jak_dobra_krzes_a_do_sto_u

Jak dobrać krzesła do stołu? Poradnik Miloo Home

Urządzając jadalnię, coraz częściej pomijamy w poszukiwaniach komplety. Podjęcie decyzji o tym, by stół i krzesła pochodziły z różnych kolekcji, to zwiększenie własnej swobody w zakresie wyboru mebli, a także możliwość osiągnięcia bardziej unikalnej aranżacji wnętrza. Jednak dobór krzeseł do stołu, a czasem również krzeseł do krzeseł, wcale nie jest takim prostym zadaniem. Co zrobić, by osiągnąć w jadalni efekt przemyślanej, zaplanowanej aranżacji? Jak dobrać krzesła do stołu i co zrobić, jeśli do dyspozycji mamy kilka krzeseł z różnych kompletów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Krzesła i stoły do jadalni – najważniejszy element w jadalni

Stół i krzesła pełnią w jadalni nie tylko funkcję praktyczną, tj. służą jako miejsce do spożywania posiłków. Istotne są również walory estetyczne całego zestawu i dopasowanie go do stylu wnętrza, w którym będzie służył. Dobierając krzesła do stołu, a cały zestaw do stylu jadalni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Wielkość zestawu: stół i krzesła

Oczywiście w dużej mierze zależy ona od dostępnej przestrzeni. Jednak ze względów praktycznych warto wziąć pod uwagę, ile krzeseł zmieści się przy danym stole oraz czy jest to dla nas ilość wystarczająca. Bardzo ważne jest również to, by ani stół, ani krzesła, nie blokowały dostępnej przestrzeni, ograniczając możliwości poruszania się po pomieszczeniu.

Potrzeby domowników

Stół i krzesła mają służyć ludziom, którzy w danym domu mieszkają. Zatem warto dopasować cały zestaw do ich potrzeb. Ważna jest tu wysokość krzeseł, czy choćby materiał, z jakiego zostały wykonane one i blat stołu. Jeśli w domu mieszkają dzieci, trzeba odpowiednio dobrać wysokość krzesła. Ale nie tylko. Warto pamiętać również o tym, by stół i krzesła były wykonane z nieco bardziej odpornych materiałów, których umycie nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Aspekty wizualne

Jadalnia będzie wyglądać pięknie tylko wtedy, gdy jej styl jest spójny i przemyślany. Spokojnie, możesz używać w niej różnych mebli o różnych kolorach. Ale lepiej dla efektu, jeśli jest to działanie zaplanowane i jesteś w stanie w swoich wyborach odnaleźć element wspólny, który połączy krzesła ze sobą, a następnie krzesła ze stołem.

Wymiary stołu i krzeseł

Nie chodzi jedynie o długość i szerokość blatu stołu. Również krzesła należy dobrać do długości blatu, a jeśli decydujesz się na postawienie krzeseł także przy krótszych bokach prostokątnego stołu – do jego szerokości. Na tym etapie warto zadecydować, czy krzesła mają chować się pod blatem (a wskazane, by miały taką możliwość) oraz czy szerokość krzeseł nie jest zbyt duża, biorąc pod uwagę rozmiar stołu.

krzes_a_do_sto_u_jak_dobra_

Jak dobrać krzesła do stołu?

Proces dobierania krzeseł do stołu może stanowić nie lada wyzwanie. Uzyskanie przy tym efektu, który odbiega od oczekiwań, jest frustrujące i odbiera chęci do planowania kolejnych aranżacji. Zerknij zatem na kilka prostych kroków, dzięki którym dobierzesz krzesła do stołu tak, by stanowiły zgrany zespół, przy którym spożywanie posiłków będzie prawdziwą przyjemnością.

Styl zestawu: stół i krzesła

Wybierz styl zestawu. Oczywiście najłatwiej o nim zdecydować, kiedy dobierasz styl mebli do wnętrza, które urządzasz. Jeśli cała Twoja jadalnia zaaranżowana jest w stylu przemysłowego loftu, błędem będzie zakupienie do niej stołu i krzeseł w stylu skandynawskim. Zatem zwracaj uwagę na to, by stół i krzesła były wizualnie wynikiem tych samych wpływów i inspiracji. Możesz przeprowadzić zabawę w łączenie stylów, jednak i tutaj potrzebny jest plan, ponieważ nie wszystkie style potrafią zagrać w jednej drużynie.

Motyw przewodni

Ustal, jaki będzie wizualny motyw przewodni Twoich jadalnianych mebli. Może będzie łączyło je to, że są wykonane z drewna? A może wręcz przeciwnie – króluje na nich surowy metal? Dobrze, jeśli wybrany element znajduje się zarówno na krzesłach, jak i na stole. Doskonałym przykładem może być stal. Nawet jeśli krzesła wykonane są z niej w całości, to w przypadku stołu wystarczy, że stalowe będą jedynie jego nogi. Dzięki temu pojawi się wspólny dla obu mebli element i nada całej koncepcji dodatkowy sens.

st_i_krzes_a_jak_dobra_

Odpowiedni rozmiar mebli

Pamiętaj o pomiarach. W zestawie do jadalni ważne jest nie tylko to, jak wygląda, ale również to, czy jest praktyczna. Niech zatem krzesła będą wysokością dopasowane do stołu. Domownicy powinni mieć możliwość zachowania wyprostowanej pozycji i wygodnego ułożenia stóp na podłodze lub ich podparcia na przeznaczonym do tego elemencie krzesła. To szczególnie ważne, jeśli stół w Twoim domu to wysoki mebel w stylu barowym. Przy pomiarach zwróć również uwagę na szerokość krzeseł i na szerokość, którą wyznaczają nogi stołu. Czy krzesła się tam zmieszczą? Czy nie będą ustawione zbyt blisko siebie? Pomiędzy krzesłami dobrze zachować przynajmniej kilkanaście centymetrów przestrzeni dla komfortu użytkowników.

Kolor stołu i krzeseł

Kolor też jest ważny. Możesz wybrać jeden określony kolor dla mebli w całej jadalni lub świadomie te kolory łączyć. Jeśli decydujesz się na pierwszą opcję, w której krzesła do stołu jadalnianego są w takim samym kolorze, możesz pomyśleć o krzesłach różniących się budową. Oczywiście nadal powinien łączyć je wspólny styl i np. materiał, z którego zostały wykonane. Jeśli jednak krzesła w Twoim domu mają różne kolory, nie powinno być już między nimi różnic stylistycznych.

Stół i krzesła w jadalni – aranżacje by Miloo Home

Jak łączyć poszczególne meble? Kiedy różnicować krzesła, a kiedy zadbać o to, by były dokładnie takie same? Oto kilka aranżacji, w których zobaczysz zaplanowane różnice albo oczywiste spójności. Zdecyduj, który styl bardziej do Ciebie przemawia.

Minimalistyczna jadalnia z nutką elegancji

W jadalniach minimalistycznych powinno się unikać nie tylko zbędnych mebli i dekoracji, ale również wizualnych udziwnień. Oczekuje się tu od wnętrza prostoty, przejrzystości i optycznej harmonii. Stół obiadowy Via Nero z kamiennym, kwarcytowym blatem i stalowymi nogami pomalowanymi na kolor starego złota, to propozycja idealna do takiej jadalni. I choć na pierwszy plan wysuwa się minimalizm, nic nie stoi na przeszkodzie, by zestawić z nim krzesła tapicerowane. Czarne, eleganckie obicie krzeseł Nero doskonale koresponduje z kamiennym blatem stołu. Natomiast jego podstawa ma wspólny element z nogami stołu – stal w złotym kolorze. Całość to zestaw pełen klasy i ponadczasowej elegancji.

Delikatna jadalnia rodem z prowansji

Styl prowansalski wyróżnia się delikatnością i meblami o nieregularnych kształtach, które podkreślają subtelność aranżacji. W prowansalskiej jadalni nie może zabraknąć drewnianego stołu. Przepiękny stół jadalniany French Cottage, wraz ze swoimi giętymi nogami oraz blatem, na którym znalazło się wiązowe drewno z odzysku, sprawdzi się tu doskonale. I choć jadalnia prowansalska jest optycznie ciepła i przytulna, lepiej zrezygnować tu z krzeseł tapicerowanych, przypominających wygodne fotele. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne, ażurowe krzesła o lekko vintagowym charakterze. Krzesła Morgan – dębowe drewno i delikatna bawełna na siedzisku, to wybór idealny. Efektem jest jadalnia pełna wdzięku, delikatności i naturalności.

Jadalnia pełna luksusu i wygody

Wnętrza, w których rządzi elegancja i luksus również mają swój urok. Meble mają tu ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie one nadadzą wnętrzu taki charakter. Stół do jadalni w stylu glamour może mieć szklany blat, ale jeszcze ważniejsze od blatu są nieoczywiste połączenia materiałów, które podkreślają piękno danej rzeczy. Stół obiadowy Boracay to zaskakujące połączenie szkła, drewna i stali, którego efektem jest mebel wyjątkowy i w każdym znaczeniu unikalny. Do zdecydowanej, ostrej bryły i – wydawałoby się – chłodnych materiałów, wspaniale pasują krzesła tapicerowane, które zachęcają swoją miękkością i stylem. Ich pikowane siedziska świadczą o tym, że w tym jadalnianym zestawie przemyślany został każdy detal. Krzesło Andover lub krzesło William uzupełnią jadalnię glamour i stworzą elegancką przestrzeń do spożywania posiłków.

Stół i krzesła – serce jadalni

Jadalnia to ważne miejsce w domu – miejsce do rodzinnych obiadów i spotkań z przyjaciółmi. Dlatego urządź ją tak, by była prawdziwa i piękna. Z meblami i dodatkami Miloo Home to będzie cudna przygoda.