kafelek_1800x1200_8

Przytulnie na wolnym powietrzu

Materiały na meble ogrodowe

Wśród propozycji mebli ogrodowych, które przedstawiam klientom, zawsze pojawia się tkanina. To dlatego, że meble ogrodowe muszą być nie tylko piękne, ale i naprawdę wygodne. W sezonie letnim w ogrodzie czy na tarasie spędzamy przecież tyle czasu, ile tylko możemy.

 

Odpowiedni komfort zapewniają nowoczesne tkaniny outdoorowe – jak kodura, bezkonkurencyjna pod względem odporności na warunki atmosferyczne, a także poliester o wysokiej lub niskiej gramaturze. Ten ostatni na ogół jest najprzyjemniejszy w dotyku, często wręcz nie do odróżnienia od materiałów, jakie znamy z mebli pokojowych.

 

Ponieważ tkanin outdoorowych nie trzeba chronić przed deszczem, a do usunięcia zabrudzeń na ogół wystarcza wilgotna mikrofibra, wykonana z nich tapicerka zapewnia podwójny komfort. Z jednej strony tworzy przyjemne warunki do siedzenia czy leżenia, a z drugiej uwalnia głowę od niepokoju o utrzymanie mebli w idealnym stanie. Tym bardziej więc sprzyjają relaksowi.

 

Moim pierwszym wyborem do ogrodu i na taras zwykle są meble o lekkiej konstrukcji, na ogół ze stali lakierowanej proszkowo albo aluminium, w pełni odpornego na kaprysy pogody. Ich formy często najbardziej sugestywnie łączą aranżację wnętrza domu i ogrodu w spójną całość. Niekiedy sięgam też po modele tapicerowane w całości. Te niejednokrotnie wnoszą do ogrodu nietypowe kształty i kolory, a same w sobie – odległe od tarasowej klasyki – budzą skojarzenia z otwartym na otoczenie salonem.

 

Rzadziej wykorzystuję sofy, szezlongi czy fotele z technorattanu lub rattanu. Wiele z nich to doskonałe projekty, na ogół charakteryzują się jednak pewną masywnością. Na niejeden balkon czy taras są często po prostu za duże, ale już w ogrodzie ich wyraziste sylwety mogą pomóc w wyznaczeniu granic strefy wypoczynku. Odpowiednio ustawione oraz dopełnione dodatkami i donicami pełnymi kwiatów, zamienią taras w prawdziwe wnętrze ogrodowe.

 

Nie zapominam też o drewnie. Liczne gatunki egzotyczne oferują wyjątkowe odczucie naturalności i ciepła, a nie wymagają kłopotliwej troski. Nieco więcej uwagi trzeba przy meblach z drewna krajowego; te trzeba regularnie konserwować. Niemniej drewniany stół ogrodowy jak chyba żaden inny będzie zachęcał do plenerowych spotkań w gronie bliskich czy przyjaciół. Otoczyć go mogą także drewniane krzesła z miękką tapicerką albo wyplotem np. ze sznurka. Takie, które zagwarantują wygodę i pozwolą w komfortowych warunkach toczyć długie rozmowy przy obiedzie lub nad lampką wieczornego wina.


Katarzyna Sławińska

http://www.tilla.pl/