sypialnia w stylu loftowym

Sypialnia w stylu loftowym – surowe wnętrza w nowoczesnym wydaniu

Szukacie ciekawego sposobu na aranżację sypialni? Koniecznie zainteresujcie się stylem industrialnym. Wywodzi się on z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy to w Nowym Jorku bohema zaczęła przejmować opuszczone fabryki i hale magazynowe po upadłych wskutek recesji firmach. Dziś estetyka ta pozwala w atrakcyjny sposób nawiązać do artystycznych klimatów, jednocześnie wzbogacając je o nowoczesne rozwiązania. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wprowadzić styl loftowy do swojej sypialni!

Sypialnia w stylu industrialnym – surowe wnętrza w nowoczesnym wydaniu

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że styl industrialny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ekscentrycznych, ceniących sobie niebanalne rozwiązania. Wnętrzom loftowym daleko bowiem do klasycznej estetyki. W nieoczywisty sposób łączą one minimalizm z wyrazistymi akcentami, a wszystko za sprawą ich artystycznego rodowodu. Warto pamiętać, że styl industrialny stanowi niejako efekt uboczny osiedlania się nowojorskiej bohemy w poprzemysłowych budynkach. Jego twórcami były więc osoby niezamożne, korzystające z tego, co znalazło się akurat pod ręką. Surowe wnętrza zyskiwały jednak dzięki nim zupełnie nowe oblicze, co zainspirowało późniejszych projektantów.

Z czasem styl loftowy został unowocześniony, a jego wyznaczniki sformalizowane. Dziś nie ma już nic wspólnego z artystyczną improwizacją, znajdując raczej zastosowanie w luksusowych apartamentach czy biurach prestiżowych firm. Wyróżnia go przede wszystkim otwarta przestrzeń i duże okna. Wnętrza w tej estetyce powinny sprawiać wrażenie niewykończonych i wyjątkowo surowych. Służą temu takie zabiegi jak wyeksponowanie nieobrobionych materiałów, zwisających ze ścian i sufitów kabli, a także wykorzystanie stonowanych kolorów.

sypialnia loft aranżacje

Sypialnia w stylu loftowym powinna być zatem utrzymana w odcieniach szarości, ewentualnie bieli czy czerni. Dominować będą w niej surowe materiały, takie jak beton architektoniczny, cegła oraz drewno. Do ich uzupełnienia posłużą natomiast akcenty z metalu i szkła. Urządzając wnętrze w stylu industrialnym, starajcie się osiągnąć efekt eleganckiego minimalizmu, który następnie ocieplicie miękkimi tekstyliami i żywą roślinnością. Mowa w końcu o aranżacji sypialni, która – nawet uwzględniając surowy klimat industrialnego pomieszczenia – powinna gwarantować komfort i przytulną atmosferę.

Jak urządzić sypialnię w stylu loft?

Znając podstawowe wyznaczniki stylu loft, łatwo dobierzecie meble do swojej sypialni. Kluczową rolę odegra oczywiście łóżko utrzymane w industrialnej estetyce. Mimo dość sprecyzowanych wytycznych nie musicie ograniczać się do określonej konstrukcji czy jednego rodzaju materiału. Najlepiej sprawdzą się oczywiście meble o prostych, regularnych kształtach. Rama łóżka może być wykonana z metalu lub drewna, tak jak w przypadku modelu Long Island z asortymentu Miloo Home. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby została obita miękką tkaniną, utrzymaną oczywiście w odpowiedniej kolorystyce. Przykłady takich produktów stanowią łóżka Mozan oraz Gleann. Sprawdzą się również sofy w ciemnych kolorach, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych łóżek.

W loftowej sypialni nie może również zabraknąć szafy na ubrania. Warto w tym przypadku trzymać się mebli wykonanych z drewna. Idealnym uzupełnieniem tego surowca okażą się lustrzane powierzchnie, które nie tylko dodadzą pomieszczeniu uroku, ale też optycznie je powiększą. Poszukując garderoby do sypialni, wybieraj produkty stylizowane na stare bądź używane. Wykończenie tego typu doskonale odnajdzie się w industrialnym wnętrzu.

Obowiązkowym elementem sypialni w stylu loftowym są również szafki nocne, ustawiane po obu stronach łóżka. One też powinny odznaczać się geometrycznymi kształtami i prostym designem. Świetny przykład takiej estetyki reprezentuje model Bran, wykonany z wysokiej jakości drewna, które na froncie układa się w intrygującą jodełkę. Alternatywny wybór stanowi szafka nocna Kennet o surowym wykończeniu, wzbogaconym przez metalowe elementy.

Choć powyższe propozycje precyzyjnie definiują styl industrialny w sypialni, zapewnia on dość dużą swobodę w wyborze mebli. Wszystko dlatego, że na przełomie lat 50. i 60. XX wieku artyści wstawiali do swoich poprzemysłowych mieszkań i pracowni wszystko to, co niskim kosztem (albo za darmo) wpadło im w ręce. Loftowe wnętrza odznaczały się więc eklektycznym charakterem, a ich wyposażenie niejednokrotnie nosiło już ślady używania. Dziś oczywiście większość inwestorów i projektantów sięgnie po designerskie, odpowiednio stylizowane meble, a nie po produkty faktycznie pochodzące z drugiej ręki. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas urządzania sypialni w stylu industrialnym macie naprawdę szerokie pole manewru.

Sypialnia loftowa – postawcie na te dodatki!

Jak już wiecie, sypialnia industrialna potrzebuje nastrojowych dodatków, które zrównoważą surowy wystrój wnętrza. Na tym etapie aranżacji warto skupić się na dwóch aspektach – oświetleniu oraz tekstyliach.

Styl industrialny – oświetlenie

W pierwszym przypadku kierujcie się zarówno designem lamp, jak i ich funkcjonalnością. Zauważcie, że wnętrza w stylu industrialnym za sprawą dużych okien są zazwyczaj bardzo jasne. Wpadające do pomieszczeń światło dzienne sprawia, że mimo całej swojej surowości mieszkanie nie wydaje się przygnębiające. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie także nocą. Posłużą Wam do tego efektowne lampy z oferty Miloo Home.

Sypialnia w stylu loft potrzebuje zarówno wydajnego światła ogólnego, jak i nastrojowych detali. To pierwsze zapewnią Wam eleganckie lampy wiszące, takie jak model Rue De Temple, którego minimalistyczny projekt wzbogacony został estetycznie wykończonym szkłem. Wyjątkowa oprawa Cape LED to z kolei propozycja w nieco innym guście. Połączenie elementów metalowych z matowymi kloszami odnajdzie się nie tylko w loftowej sypialni, ale także w stylu glamour czy art deco.

W charakterze oświetlenia akcentującego świetnie sprawdzą się między innymi lampy podłogowe czy stołowe. Warto zainteresować się choćby modelem Canis, który idealnie zaprezentuje się w połączeniu ze wspomnianą wyżej oprawą Cape LED. Również lampki nocne należy potraktować jako ozdobę pomieszczenia w stylu industrialnym. Często wykonane są one z metalu i przyjmują ciemne kolory. Zdarza się też, że eksponują odsłonięte żarówki, co jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech estetyki loftowej.

Dobrym pomysłem okażą się także minimalistyczne kinkiety lub – często wykorzystywane w loftach z prawdziwego zdarzenia – neony. To świetny sposób na zapewnienie sobie klimatycznego oświetlenia sypialni.

Styl loftowy – dekoracje

Nawet osoby, które cenią minimalizm, muszą przyznać, że utrzymana w szarej kolorystyce sypialnia potrzebuje delikatnych akcentów. Aby wnętrze stało się bardziej przytulne, sięgnijcie po miękkie narzuty i ciepłe dywany. Zróbcie dobry użytek z koców oraz poduszek, ale unikajcie zasłon, ponieważ okna w stylu industrialnym nie powinny być zakrywane.

Nie sposób nie wspomnieć także o lustrach, dzięki którym pomieszczenie stanie się jeszcze bardziej przestronne. W niewielkiej sypialni warto nawet pokryć nimi całą ścianę, aby uzyskać typową loftową aranżację. Starajcie się unikać ozdobnych ram, stawiając raczej na proste, minimalistyczne projekty luster.

sypialnia industrialna

Aby uzupełnić wystrój pomieszczenia w stylu industrialnym, przydadzą Wam się obrazy lub plakaty w subtelnych ramkach. Nie bójcie się wyrazistych kolorów, ponieważ żółcie i czerwienie wprowadzają bardzo ciekawy akcent do biało-szarych wnętrz. Ożywieniu wystroju posłużą także rośliny doniczkowe. Surowe materiały – takie jak beton i drewno – doskonale komponują się bowiem z zielenią.

Sypialnia w stylu industrialnym? Tylko z Miloo Home!

Jeśli przypadły Wam do gustu nasze inspiracje, przekonajcie się, jakie jeszcze produkty czekają na Was w ofercie sklepu Miloo Home. Dzięki designerskim meblom i gustownym dodatkom, z powodzeniem urządzicie sypialnię w stylu industrialnym! To wyjątkowy sposób na eleganckie, a zarazem funkcjonalne wnętrze w każdym domu.