jak udekorować stół

Jak udekorować stół? Codzienne inspiracje

Dekoracja stołu to nieodłączny element każdego święta i rodzinnego spotkania. Przy takich okazjach salon i jadalnia zyskują specjalny wystrój, obejmujący zazwyczaj sezonowe ozdoby i akcesoria. Celebrować warto jednak nie tylko wyjątkowe uroczystości, ale także codzienną rzeczywistość. Właśnie dlatego w naszym poradniku podpowiemy Wam, jak udekorować stół w elegancki sposób!

Jak udekorować stół? Inspiracje na co dzień

Elegancka dekoracja stołu wprowadzi do Waszego wnętrza wyjątkowy nastrój, czyniąc z każdego dnia prawdziwe święto. Aranżacja może przy tym atrakcyjnie wpisać się w wystrój całego wnętrza, budząc zachwyt tak domowników, jak i ich gości. Warto zadbać o odpowiednie ozdoby i dodatki także ze względu na atmosferę wspólnego spożywania posiłków. Rodzinny obiad czy kolacja smakują zdecydowanie lepiej, jeżeli odbywają się w uroczystych warunkach!

Jeśli chcecie udekorować stół z myślą o codziennym wystroju, postarajcie się zrobić to w tym samym stylu, w którym urządzone zostało całe pomieszczenie. Zastanówcie się, jakie elementy najlepiej dopełnią wybraną estetykę. Nie oznacza to wcale, że musicie ograniczyć się do jednej stałej aranżacji stołu. Wręcz przeciwnie – warto regularnie ją odświeżać, czerpiąc inspiracje na przykład ze zmieniających się pór roku czy serwowanych akurat posiłków.

codzienna dekoracja stołu

Podczas dekoracji stołu pamiętajcie również o tym, że efekty powinny nie tylko estetycznie wyglądać, ale także gwarantować wygodę jego użytkowania. Żadne ozdoby, które znajdą się wśród elementów zastawy, nie mogą przeszkadzać w spożywaniu posiłków czy w swobodnej rozmowie. Jeśli więc obfity bukiet kwiatów miałby zasłaniać komuś widok, lepiej umieśćcie dekorację w innym miejscu lub całkowicie z niej zrezygnujcie, wybierając dla niej bardziej praktyczną alternatywę.

W dalszej części naszego poradnika znajdziecie inspiracje dotyczące aranżacji stołu w różnych stylach wnętrzarskich. Podpowiemy Wam też, jakimi zasadami kierować się w salonie, a jakimi w jadalni!

Jak ozdobić stół w salonie?

Dekoracja stołu w salonie może cechować się nieco wyższym poziomem wizjonerstwa niż w przypadku jadalni. W pokoju dziennym kryterium funkcjonalności nie ogranicza Was bowiem tak bardzo. Jeśli mowa o stoliku kawowym, wystarczy, aby mieścił kilka sztuk spodków i filiżanek lub miseczki z przekąskami. Mebel tego typu zwykle znajduje się zdecydowanie poniżej poziomu wzroku, toteż nie musicie się również przejmować trudnościami z utrzymaniem kontaktu wzrokowego pomiędzy rozmówcami. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby postawić na stole kwiaty czy wysokie świeczniki.

Z drugiej jednak strony stoliki kawowe cechują się najczęściej niewielkimi rozmiarami, więc należy za wszelką cenę wystrzegać się efektu przesytu. W ich przypadku zdecydowanie lepiej niż bogate zestawy dekoracyjne sprawdzą się minimalistyczne ozdoby – takie jak na przykład gustowny bieżnik lub subtelne podkładki pod napoje. Aby uzupełnić taką aranżację stołu, wystarczą Wam dopasowane kolorystycznie świece lub wazon kwiatów.

stół na co dzień dekoracje

Pamiętajcie jednak o tym, że dekoracja stołu – przy całym swym minimalizmie – musi pasować do stylu aranżacji wnętrza. Najszersze pole do popisu zapewnią Wam meble o względnie dużej powierzchni. Jakie rozwiązania macie do dyspozycji? Do najpopularniejszych wyborów należą:

Aranżacja stołu w stylu nowoczesnym

Estetyka ta doskonale sprawdza się w przypadku stołu w salonie, ponieważ pozwala na zachowanie minimalizmu. Jedyne, czego potrzebujecie, to elegancki bieżnik i bukiet kwiatów. Zadbajcie przy tym o monochromatyczną stylistykę, gdyż nowoczesne aranżacje powinny cechować się wizualną harmonią i uporządkowaniem.

Dekoracja stołu w stylu glamour

Niejako na przeciwnym biegunie należałoby umiejscowić styl glamour. To estetyka, która wyróżnia się bogatym zdobnictwem, wykorzystaniem złotych i srebrnych akcentów, a także umiłowaniem kryształów. Bardzo możliwe, że projekt Waszego salonu obejmuje szklany stół, charakterystyczny dla wnętrz tego typu. Jego wystrój powinien objąć obszyty błyszczącą nicią obrus, eleganckie świeczniki oraz kryształowe flakony.

dekoracja stołu w stylu glamour

Wystrój stołu w stylu rustykalnym

W tym przypadku należy postawić na prostotę i swojskość. Na drewnianym stole połóżcie na przykład lniany obrus i gliniany lub szklany wazon ze świeżymi kwiatami. Dekoracji może dopełnić żeliwny czajnik na herbatę bądź deska służąca do krojenia i serwowania przekąsek. Pamiętajcie, aby w celu zachowania rustykalnego klimatu ograniczyć się wyłącznie do naturalnych surowców.

Jak ozdobić stół w jadalni?

Nieco inaczej będzie wyglądało dekorowanie stołu w jadalni. Tu musicie uwzględnić całą zastawę, która będzie albo stałym elementem wystroju, albo jego urozmaiceniem pojawiającym się na czas posiłku. Zwróćcie więc szczególną uwagę na podkładki, talerze, sztućce oraz kieliszki. Ich bogaty wybór pozwoli Wam dostosować aranżację stołu do estetyki, w jakiej wykończone zostały Wasze wnętrza.

Dekoracja stołu w jadalni musi zostać tak zaprojektowana, aby nie ograniczała komfortu jego użytkowania. Należy więc zadbać o to, żeby zasiadający do posiłków domownicy oraz goście mieli wystarczająco dużo przestrzeni i możliwość wygodnej konsumpcji, a także prowadzenia konwersacji. Jednocześnie wystrój stołu powinien uwzględniać miejsce na serwowane z kuchni dania, trunki czy przekąski. Może się zatem okazać, że pole manewru wcale nie jest dużo większe niż w przypadku stolika kawowego w salonie.

Niech Was to jednak nie zniechęca! Codzienne posiłki nabiorą zupełnie nowego wymiaru, kiedy na stole pojawią się dekoracje. Poniżej znajdziecie propozycje produktów z asortymentu Miloo Home, dzięki którym stworzycie atrakcyjny wystrój zarówno na czas śniadań, obiadów i kolacji, jak i na przerwy między nimi.

Dekoracje stołu na czas posiłków

Jeśli chcecie zapewnić sobie dekorację stołu godną ekskluzywnej restauracji, śmiało ustawcie na nim kompletną zastawę. Przygotowane do posiłków talerze (płytkie i głębokie) oraz towarzyszące im kieliszki na wino zaprezentują się wyjątkowo kunsztownie, wprowadzając do Waszej jadalni elegancję i podniosły nastrój. Świetnym wyborem okażą się w tym przypadku między innymi talerze Prato Gold, które możecie uzupełnić kompletem filiżanek i spodków z tej samej kolekcji.

Bardzo ważną rolę w dekoracji stołu odegra zestaw sztućców, jakie zdecydujecie się do niej włączyć. Szczególnie ciekawie mogą zaprezentować się pozłacane łyżki, widelce i noże. Znajdą one zastosowanie głównie w estetyce glamour czy art deco, ale można zrobić z nich doskonały użytek także w stylu nowoczesnym. Niebanalne rozwiązanie stanowią również komplety czarnych sztućców, wpisujące się choćby w założenia stylu industrialnego.

Nie zapominajcie o wspomnianym już wcześniej miejscu na podawane z kuchni dania. W centralnych miejscach stołu warto pozostawić nieco przestrzeni na eleganckie talerze do serwowania. Świetnie sprawdzą się w tej roli na przykład takie modele jak Carmen Moroccan czy Carmen Pearl. Jeśli zdecydujecie się na ten pierwszy wariant, przydadzą się Wam kolorystycznie dopasowane do niego filiżanki Vivace. W przypadku drugiej opcji interesującym rozwiązaniem okaże się choćby dostępny w Miloo Home zestaw filiżanek zdobionych ręcznie. Dekoracyjne nakrycie warto też uzupełnić ozdobnymi stojakami na serwetki.

Dekoracje stołu na co dzień

Dekoracja stołu pomiędzy posiłkami nie będzie się zanadto różniła od wystroju stolika kawowego w salonie. Zastawa może być na nim ustawiona przez cały czas lub wnoszona tylko podczas serwowania dań, ale wśród stałych elementów aranżacji nie powinno na pewno zabraknąć obrusa, bieżnika lub serwetek, a także świeczników i wazonów. We flakonach na stole umieścić możecie zarówno cięte kwiaty, jak i suszone rośliny, gałązki czy kolorowe liście. Wiele zależy bowiem od aktualnej pory roku i panującego w Waszym domu nastroju.

Dekoracje stołu na co dzień zaplanujecie z Miloo Home!

Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na dekoracje stołu, koniecznie zapoznajcie się z szerokim asortymentem Miloo Home. Znajdziecie tu gustowne bieżniki, obrusy oraz świece na każdą okazję i na co dzień. W naszej ofercie nie zabrakło również designerskich zastaw stołowych. Wybierzcie produkty najbardziej przypadające Wam do gustu i stwórzcie niepowtarzalny wystrój w swoim salonie oraz jadalni!