DSC09204-HDRA

Nowoczesna i komfortowa przestrzeń - urządzamy wymarzoną sypialnię

Sypialnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Stanowi prawdziwą oazę wypoczynku, prywatną strefę, do której nie mają wstępu odwiedzający nas goście. Jak ją urządzić, by cieszyć się jej wyjątkowym wnętrzem?

Projektowanie sypialni - od czego zacząć?

Aranżacja sypialni to specjalne i często niedoceniane zadanie. Aranżując nowe mieszkanie czy dom, swoją uwagę skupiamy głównie na salonie i kuchni - te pomieszczenia co prawda stanowią serce domu, ale to właśnie sypialnia pozwala nam się wyciszyć i odprężyć po pełnym wrażeń dniu w pracy. To w jej zaciszu odzyskujemy równowagę i harmonię, nabierając sił na kolejne wyzwania. Jak stworzyć projekt, który z jednej strony uwzględni aktualne trendy, z drugiej precyzyjnie odpowie na nasze potrzeby? Zdradzamy kilka aranżacyjnych tipów, dzięki którym projektowanie sypialni stanie się prawdziwą przyjemnością.

  • Umiejscowienie: gdzie na planie domu umieścić sypialnię? Wybór wydaje się oczywisty - na poddaszu! Aranżując mieszkanie lub dom dwukondygnacyjny, na parterze powinniśmy umieścić pomieszczenia ogólnodostępne, a sypialnie przenieść na wyższą kondygnację. Dzięki temu uda nam się podzielić dom na dwie strefy - dzienną i wypoczynkową. A co w przypadku mieszkań w blokach? W tej sytuacji bliżej drzwi wejściowych i korytarza powinny znaleźć się takie pomieszczenia jak kuchnia, jadalnia, czy salon, na sypialnię dobrze będzie przeznaczyć najbardziej oddalony na planie pokój.
  • Nasłonecznienie: w sypialni powinien panować lekki chłód i delikatny półmrok. Optymalne będzie usytuowanie sypialni od strony północnej lub południowej. Okna wychodzące na południe zapewnią nam bezpośredni dostęp do światła słonecznego w godzinach porannych i wieczornych. Północna ekspozycja zapewni nam jednak przyjemny chłód i rozproszone światło.
  • Kolorystyka: jakie kolory wybrać do pokoju, w którym chcemy wypoczywać? Doskonale sprawdzi się klasyczna biel, beże, odcienie szarości. Świetnym sposobem na ożywienie wnętrza będzie wprowadzenie pasteli na ściany. Chcąc urozmaicić projekt, możemy wyłożyć jedną ścianę efektowną fototapetą.
  • Umiar: projekt sypialni powinien być maksymalnie prosty, minimalistyczny, pozbawiony rozpraszaczy i ozdobników. Pamiętajmy, że pomieszczenie to ma przede wszystkim spełniać funkcję relaksacyjną - mocne kolory, wzory, ekstrawaganckie dekoracje to elementy, które lepiej zarezerwować do salonu.

Jak urządzić sypialnię?

Jak wyposażyć sypialnię? Czego absolutnie nie może w niej zabraknąć? Oto sprawdzone pomysły na niebanalny wystrój sypialni:

  • Łóżko: obszerne, wygodne, zapewniające maksymalny komfort każdemu użytkownikowi. Wybierając łóżko do sypialni, warto pamiętać o tym, że jest to decyzja na lata. Solidna podstawa (drewniana lub tapicerowana) będzie stanowiła odpowiednią podporę dla materaca. Wysoki zagłówek docenimy nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale też za funkcjonalność. Zagłówek zapewni nam komfort podczas wieczornych seansów filmowych, stanie się też podporą dla pleców w trakcie wieczornego czytania pochłaniającej lektury.
  • Meble: oprócz łóżka w sypialni powinna znaleźć się też szafka nocna na drobiazgi. W małej sypialni nie musimy umieszczać już żadnych dodatkowych mebli do przechowywania, do większego pomieszczenia możemy wstawić dodatkowo szafę lub komodę. Chcąc uzyskać elegancki efekt, możemy też pokusić się o zakup stylowej konsoli - ta umieszczona na przeciwległej do łóżka ścianie będzie cieszyła oko.
  • Oświetlenie: ważnym elementem wystroju sypialni jest oczywiście oświetlenie. Zamiast jednej, centralnej lampy sufitowej, lepiej będzie zamontować w sypialni kilka rozproszonych punktów świetlnych, które pozwolą nam kreować przyjemny, intymny klimat. Do sufitu możemy przymocować nowoczesny, dekoracyjny żyrandol, nad łóżkiem po obu stronach zagłówka umieścić kinkiety, na komodzie lub konsoli ustawić stylową lampę z abażurem.
  • Tekstylia: wygodne łóżko koniecznie potrzebuje towarzystwa eleganckiej pościeli. Jaką wybrać? Najlepiej sprawdzą się komplety w stonowanych kolorach, wykonane z naturalnych surowców: bawełny lub mieszanki bawełny i lnu. Latem świetnie sprawdzi się satyna, która da uczucie przyjemnego chłodu. Jej stylowy charakter z łatwością dopasuje się do wystroju każdej sypialni. Warto pamiętać też o miękkich pledach, które możemy wykorzystywać w roli narzuty na łóżko i o dekoracyjnych poduszkach, które dodadzą projektowi sznytu. Na podłodze przy łóżku warto umieścić wrażenie przytulności. Dzięki tekstyliom sypialnia nabierze indywidualnego charakteru, stanie się przytulna i intymna.

Jakie powinno być domowe biuro? Przede wszystkim funkcjonalne i wygodne! Odpowiednie wyposażenie, dostęp do naturalnego światła, efektowny wystrój, dopasowane do potrzeb meble - to wszystko sprawi, że wypełnianie codziennych obowiązków stanie się prawdziwą przyjemnością. Aranżując prywatną przestrzeń do pracy, pamiętajmy o tym, że możemy pozwolić sobie na nieco więcej swobody - aksamitna sofa czy fotel uszak ustawiony w rogu pokoju, a nawet wygodny hamak - to tylko przykład tego, jak fantazyjnie można wyposażyć gabinet, by cieszyć się komfortem w każdym momencie dnia.

  • Lustra: choć w sypialni nie powinniśmy umieszczać zbyt wielu ozdób i dekoracji, to wyjątkiem od tej reguły może być z pewnością lustro. W ciekawej ramie, o oryginalnym kształcie zwróci na siebie uwagę i stanie się zdecydowanym wyróżnikiem wnętrza. Lustro warto zamocować nad komodą lub na ścianie naprzeciw okna. Duże lustro to znakomity sposób na optyczne powiększenie niewielkiej sypialni w bloku - im bardziej dekoracyjne, tym lepiej.
  • Zasłony: koniecznie powinniśmy też pamiętać o osłonięciu okien. Możemy do tego wykorzystać różnorodne elementy dekoracyjne, ale w ostatnich sezonach do łask znów wracają zasłony i to im warto przyjrzeć się z bliska. Komplet uszyty ze stylowej satyny przepięknie podkreśli charakter sypialni w stylu glamour, zasłony z lnem znakomicie wpiszą się w klimat skandynawskich, minimalistycznych i boho sypialni.

Projektowanie sypialni rządzi się swoimi prawami. Najważniejszy jest umiar. Meble mają być obszerne i wygodne, tekstylia miękkie i naturalne, światło delikatne i przytłumione. Warto ograniczyć ilość ozdób i dekoracji, by nie przyciągały wzroku i nie rozpraszały uwagi. Najlepsza dla sypialni będzie ekspozycja północna lub południowa. Do wnętrza warto wprowadzić delikatne, przytłumione kolory. Zdrowy sen zagwarantuje nam wygodny materac, półmrok i odpowiednia temperatura, która nie powinna przekraczać 220 C. Tak zaaranżowane pomieszczenie stanie się znakomitym miejscem do efektywnego wypoczynku.