sypialnia w stylu coco channel

Styl Coco Chanel w sypialni – relaks w odcieniach monochromatycznych

Styl monochromatyczny to urządzanie wnętrza w oparciu o kolor bazowy i zabawa jego różnymi odcieniami i nasyceniem. Monochromatyczne wnętrza są harmonijne, eleganckie, w dynamicznych barwach wręcz imponujące. Jednak ich urządzanie musi odbywać się w sposób przemyślany, bo niezaplanowane złamanie tego stylu może zaprowadzić niepotrzebny chaos. Jak urządzić monochromatyczne wnętrze? Jakie meble i dodatki mogą stanowić jego podstawę? I czy styl monochromatyczny to tylko stonowane beże, szarości i biel, czy też odcienie intensywnych i dynamicznych kolorów? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak urządzić sypialnię pełną harmonii i piękna.

Styl Coco Chanel – wprowadź do swojej sypialni elegancję w monochromatycznym wydaniu

Styl monochromatyczny nazywany jest stylem Coco Chanel, ponieważ to właśnie ona – rewolucjonizując świat mody – prezentowała się często w pełnych elegancji, monochromatycznych kreacjach. Warto zatem zacząć od tego, że monochromatyczność nie ma nic wspólnego z monotonią. Jak zacząć urządzanie wnętrza w tym stylu?

Kluczowe jest ustalenie koloru bazowego. Wnętrze monochromatyczne zakłada, że meble i dodatki, które zostaną w nim umieszczone, wykonane są z materiałów w tym samym kolorze. Dozwolone jest jednak łączenie różnych odcieni danego koloru. Jeśli zatem decydujesz się na odcienie niebieskiego, możesz wybierać wśród delikatnego błękitu po mocno określony kobalt. Podobnie w przypadku szarości – meble i dodatki w kolorach od przybrudzonej bieli po intensywny antracyt, mogą zdobić monochromatyczne wnętrza sypialni. Rodzi się jednak kolejne pytanie: czy absolutnie wszystkie odcienie danego koloru mogą znaleźć się we wnętrzu monochromatycznym?

biało czarna sypialnia

Odcień a temperatura jednego koloru

Otóż nie. W stylu monochromatycznym ważny jest nie tylko odcień, ale również jego temperatura. I to ona powinna być kluczem podczas wyboru konkretnych mebli i dodatków. Prawdą jest bowiem, że styl monochromatyczny stanowi kwintesencję wyczucia estetyki w urządzaniu wnętrz. Dlatego każdy kolejny krok musi być zaplanowany i przemyślany. Konkretny kolor możemy przedstawiać we wnętrzu w różnych odcieniach, ale powinniśmy przy tym wybierać odcienie o określonej temperaturze – zimne odcienie łączyć zimnymi, a ciepłe z ciepłymi.

Pamiętaj również, że w monochromatycznym stylu nieco odważniej można podejść do kwestii materiałów, które wykorzystane są przy urządzaniu i dekorowaniu wnętrza. Nawet jeśli urządzasz je w całkowicie neutralnych barwach, to nadal możesz bawić się fakturami, wybierać różnego rodzaju tkaniny, wykorzystywać dostępność materiałów. Drewno, rattan, stal, tkaniny obiciowe – zachowanie ich w jednej tonacji sprawi, że powstanie z tego harmonijna, choć niezwykle efektowna kombinacja. Wbrew pozorom w jednej barwie można odnaleźć sporo: harmonię, spokój, opanowanie, pewnego rodzaju płynność i wolność. Dlatego sypialnia w takim stylu to przestrzeń idealna do relaksu i efektywnego odpoczynku.

Monochromatyczny styl w sypialni – jak wprowadzić go do wnętrza za pomocą mebli i dodatków?

Monochromatyczne wnętrza – choć z pozoru proste – wymagają ostrożnych posunięć przy urządzaniu. Kompozycja monochromatyczna nie powinna być przełamywana meblami i dodatkami w przypadkowych kolorach. Wręcz przeciwnie – sypialniane łóżko, stoliki nocne, szafy, poduszki i zasłony, muszą stanowić spójną całość. Może to zagwarantować proste i czyste zestawienie kolorów. Jeśli to Twoje pierwsze zetknięcie z monochromatyczną elegancją, warto zacząć od budowania wnętrza w neutralnych kolorach: bieli, szarości, beżu czy czerni. Zdecyduj o ich temperaturze, następnie zacznie się zabawa fakturą i formą.

Łóżko do sypialni w stylu monochromatycznym

W stylu monochromatycznym cała aranżacja podporządkowana jest jednemu kolorowi w różnych odcieniach. Zatem biel jest idealnym wyborem, bo otwiera paletę, w ramach której możemy się poruszać w tworzeniu wystroju sypialni. Biała rama łóżka nie jest jeszcze wyborem temperatury kolorów, bowiem mogą do niej pasować zarówno ciepłe, jak i zimne barwy. Jeśli jednak rama łóżka jest w kolorze naturalnego drewna o zimnym odcieniu – tą drogą trzeba będzie podążać przy wyborze kolejnych mebli i dodatków.

Biel będzie również doskonałym wyborem do małych pomieszczeń, które mają zostać urządzone w zgodzie ze stylem monochromatycznym. Optycznie zyskają wówczas przestrzeń i staną się bardziej pojemne wizualnie.

Monochromatyczna sypialnia – stoliki nocne

Stoliki przy łóżku powinny być utrzymane w bieli, jednak temperatura ich koloru powinna być dobrana do ramy łóżka. Już na tym etapie możesz zdecydować, czy pójdziesz w stronę ciepłego koloru, np. beżu, czy też wybierzesz chłodne barwy, wśród których do dyspozycji będą różnego rodzaju szarości. Drewno ma tu ogromny potencjał aranżacyjny, ponieważ jego naturalne odcienie są czasem naprawdę zaskakujące. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by do sypialnianych wnętrz wybrać ramę łóżka i stoliki nocne w czystej bieli, a dopiero w kolejnym kroku zadecydować o temperaturze odcieni, jakie zostaną użyte w przypadku dodatków i dekoracji.

Dodatki i dekoracje do sypialni w stylu monochromatycznym

Czasem dopiero dodatki decydują o tym, jaka temperatura zapanuje we wnętrzu. Jeśli decydujesz się na beż, reszta dodatków również powinna być ciepła. Jeśli jednak delikatne szarości – możesz poruszać się wśród chłodnych odcieni. W sypialni masz ogromne pole do popisu – dekoracje stanowią tutaj dywany, zasłony, narzuty i pościel, czyli typowo „miękkie” dodatki. Jednak ważną rolę odgrywa także oświetlenie. Pamiętaj, by klosze i abażury lamp, które ozdobią sypialnię, również odpowiadały wcześniejszym założeniom, dotyczącym temperatury kolorów.

Styl monochromatyczny w sypialni – aranżacje

Użycie w sypialni tego samego koloru w różnych odcieniach może być pozbawione monotonii. Kluczem jest tu stosowanie mebli i dodatków z naturalnych, pięknych materiałów, co samo w sobie jest symbolem elegancji i klasy.

Nadmorski klimat w monochromatycznej sypialni

Powstały w Stanach Zjednoczonych styl hampton może być doskonałą bazą do tworzenia monochromatycznego wnętrza sypialnianego. Klasyczne meble w białym kolorze stanowią tu podstawę i bazę dla dodatków, które ostatecznie określą temperaturę wnętrza. Minimalistyczne, choć bardzo eleganckie rozwiązania są nowojorską odpowiedzią na to, jak nie rezygnować z wygody i luksusu również podczas wakacji. Dlatego jasna sypialnia z beżowymi dodatkami w postaci pościeli i zasłon może tworzyć prawdziwy azyl. Pamiętaj, że ogromną siłę mają w sypialni również ozdoby. Pled na łóżku i dekoracyjne poduszki utrzymaj w cieplejszych kolorach ziemi. Istotne jest również oświetlenie: kolorem i swoją delikatnością pięknie wpasują się do stolików nocnych lampy Volatile. Tuż obok łóżka możesz położyć dywan Long Island Natural, który swoimi odcieniami doskonale uzupełni wnętrze Twojej monochromatycznej sypialni.

sypialnia_niebieska_monochromatyczna

Odważne kolory w monochromatycznym wnętrzu – styl hampton w odsłonie Black&White

Styl monochromatyczny błędnie kojarzony jest tylko z barwami spokojnymi i stonowanymi. Dynamika i intensywność również znajdą tu dla siebie miejsce. Pamiętaj jednak, by wcześniej dobrze to przemyśleć i dobrać kolory do tego, jaki nastrój chcesz nimi wywołać. Zbyt intensywne barwy w sypialni, jak np. czerwień, mogą niepotrzebnie drażnić i utrudniać odpoczynek. Ale co powiesz na stonowane odcienie czarnego? Również możesz połączyć je z białą ramą łóżka i białymi stolikami nocnymi. Umieść na nich lampy stołowe Flame Pearl, których klosze przybierają prostą formę w kolorze przydymionej szarości. U podnóża łóżka możesz ułożyć piękny dywan Juta Flow Black Eye w kolorze czarnym z szarymi elementami. Na łóżku natomiast powinien znaleźć się pled i poduszki, które swoim kolorem dopasują się do dywanu i lamp.

  1. Lampa stołowa Flame Pearl 24x43cmLampa stołowa Flame Pearl 24x43cm
    Lampa stołowa Flame Pearl 24x43cm
    Special Price 344,00 zł Regular Price 1 150,00 zł

Styl monochromatyczny – jeden kolor, wiele odcieni

Urządzanie mieszkania w stylu monochromatycznym to spore wyzwanie, które jednak zostanie nagrodzone efektem końcowym. Jeśli w domowej przestrzeni panują harmonia i ład, to o wiele łatwiej o relaks i prawdziwie regenerujący odpoczynek. A dom jest właśnie po to, by odnaleźć w nim spokój i bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz urządzić monochromatyczną sypialnię, zobacz produkty z oferty Miloo Home, które pomogą Ci wyczarować niesamowity klimat w Twoim domu!