jak podawać kawę

Jak podawać kawę? Z Miloo Home poranna kawa smakuje lepiej!

Jedni traktują jej picie jako codzienną rutynę, inni jako okazyjną przyjemność. Znana jest na całym świecie, a w historii i tradycji wielu krajów ma swoje specjalne miejsce. Kawa- jej smak to prawdziwa przygoda dla kubków smakowych, a to zasługuje na wyjątkowe traktowanie. Liczy się nie tylko sposób przyrządzania, ale również sposób podania tego napoju. Unikalna oprawa może bowiem zagwarantować doskonałe doznania smakowe. Jak podawać kawę, by oczarować swoich gości i dobrze celebrować moment jej picia? Oto nasz krótki poradnik, który pachnie najlepszą kawą!

Kawa – idealny początek wiosennego dnia

Przyzwyczailiśmy się już do kawy tak mocno, że podajemy ją bez większych refleksji nad tym, skąd znamy ten napój i jak długo towarzyszy ludziom. Tymczasem historia kawy jest ciekawa i pokazuje, że czarny, aromatyczny napój znali już nasi przodkowie setki lat temu. Jak to się stało, że kawa trafiła do naszych domów i znalazła w nich dla siebie specjalne, ciepłe miejsce?

Kawa – jak to się zaczęło?

Czy wiecie, że jedna z legend głosi, że aromat palonych ziaren kawy odkrył jeden z etiopskich pasterzy po tym, jak wrzucił do ogniska gorzkie i – jego zdaniem – niezdatne do spożycia owoce kawowca? Natomiast kawa w formie naparu po raz pierwszy pojawiła się w Turcji w XIII wieku. Tam również, niespełna 300 lat później, powstała pierwsza kawiarnia. Kręgi, w których kawę znano z biegiem czasu stawały się coraz większe. Kupcy handlujący swoimi towarami rozprowadzali produkt wszędzie tam, gdzie znajdował on na siebie chętnych. W XVII wieku dotarł również do Europy, na początku do największych miast portowych, potem również coraz bardziej w głąb lądu. Początkowo była niezwykłym odkryciem, napojem magicznie dodającym energii, wyróżniała się swoim unikanym zapachem. Jednak z biegiem lat kawa stawała się elementem rytuałów, także społecznościowych. Dzisiaj kawę serwujemy na wiele różnych sposobów, wyróżniając co najmniej kilka różnych rodzajów. Jej parzenie i podawanie urosło do rangi sztuki.

Jak prawidłowo podawać kawę gościom? Czy od tego zależy smak kawy?

Wychodzimy „na kawę”, umawiamy się „na kawę” i zapraszamy „na kawę”. Przyzwyczailiśmy się serwować kawę w okolicznościach spotkań z bliskimi, kiedy chcemy spędzić miło czas. Dla zachowania kawowego savoir vivre możemy czytać o tym, w jakiej kolejności podajemy kawę, choć wiedza ta przyda się głównie w biurach i na bankietach. Najistotniejszy jest jednak smak i sama estetyka podania czarnego napoju. Picie kawy bardziej dopieści kubki smakowe, jeśli będzie się odbywać z naczyń, które zachwycają równie mocno, jak smak i aromat napoju. Dlatego pamiętajmy o tym, że samo serwowanie kawy to również sztuka. Tak samo istotna, jak sposób parzenia czarnego płynu, który tak bardzo uwielbiamy. Jeśli zatem chcesz zainwestować w porządny ekspres ciśnieniowy (lub takowy już znajduje się w Twoim domu), nie zapomnij również o zastawie, w której podasz kawę. A czy będzie to klasyczna filiżanka z porcelany, czy też oryginalne, zdobione naczynia, zależy tylko od Ciebie.

w czym podawać kawę

W czym podawać kawę?

Najczęstszym problemem w serwowaniu czarnego napoju jest decyzja, czy pić kawę z kubka, czy też z filiżanki. Cóż, większość zależy od indywidualnych preferencji. Kubek to naczynie zazwyczaj bardziej pojemne, mogące zmieścić więcej pobudzającej substancji. Wybieramy go w domu, kiedy zależy nam na pełnym komforcie picia kawy i kiedy lubimy pić ją w dużych ilościach. Dla uzyskania bardziej eleganckiego, dostojnego efektu, gościom warto serwować kawę w filiżankach. Wskazane jest wówczas korzystanie z jednego serwisu kawowego, dzięki czemu wizualny efekt po podaniu kawy jest przyjemny dla oka i pozwala tę chwilę należycie celebrować.

Oczywiście ogromne znaczenie ma również to, jakiego rodzaju kawę spożywamy. Innej objętości naczynia potrzebujemy, kiedy sięgamy po espresso, a innej, jeśli mamy ochotę na latte macchiato. Jeśli kompletujemy serwis kawowy, warto pamiętać również o wszystkich dodatkach, dzięki którym spożywanie tego napoju będzie prawdziwą przyjemnością. Podawanie kawy z ciasteczkiem, z dodatkiem spienionego mleka, czy różnego rodzaju syropami, wymaga bowiem specjalnych naczyń i sztućców.

podawanie kawy

Jak podawać kawę? Kawowy savoir vivre

Aby wiedzieć, jak podawać kawę, warto znać jej podstawowe rodzaje. Naczynie, w którym serwujemy napój, będzie bowiem zależało od tego, z którą z kaw mamy do czynienia. Zerknij na nasze propozycje, by dowiedzieć się, z jakich kubków lub filiżanek serwować kawę.

Espresso

Espresso to nic innego, jak niewielka ilość bardzo esencjonalnej kawy, która szybko pobudza, poprzez dostarczanie sporej dawki kofeiny. Kubeczki do espresso najczęściej mają nie więcej, niż 60 ml, a napełnia je się do poziomu ok. 30-40 ml. Potem można wypić zawartość w 3-4 łykach. Kawę tego typu możemy pić zarówno w kubkach, jak i filiżankach, tyle że o mniejszej pojemności. Kubek Classic Espresso Mug z kolekcji Riviera Maison, to doskonały przykład pięknego naczynia do spożywania espresso. Pamiętaj, by wraz z tą esencjonalną kawą serwować również niegazowaną wodę. Służy do przepłukania kubków smakowych i z jednej strony złagodzenia smaku napoju, a z drugiej – oczyszczenia kubków przed kolejnym łykiem.

Cappuccino

Cappuccino to wersja kawy z jednej porcji espresso z dodatkiem spienionego mleczka. Na powierzchni kawy wysypuje się natomiast kilka płatków pokruszonej czekolady. Cappuccino nie ma dużej objętości, najczęściej zamyka się w 150-190 ml. Jest lekka w formie, delikatna – tak jak filiżanka w kropki ze zdobionym, złotym uszkiem, która do picia tego typu kawy nadaje się doskonale. W przypadku cappuccino możemy mieć do czynienia z dwoma wersjami: cappuccino chiaro (bardziej mleczne) oraz cappuccino scuro (z mniejszą ilością mleka).

Latte macchiato

Latte macchiato to również delikatna kawa, na którą składa się zazwyczaj pojedyncze espresso z dużą ilością spienionego mleka. Można ją serwować w przezroczystych, wysokich szklankach, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu dodatek taki jak bita śmietana. Jednak swobodnie można serwować ten rodzaj kawy również w porcelanowych filiżankach o pojemności 250 ml. Filiżanka w jodełkę ze złotym uszkiem, która znajduje się w ofercie Miloo Home, sprawdzi się przy tym idealnie.

Kawa mrożona

W gorące dni kawą możemy się również schłodzić. Nie potrzebujemy wówczas gorącego mleka, ale potrzebujemy kostek lodu. Kawę mrożoną możemy podać w wysokich szklankach lub w wysokich kubkach, takich jak kubek Classic Caffe Latte. W wypiciu kawy tego typu z pewnością pomoże również delikatna rurka (pamiętajmy o ekologii, niech będzie papierowa) oraz długa łyżka, jeśli serwujemy ten napój z bitą śmietaną.

W czym serwować kawę dla wielu gości?

Jeśli gościmy u siebie co najmniej kilka osób i przygotowanie każdej kawy osobno to spore wyzwanie, możemy wykorzystać dzbanek do kawy. Ma to swoje plusy, ponieważ napój dłużej pozostanie gorący. Pamiętaj, że jeśli podajesz kawę w filiżankach lub kubkach, ich powierzchnia parowania sprawia, że napój wychłodzi się już w kilka lub kilkanaście minut. Nalewając go z dzbanka możemy pozwolić sobie na mniejsze porcje i dłuższą celebrację wyjątkowych, pachnących kawą i odpoczynkiem chwil.

Kawę warto postawić na spodku, dlatego pamiętaj o niewielkich talerzykach, które nie tylko pięknie wyglądają, ale również sporo ułatwiają. Spodki są również absolutną koniecznością, jeśli pijemy kawę na stojąco, np. podczas bankietów.

Idealny serwis kawowy – by w pełni cieszyć się smakiem

Niezależnie od tego, czy pijesz kawę w biurze, czy w domowym zaciszu, warto używać do tego pięknych naczyń. Wrażenia estetyczne mają bowiem znaczenie dla smaku kawy. Wraz z nimi stwarzasz otoczkę elegancji, harmonii i spokoju, a to zdecydowanie sprzyja celebracji kawowych momentów. Oczaruj swoich gości, serwując kawę w wysmakowany, gustowny sposób, zwracając przy tym uwagę na najdrobniejsze szczegóły. W ofercie Miloo Home znajdziesz wszystko, co piękne, by móc serwować kawę tak, jak w najlepszych restauracjach na świecie.