mebli przed zniszczeniem

Użytkowanie drewnianych mebli z czasem skutkuje powstaniem drobnych zadrapań, rys czy ubytków. W celu ich zamaskowania polecamy pasty woskowe, które mogą pokryć drobne uszkodzenia. Przy większych odkształceniach drewna prosimy zwrócić się do fachowca. Nie należy sięgać po środki konserwujące, które nie są dostosowane do drewna. Środki w aerozolu także nie są zalecane.

pielegnacja4

Meble w 100 % naturalne

Przy wykańczaniu naturalnego materiału szlachetnego takiego jak drewno występują również drobne nieregularności, przebarwienia lub mikrorysy, które podkreślają urodę tego produktu i nie stanowią uzasadnionego powodu do reklamacji. Ważne jest, by wziąć pod uwagę fakt, iż produkty firmy Miloo Home tworzone są ręcznie więc nie będą nigdy identyczne. Meble wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą po pewnym czasie zmienić swój pierwotny kolor. Również zbyt wysoka i długotrwała wilgotność lub przesuszone powietrze może negatywnie wpływać na drewno.

drewno

Drewniany blat nieustannie pracuje

Drewno jest materiałem naturalnym, który dostosowując swoją wilgotność do klimatu pomieszczenia, cały czas pracuje. Oznacza to, że pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim temperatury i wilgoci, zmieniają się parametry drewna. Drewno może pęcznieć, kurczyć się oraz łódkować, czyli wyginać.

Naturalna praca drewna...

Powstawanie szczelin w drewnianym parkiecie użytym do wykonania blatu stołu czy desce użytej do produkcji szafy lub witryny, to zjawisko znane nam wszystkim. Jest ono spowodowane rozsychaniem się drewna, a proces ten jest naturalny i częściowo odwracalny. Najbardziej narażone są szerokie deski lite, których praca jest na zwiększona. Zimą, kiedy dogrzewamy mieszkania, wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, spada jego wilgotność. Drewniana powierzchnia zaczyna dostosowywać się do panujących warunków – drewniane deski użyte do budowy stołu lub szafy, oddają wilgoć do powietrza, zaczynają zmniejszać swoją objętość, kurczą się, co w efekcie prowadzi do powstawania szczelin. Wiosną, kiedy wzrasta wilgotność, drewno zaczyna ją absorbować. Wtedy powierzchnia drewniana zazwyczaj powraca do pierwotnych rozmiarów. Jednak często zdarza się, że zbytnio przesuszone deski pękają. Dlatego proces przesychania powierzchni drewnianej należy z uwagą kontrolować, sugerując się wskazaniami higrometru. Jeśli wilgotność mocno spadła, trzeba jak najszybciej temu zaradzić. W tym celu stosuje się elektryczne nawilżacze. Ich zadaniem jest utrzymanie optymalnej wilgotności w pomieszczeniach, które wynosi 45-60%. Taki zabieg zminimalizuje proces rozsychania się drewna i zmniejsza ryzyko powstawania szczelin pomiędzy deskami

Plusy odpowiedniej wilgotności powietrza

Utrzymywanie względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 45-60% jest godne polecenia, ponieważ ma następujące zalety:

  • Uniknięcie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna
  • Zminimalizowanie procesu powstawania szczelin
  • Uniknięcie naprężeń skurczowych w warstwie kleju, a także ze względu na istniejące podłoża
  • Poprawa higieny powietrza

Meble z litego drewna wyglądają atrakcyjnie i naturalnie. Zawdzięczają to surowcowi, z którego je wykonano. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to zapewnimy sobie możliwość ich użytkowania przez wiele lat, a meble przez ten okres nie stracą nic ze swej atrakcyjności.

Zadbaj o... powietrze

Ważna jest regularna pielęgnacja samych mebli, ale też dbanie o jakość powietrza w domu. Drewno jest surowcem, które nie lubi ani nadmiaru wilgoci, ani też jej braku. Najlepiej jest – zarówno dla mebli drewnianych, jak i dla naszego zdrowia i samopoczucia, jeśli wilgotność powietrza w mieszkaniu mieści się w przedziale 40-60%. Jeśli w powietrzu znajduje się zbyt dużo wilgoci, meble będą ją pochłaniać. Może to powodować ich pęcznienie, a także rozklejanie się. Gdy powietrze jest zbyt suche, to drewno zacznie oddawać wilgoć, co z kolei może przyczynić się do rozsychania i pękania mebli. Z tego samego powodu meble z litego drewna nie powinny stać zbyt blisko źródła ciepła, np. kaloryfera

Nie powinny też być narażone na bezpośrednie działanie słońca, ponieważ mogą zmienić swój pierwotny kolor. Meble drewniane muszą stać na równej poziomej podłodze. W przeciwnym razie mogą się odkształcić, gdyż mają tendencję do dopasowywania się do nierówności podłoża.

Uwaga na wodę!

Drewno nie lubi wody działającej na nie przez dłuższy czas, dlatego jeśli rozlejemy coś na mebel lub czymś go zabrudzimy, powinniśmy to natychmiast wytrzeć do sucha. Ustawiając na drewnianym stole lub blacie gorące lub bardzo zimne naczynia, kładźmy je zawsze na podkładkach. W przeciwnym razie narazimy mebel na odbarwienia i odkształcenia. Jeśli coś piszemy na biurku lub stole – kartkę umieszczajmy na podkładce, aby nie zarysować powierzchni. Bardziej narażone na zabrudzenia podczas użytkowania są meble woskowane i olejowane, które pod tym względem są mniej trwałe od lakierowanych.

SPOSOBY PIELĘGNACJI MEBLI I DODATKÓW MILOO HOME

pielegnacja5

Eco-rattan – opracowana dla Miloo Home odmiana techno-rattanu o podwyższonej trwałości. To syntetyczne włókno odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Eco-rattan zachowuje przez lata swój klasyczny, naturalny kolor, dzięki czemu jest niezwykle estetyczny. Eco-rattan należy czyścić mokrą ściereczką lub gąbką z wykorzystaniem ciepłej wody i ewentualnie mydła. Dopuszczalne jest czyszczenie mebli z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej, z zachowaniem odległości min. 20 cm od czyszczonego mebla.

pielegnacja6

Texteline – winyl, plecionka z poliestru powlekana PVC. Materiał mocny, nierozciągliwy, wytrzymały, przewiewny. Idealny do użytku zewnętrznego, bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Texteline należy czyścić mokrą ściereczką lub gąbką z wykorzystaniem ciepłej wody i ewentualnie mydła. Dopuszczalne jest czyszczenie mebli z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej, z zachowaniem odległości min. 20 cm od czyszczonego mebla.

pielegnacja7

Drewno – specjalne wyselekcjonowane z ekologicznych upraw. Miloo Home oferuje meble z drewna tekowego, akacjowego czy cocda. Egzotyczne drewno idealnie znosi warunki zewnętrzne, gdyż posiada w sobie substancje oleiste. Jeśli  czyszczenie  drewna  samą  woda  nie  przynosi  skutku,  można  wyczyścić  za  pomocą  rozwodnionego  środka  piorącego* (w  stosunku 2:1 -  woda/środek)  oraz  miękkiej  szczotki  lub  pędzla.  Meble z drewna egzotycznego pod wpływem promieniowania UV może szarzeć. Sugeruje się więc zabezpieczenie mebla olejem do drewna tekowego lub olejem lnianym. Przed konserwacją należy pozbyć się wszelkich pęknięć, ubytków i brudu. Po zakończeniu sezonu warto przenieść meble do suchego pomieszczenia, jak na przykład garaż czy piwnica  i tam je przezimować. Miejsce przechowywania mebli nie powinno być ogrzewane, aby ograniczyć możliwość rozeschnięcia.

pielegnacja8

Metal, aluminium – wytrzymałe materiały stosowane w większości mebli oferowanych przez Miloo Home, które zapewniają stabilność konstrukcji mebli. Elementy metalowe są zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Wszystkie są malowane proszkowo, co zapewnia im trwały,  długoletni  i  świeży  wygląd.   Zabrudzenia  należy  usuwać  wilgotną  ściereczką.  W  przypadku głębokiego uszkodzenia wierzchniej farby  miejsce  należy  zabezpieczyć  za  pomocą  lakieru  zaprawowego, aby  wilgoć  nie  miała  styczności  z  niezabezpieczonym  metalem.  Jeśli  w  miejscu  uszkodzenia  lakieru  pojawiła  się  korozja,  przed  zabezpieczeniem  lakierem  należy  metal  dokładnie  oczyścić  z  rdzy.

pielegnacja9

Poduszki – wykonane z wysokiej jakości akrylu o zwiększonej odporności na wilgoć, z zabezpieczeniem przed promieniami UV.  Poduszki są idealnie dopasowane do mebli, a większość z nich ma zdejmowany pokrowiec, co umożliwia utrzymanie ich w czystości. Materiał poduszek powinno się czyścić gąbką z użyciem łagodnego mydła, które nie  usuwa  fabrycznego  zabezpieczania  przed    pochłanianiem  wilgoci.  Po czyszczeniu  poduszek  wodą  z  mydłem,  dobrze  wypłukać   i  pozwolić  całkowicie  wyschnąć. Możliwe pranie chemiczne – wodne w temp. 30 C. Zabrania  się  prania  w  pralce  bębnowej.  Zaleca się zabezpieczenie poduszek przed silnym deszczem oraz w okresie jesienno-zimowym. Przechowywać wyłącznie po całkowitym wysuszeniu.

pielegnacja10

Parasole – wykonane  z  poliestru,   który  jest  fabrycznie   zabezpieczony  przed  nadmiernym  wchłanianiem  wody.  Materiał  jest  zaprojektowany  w  sposób  pozwalający  na bardzo  szybkie   wyschnięcie,  zazwyczaj  w  słońcu  jest  to  kilka  minut. Parasole należy czyścić gąbką lub miękką szczoteczką z użyciem łagodnego mydła, które nie  usuwa  fabrycznego  zabezpieczania  przed    pochłanianiem  wilgoci.  Po czyszczeniu    wodą  z  mydłem,  dobrze  wypłukać   i  pozwolić  całkowicie  wyschnąć.   Materiał  przystosowany  jest  do  naturalnego  wysychania,   dlatego  zabrania się  suszenia  materiału  przy  pomocy  suszarek  itp.  Może  to  doprowadzić  do  przegrzania  materiału  i  w konsekwencji  nieodwracalnego  uszkodzenia.  W  zależności  od  warunków,  w  jakich  używany  jest  parasol,  zaleca  się   przeprowadzenie profesjonalnego   chemicznego   czyszczenia  co  2-3  lata.   Zabrania  się prania   w  pralce. W  okresie,  gdy  parasol  jest  nieużywany  zaleca  się  zabezpieczenie  pokrowcem.

pielegnacja11

Dywany - wykonane  są z  nylonu,  który  jest  materiałem  wyjątkowo  odpornym   na  zabrudzenia   oraz  na  zmienne  warunki  atmosferyczne. Jeżeli  dywan  ułożony  jest  na  zewnątrz  w  miejscu  szczególnie  uczęszczanym,  zalecane  jest  czyszczenie  przynajmniej  2  razy  w  tygodniu  za  pomocą  odkurzacza. Odkurzać  należy  na  przemian  wzdłuż  i wszerz  dywanu,  szczególnie  uważając  na  zakończeniach,   aby  nie  zniszczyć   splotu. Przed  odkurzaniem  sprawdzić  czy  worek  odkurzacza  jest  co najmniej  w  połowie  pusty,  co  zapewni  optymalne  czyszczenie.  Raz  na  1-3  lata w  zależności  od  intensywności  eksploatacji  zaleca  się   poddać   dywan  profesjonalnemu  czyszczeniu. W  przypadku  zalania dywanu jedzeniem, należy   natychmiast je  usunąć za  pomocą  łyżeczki i  ręcznika  papierowego.  Ewentualną  plamę  można  wyczyścić  za  pomocą  wody  z  mydłem lub  łagodnego  środka czyszczącego.  Nakładać  środek  czyszczący  zawsze  na  ścierkę  lub  gąbkę,  a  nie  na  dywan,   dzięki  temu  plama  nie  będzie  się  rozprzestrzeniać  oraz  zapobiegniemy  uszkodzeniu  splotu  dywanu.  W  przypadku  czyszczenia trudniejszych  plam  jak  np.  ptasie  odchody, należy  używać  miękkiej  szczotki  z  dodatkiem  wody  z  mydłem. Nie  należy  używać  środków  opartych  na  silikonie!