wystrój altany ogrodowej

Wystrój altany ogrodowej – inspiracje by Miloo Home

Posiadanie altany ogrodowej to ogromne szczęście. Możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, w dokładnie zaplanowanym i precyzyjnie urządzanym wnętrzu drewnianej budowli, to dla wielu bezcenne doświadczenie. Warto pamiętać, że altana ogrodowa pełni nie tylko funkcję dekoracyjną ogrodu, ale stanowi również doskonałe miejsce wypoczynku w ciepłe, wiosenne i letnie dni. Jak zatem urządzić altanę ogrodową, by była stylowa i wygodna? Oto nasze podpowiedzi.

Wystrój altany ogrodowej – stwórz altanę swoich marzeń

Urządzanie altany ogrodowej może być prawdziwie przyjemne. Warto jednak wcześniej wstępnie rozplanować, jakie będzie ułożenie mebli w altanie i jakiego rodzaju mebli użyjemy. Może będą to obszerne sofy, może niewielkie fotele lub wiszące na stelażach huśtawki? Możesz zdecydować, jaki charakter nadać temu wnętrzu.

Ważne jest również to, jaki rodzaj ścian ma altana ogrodowa. Czasem to niewielka budowla z dachem i kilkoma filarami, które go wspierają. Czasem w roli ścian występują barierki lub ażurowe ścianki. W mniejszości są to standardowe ściany, chroniące przed wiatrem, czy zacinającym deszczem.

Jeśli jednak jesteś posiadaczem altany ogrodowej bez mocnych ścian, możesz delikatnie zabezpieczyć ją przed czynnikami atmosferycznymi. Świetnie sprawdzą się wodoodporne zasłony, które swoją strukturą nieco przypominają tiul. Wyglądają bardzo efektownie, gdy są zwinięte i stanowią ozdobę altany, ale również wtedy, gdy – rozwinięte – zastępują jej ścianki. Warto zadbać o to, by przelotny deszcz nie zakłócił odpoczynku i zabezpieczyć przed nim ogrodowe cudo. Najbardziej efektowne są zasłony w białym kolorze, ale to Ty tworzysz to miejsce, więc kolor możesz wybrać dowolnie.

altana ogrodowa aranżacje

Co jest ważne podczas urządzania altany ogrodowej?

Altana ma być idealnym miejscem do odpoczynku, dlatego warto zorganizować przestrzeń w środku i wokół niej tak, by temu sprzyjała. Niezwykle istotne są wszystkie meble ogrodowe i dodatki, których użyjesz do tworzenia tej aranżacji. Ponieważ jest to ogród – już z założenia mający być blisko natury – nie zapomnij o ozdobnych roślinach i kwiatach. Powinny się tam znaleźć byliny, czyli klejnoty ogrodu, ozdobne trawy i inne dekoracyjne rośliny. Najlepiej, jeśli porastają altanę ogrodową dookoła. Jeśli ze względów przestrzennych nie ma takiej możliwości, altankę warto otoczyć roślinami w donicach. Odpowiednio wypielęgnowane będą rosnąć nawet wtedy, gdy w ogrodzie brakuje żyznej gleby lub odpowiedniej ilości słońca. Jako zewnętrzne ozdoby altany najpiękniej wyglądają doniczki z kamienia, drewna lub wikliny.

Meble ogrodowe i dodatki warto rozstawić tak, by zapewniały idealne miejsce do odpoczynku zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Altana może być też przestrzenią do grillowania, jeśli rozłoży się tam meble umożliwiające spożywanie posiłku. Pamiętaj jednak, by były to meble i dodatki, które przeznaczone są do użytkowania na zewnątrz. Najczęściej są to meble z rattanu i rattanu ekologicznego, a także z aluminium i dobrej jakości drewna. Są w stanie przetrwać mało sprzyjające warunki atmosferyczne i służyć jako wyposażenie altany przez długie lata.

altana ogrodowa inspiracje

Jak urządzić altanę w środku?

Kiedy mamy już zadaszenie, ścianki otulone wodoodpornymi zasłonami i chroniące przed słońcem, a także rosnące wokół rośliny, trzeba się zabrać za wnętrze. Przestrzeń w altanie możesz podzielić na strefy. Na szczęście wystarczą zaledwie dwie, by wyczerpać przeznaczenie tej przyjemnej dla oka budowli: strefa wypoczynkowa i strefa do spożywania posiłków. Oczywiście w wielu przypadkach mogą być one ze sobą tożsame. Jeśli jednak w altanie znajdą się same huśtawki i leżaki, ciężko będzie o komfortowe jedzenie. Możesz to jednak sprytnie połączyć i zyskać miejsce, w którym spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością.

Poza meblami, w aranżacji wnętrza altany, trzeba wziąć pod uwagę również dodatki. Znajdujemy się na świeżym powietrzu, gdzie po zapadnięciu zmroku można stworzyć niezwykły klimat z pomocną różnego rodzaju lampek, latarenek, lampionów i ozdobnych żarówek. Tego typu dodatki – podobnie jak rośliny – są nieodłączną częścią wyposażenia ogrodowych budynków. Ważną funkcję pełnią również poduszki dekoracyjne.

jak zaaranżować altanę

Altana ogrodowa – aranżacje

Altanę w ogrodzie możesz urządzić, inspirując się wieloma różnymi stylami. Najczęściej jednak wybieramy styl skandynawski, prowansalski lub nowoczesny. Rattan, aluminium i drewno sprzyjają temu, by właśnie w obrębie tych nurtów się poruszać. Oto kilka pomysłów na aranżację ogrodowej altany!

Sofa z rattanu z wodoodpornymi poduszkami w kolorach ziemi

Sofy z rattanu sprawdzą się w ogrodzie idealnie. Rattan jest materiałem bardzo wytrzymałym, a przy tym zjawiskowo pięknym. Najbliżej mu wyglądem do wikliny – materiału absolutnie ponadczasowego – z którego udziałem można budować imponujące aranżacje. Okrycie rattanu materacem i poduszkami z wodoodpornych tkanin to rozwiązanie idealne na zewnątrz. Odcienie delikatnych szarości i ciemnego brązu stwarzają ogromny potencjał aranżacyjny. Przy sofie możesz postawić niską ławę kawową, która będzie doskonale praktyczna podczas wieczorów z przyjaciółmi, kiedy częstujemy gości różnymi specjałami lub lampką aromatycznego wina. Do tego zestawu będą pasować dodatki w odcieniach bieli i czerni – jeśli chcesz uzyskać kontrast – lub delikatnych pasteli, jeśli chcesz tę przestrzeń ocieplić.

Krzesła rattanowe na akacjowych nogach – do altany w stylu klasycznym

Odcienie ciepłego brązu przy urządzaniu altanki są bardzo pomocne. Bardzo zbliżone do natury, o dużym potencjale aranżacyjnym. Rattanowe krzesła w zestawieniu z drewnianym stołem stworzą piękny komplet, który posłuży nie tylko jako wyposażenie altany, ale również jako zewnętrzna jadalnia. Krzesła są wygodne, rozmiarem odpowiadają tym, które znajdziemy w domu. Dzięki temu chwilą relaksu może stać się posiłek zjedzony na zewnątrz. Do tego zestawu dopasuj dodatki w czarnych kolorach. Przepiękne zaprezentują się lampiony i latarenki, które staną nie tylko na stole, ale również – w przypadku większych rozmiarów latarni – na podłodze wokół stołu i krzeseł. Będzie to altana o niesamowitym klimacie!

Klimat salonu na świeżym powietrzu

Jeśli zależy Ci na tym, by altana w ogrodzie była urządzona w stylu nowoczesnym i zachowywała 100% tej wygody, którą możemy odnaleźć na meblach w salonie, wybierz sofę z tkaniny Sunbrella. Wspaniale nadaje się na zewnątrz, a jednocześnie nie różni się wyglądem od mebli wewnętrznych. Przy tego typu sofie warto postawić gustowne stoliki kawowe, by zaaranżować stylowe, nowoczesne miejsce do odpoczynku z dobrą książką i filiżanką aromatycznej kawy. Jeśli miejsce w altanie Ci na to pozwala, obok możesz stworzyć niewielki kącik do jedzenia z użyciem rattanowych krzeseł oraz wyższego, pasującego do nich stolika. Tu możesz postawić na eleganckie aluminium, które dobrze koresponduje z obiciem sofy.

Magia światła – lampiony, które tworzą klimat

Ważną częścią wystroju altanki są wspomniane wcześniej lampiony. Pamiętaj, by ich styl również dopasowywać do stylu mebli, które umieszczasz w altanie. Do Twojej dyspozycji są lampiony z rattanu, aluminium, czy z elementami szklanymi. Dzięki nim altana zyska niezwykły charakter, a w Twoim ogrodzie zapanuje kojąca atmosfera ciszy i relaksu.

Altana marzeń – prawdziwy azyl w Twoim ogrodzie

Altaną w ogrodzie można cieszyć się na wiele różnych sposobów. Może to być miejsce na cichą chwilę dla siebie lub na spotkania z rodziną i przyjaciółmi w sielskim klimacie z domieszką stylu i elegancji. Wystarczy dobry pomysł i odrobina kreatywności, by przestrzeń na dworze urządzić w komfortowy i piękny sposób.

Jeśli zatem masz ogród i kawałek wolnej przestrzeni, rozważ postawienie tam konstrukcji, która stanie się letnim domkiem, pełnym wspaniałej atmosfery. Otocz się zielenią, dużą ilością ozdobnych traw, a także przyjemnym, wyciszającym światłem lampionów i ogrodowych latarni. Najwyższej jakości meble ogrodowe z oferty sklepu Miloo Home są do Twojej dyspozycji i stanowią ogromną inspirację w urządzaniu tej wspaniałej przestrzeni.