Hamaki ogrodowe

Hamaki ogrodowe

Hamaki ogrodowe powinny być nie tylko komfortowe, ale także dopasowane do Twojej przestrzeni wypoczynkowej. Wygodne meble ogrodowe sprzyjają wypoczynkowi i pozytywnie wpływają na zmysły. Od teraz możesz relaksować się w swoim ogrodzie i patrzeć w błękitne niebo, bujając się swobodnie na swoim hamaku. W ofercie Miloo Home znajdują się zarówno hamaki klasyczne, rozwieszane na drzewach jak i hamaki siedzące i huśtawki ogrodowe. Szeroki wybór sprawia, że możesz dopasować hamak do potrzeb swoich oraz swojej rodziny, a także możliwości zielonej przestrzeni.


Jak wybrać hamak ogrodowy?

Jednym z najważniejszych elementów, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest miejsce, w którym chcesz zawiesić hamak. Hamak klasyczny, montowany pomiędzy dwoma drzewami lub słupami jest bardzo wygodny do popołudniowej drzemki czy odpoczynku z książką. Co więcej, taki hamak w ogrodzie z łatwością możesz przenieść w inne miejsce i cieszyć się błogim relaksem w cieniu lub w słońcu. Aby jednak wygodny relaks był możliwy, musisz dysponować odpowiednią przestrzenią. Ta pozwala nie tylko na montaż klasycznego modelu, ale nawet na wygodny hamak dwuosobowy. Większy i przestronniejszy z powodzeniem zmieści kilku członków rodziny.


Własny hamak na niewielki taras

W przypadku, gdy metraż twojego ogrodu lub tarasu jest nieznaczny idealne rozwiązanie to krzesło hamakowe, które jest na tyle wygodne, że pozwala na odpoczynek z ulubioną książką lub w rytmie muzyki. Dodatkowo hamak siedzący może być alternatywą dla krzeseł na balkonie. Podobną funkcję może pełnić huśtawka ogrodowa, na której na pewno najlepiej odnajdą się dzieci. Zapewni ona najmłodszym domownikom delikatne bujanie. Umieszczona na solidnym stelażu będzie też stanowić bezpieczne siedzisko na tarasie. Warto też pamiętać, że hamaki w formie podwieszanego krzesła nie są skomplikowane w montażu i każdy tego zadania może podjąć się samodzielnie. Kokon jesienią czy zimą może być też wykorzystany jako element wyposażenia wnętrza.


Na co zwrócić uwagę wybierając krzesła hamakowe?

Wybierając hamak, powinieneś wziąć pod uwagę to, kto będzie na nim wypoczywał. Każda huśtawka ma swoje maksymalne obciążenie. W sklepie Miloo Home większość hamaków wytrzyma nawet 120 kg obciążenia, co jest idealne nie tylko dla jednej osoby, ale także dla rodzica z dzieckiem czy też rodzeństwa. Kolejnym ważnym elementem jest materiał, z którego wykonany jest hamak. Poliester jest mocny i lekki, jednak może nagrzewać się w słońcu. Z kolei bawełna jest przyjemna w dotyku i dosyć przewiewna, jednak zwykle schnie dłużej. Jedną z najbardziej ponadczasowych tkanin jest jedwab, który jest bardzo przewiewny i cienki. Nie zapominaj też, że przy wyborze hamaka musisz podjąć decyzję co do jego typu. Hamak może być nie tylko tym klasycznym, ale przybierać formę kokonu ze stelażem czy krzesła. Nie zapominaj też, że aby cieszyć się absolutnym relaksem musisz mieć możliwość przyjąć stabilną pozycję. Nie bez znaczenia jest też znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak zamontować hamak. Im montaż będzie prostszy, tym lepiej. Jeśli więc nie jesteś złotą rączką, ogród uzupełnij o huśtawkę z drążkiem.


Zalety hamaków ogrodowych

Hamak ogrodowy jest nie tylko sposobem na przyjemny wypoczynek w ogrodzie czy na balkonie. Warto pamiętać o tym, że sam proces bujania się łagodzi stres oraz napięcie, a przebywanie na łonie natury, wśród zieleni uspokaja i wycisza. W przypadku dzieci hamak jest dobrym sposobem na ćwiczenie równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Co więcej, hamaki zachęcają do popołudniowej lub wieczornej drzemki, która jest bardzo dobra dla zdrowia i pozwala na zachowanie dobrostanu życiowego. Hamaki ogrodowe mogą być także nieodłączną atrakcją spotkań czy przyjęć na świeżym powietrzu. Hamak łączy więc przyjemne z pożytecznym, dostarczając rozrywki, wygody i odprężenia.


Zaufaj nam

Niezależnie od tego, czy poszukujesz hamaka do dużego ogrodu, czy też na mały balkon, możesz nam zaufać. Dobierz hamak do swojej osobowości oraz do prywatnej przestrzeni. O wygodzie podczas odpoczynku na hamaku często decydują także akcesoria ogrodowe, czyli poduszki ogrodowe czy pledy. Dodatkowo możesz skorzystać z rad specjalistów i opinii klientów sklepu. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu i życzymy udanych zakupów.

Zobacz nasze propozycje urządzenia nowoczesnego tarasu

Sprawdź także:

Jak dobrać hamak do wzrostu?

Aby dobrać hamak do wzrostu, należy dodać 40% do wzrostu osoby, która będzie z niego korzystać. Dlatego w przypadku kogoś, kto ma 170 cm wzrostu będzie to 238 cm. Istnieje także drugi sposób doboru długości hamaka do wzrostu. Polega on na dodaniu 120 cm do wzrostu użytkownika. W takim przykładzie dla osoby mającej 170 cm najlepszy będzie hamak mający 190 cm długości.
Takie same zasady obowiązują przy doborze hamaka dla dwóch osób. W tej sytuacji bierze się pod uwagę wzrost najwyższej osoby, która będzie korzystać z hamaka.

 

Na czym zawiesić hamak, gdy nie ma drzew?

Do zawieszenia hamaka mogą posłużyć wbetonowane lub wkopane w ziemię słupki lub maszt ogrodowy. Jeśli ich użycie jest niemożliwe lub po prostu nie chcesz skorzystać z tej metody, w takiej sytuacji można postawić na specjalne stelaże, które są do nabycia w składach budowlanych, sklepach ogrodniczych oraz podobnych miejscach.

Jeśli chodzi o wieszanie hamaka w takich miejscach, jak taras lub balkon, tutaj zawieszenie będzie możliwe dzięki kołkom mocowanym w ścianie, a jeśli system montażu na to pozwala – także w suficie.

 

Jaką odległość między drzewami na hamak?

Od 3 do 4 metrów. Taka odległość jest optymalna, aby hamak został właściwie naciągnięty pomiędzy punktami mocowania, niezależnie od tego, czy będą to dwa drzewa, słupki czy uchwyty na masztach ogrodowych. Konkretna odległość zależy od linek oraz samego systemu mocowania. Im bardziej będą oddalone od siebie punkty mocowania, tym wyżej trzeba będzie montować system zasilania.

Powyższe zasady dotyczą zarówno mocowania hamaka na otwartej przestrzeni, jak i na tarasie czy balkonie, a także w przestrzeniach zamkniętych.

Który hamak wybrać?

To zależy od tego, czy chcesz używać go na balkonie, w ogrodzie czy też na wyprawie w teren. W pierwszym przypadku najlepsze będą bawełniane lub siatkowe. Do ogrodów warto polecić siatkowe, z nylonu lub płótna. W przypadku wypraw do lasu, tutaj hamak musi spełniać wszystkie warunki do tego, aby przetrwać cięższe warunki. Dlatego tutaj w grę wchodzą nylonowe lub wykonane z polipropylenu.

Dobór hamaka wykonanego z właściwego materiału przekłada się na komfort z jego użytkowania, dlatego warto zapamiętać trzy powyższe zasady.

Jaki hamak na 180 cm?

W przypadku osoby o wzroście 180 cm długość hamaka powinna wynosić 252 cm. Dlaczego? Powód jest prosty – przyjmuj się, że długość powinna być większa o 40% wzrostu osoby, która będzie korzystać z hamaka. Wiedząc to, możesz bez problemu dopasować odpowiednią długość do każdego wzrostu. Inna zasada to dodanie do wzrostu użytkownika 120 cm – czyli w przypadku osoby mającej 180 cm byłoby to 300 cm.

Warto też zapamiętać, jaka powinna być właściwa szerokość. Przy wzroście 180 cm odpowiednie będzie 140 cm. 

Czy hamak jest wygodny?

Tak, hamak to wygodny sposób na odpoczynek. W hamaku nie tylko możesz wygodnie się rozciągnąć, ale Twoje ciało ułożone jest w taki sposób, że na dolną część kręgosłupa nie oddziałują żadne siły. Plecy pozbywają się napięcia i odpoczywają. Ponadto na hamaku możesz się kołysać, co odpręża oraz pomaga zniwelować skutki stresu.

W hamaku możesz zarówno poleżeć przez kilkanaście minut, jak i przespać się przez kilka godzin na świeżym powietrzu, dzięki czemu osiągniesz wysoką jakość snu. A jeśli hamak jest prawidłowo zamocowany, nie ma ryzyka wypadnięcia. 

Ile kosztuje hamak?

Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od takich parametrów, jak wielkość hamaka, materiały wykonania, zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Dlatego każdy bez problemu powinien znaleźć hamak dopasowany nie tylko do posiadanego przez niego budżetu, ale również indywidualnych wymagań.

Przeciętna cena za solidny, wysokiej jakości hamak to ok. 250 złotych. Propozycje tego typu bez problemu znajdziesz w sklepach sportowych, składach budowlanych, sezonowo dostępne są także w wielu marketach.

Jaka mata do hamaku?

Najbardziej polecana do hamaka jest mata samopompująca. Łączy w sobie najlepsze cechy karimaty oraz standardowego materaca. Wypełniająca ją pianka jest otulona warstwą wodoodporną, a zarazem oddychającą, co powoduje dopływ powietrza do maty. W efekcie wypoczynek na niej jest bardzo wygodny – pianka bardzo wygodnie się ugniata, a po rozłożeniu mata zachowuje swój kształt.

W sprzedaży znajdują się maty samopompujące wyposażone w dodatkowe rozwiązania, jak pokrycie warstwą antypoślizgową czy mające dodatkową warstwę zapewniającą wyższą izolację termiczną.

Jak przymocować hamak w ogrodzie?

W przypadku hamaka bez stelażu może być przymocowany w ogrodzie na dwa sposoby. Pierwszy - za pomocą pętli zahaczonej o wkręcony w drzewo hak. Drugi – pętle można owinąć wokół słupka. Można także zamocować do liny hamaka karabińczyk, który następnie zostanie przymocowany do zaczepu na drzewie lub słupku.

Jeśli chcesz zawiesić hamak na balkonie lub tarasie, wówczas możliwe jest przymocowanie go do sufitu. W tym celu niezbędny będzie specjalny zestaw montażowy, a do zawieszenie potrzebna jest wiertarka i drabina.

Jak zrobić hamak w ogrodzie?

Do wykonania hamaka potrzebny będzie materiał (bawełna, nylon, płótno), mocna nić oraz lina. Jeśli chcemy mieć stelaż, należy go zakupić lub wykonać z mocnego drewna. Zaczynamy od wycięcia z materiały prostokąta, który powinien być dopasowany do długości osób, jakie będą przebywać w hamaku. Następnie zszywamy i zginamy krawędzie, przy krótszych zaginając je, aby stworzyć tunel na linę. Należy obszyć go mocną nicią.

Wpuszczoną linę łączymy, tworząc końcówkę, którą następnie owiniemy wokół drzewa lub słupka. 

Jakie słupki do hamaka?

Najlepsze będą słupki w betonie lub maszty ogrodowe. W przypadku słupków powinny mieć one wysokość, pozwalającą na zawieszenie hamaka na prawidłowej wysokości, czyli w ten sposób, aby obciążony znajdował się co najmniej 30 cm nad poziomem gruntu. Odległość trzeba precyzyjnie wymierzyć, ponieważ po osadzeniu słupków nie da się ich zmienić. Słupki mogą mieć specjalne uchwyty, pomagające w założeniu hamaka.

Maszty ogrodowe mocowane są do gruntu za pomocą kotw. Mają one uszy ze stali nierdzewnej na różnych wysokościach, co ułatwia założenie hamaka.

Jak rozwiesić hamak?

Aby prawidłowo zawiesić hamak, potrzebujemy dwóch punktów zaczepienia. Ich odległość powinna być taka, by rozwieszony hamak wisiał luźno i miał kształt łukowaty. Przyjmuje się, że minimalna wysokość nad gruntem, jaką powinien mieć obciążony hamak, powinna wynosić minimum 30 cm, a preferowane jest 50 cm. Te reguły obowiązują niezależnie od sposobu mocowania hamaka.

Minimalna odległość pomiędzy punktami zaczepienia wynosi długość hamaka – 10%. A więc przy hamaku mającym 300 cm długości będzie to 270 cm.

Jakie są rodzaje hamaków?

Istnieje sześć rodzajów hamaków. Różnią się pomiędzy sobą wykonaniem, co dotyczy zarówno samej konstrukcji, jak i użytych do tego materiałów. Hamak brazylijski wykonywany jest z bawełny, nikaraguański z siatki, Majów z ciasnych splotów, wenezuelskie z płótna lub poliestru, turystyczne z nylonu. Ostatni, szósty rodzaj, to fotele hamakowe. Wszystkie hamaki mają taki sam cel – zapewnić wygodę i odpoczynek użytkownikom. Który z nich wybierzesz – to zależy wyłącznie od indywidualnego gustu i preferencji.

Jak zamontować hamak w ogrodzie?

Do zamontowania hamaka potrzebne są dwa przeciwległe drzewa, rury lub pale. Wkręcamy do nich dostarczone wraz z hamakiem haki. Następnie, korzystając z karabińczyków, zakładamy na nie końce hamaka. Haki powinny być wkręcone na takiej wysokości, aby podczas używania hamaka znajdował się on co najmniej 30 cm nad gruntem.

Należy dobrze przemyśleć miejsce zawieszenia hamaka – powinien on odpowiadać wymogom jego użytkowników, a więc nie być w miejscu zbytnio lub zbyt mało nasłonecznionym. W przypadku braku drzew lub pali w ogrodzie warto rozważyć zakup hamaka ze stelażem.