oswietlenie-do-kuchni

Jakie oświetlenie do kuchni? Poradnik

Aby dobrze oświetlić kuchnię, nie wystarczy zawiesić pod sufitem jednej wydajnej lampy. Pomieszczenie to składa się z kilku ważnych stref, a każda z nich powinna zostać odpowiednio zaprojektowana pod kątem światła. Od Waszych decyzji w tym obszarze będzie zależała nie tylko ergonomia aranżacji, ale także jej estetyka. O jakich zasadach należy więc pamiętać podczas oświetlania kuchni?

Oświetlenie centralne – ogólne

Podstawowy rodzaj oświetlenia kuchni to oczywiście oświetlenie główne. Odpowiadają za nie lampy wiszące lub montowane pod sufitem. Dzięki takiemu rozwiązaniu łatwo uzyskać równomierną dystrybucję światła we wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że oprawy sufitowe często pobierają dużo energii, a centralne miejsce ich instalacji nie sprzyja pracy przy blatach kuchennych, które ustawione są przecież zazwyczaj pod ścianami. Co więcej, pod szafkami wiszącymi tworzy się cień utrudniający wykonywanie codziennych czynności.

 

Centralne oświetlenie nie jest więc najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o kuchnię. Nie oznacza to, że należy całkowicie z niego zrezygnować, ale na pewno warto uzupełnić je o dodatkowe źródła światła.

Sposoby oświetlenia ogólnego w kuchni

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jakie lampy sufitowe wybrać do kuchni, do dyspozycji macie całe mnóstwo atrakcyjnych rozwiązań. Jako główne źródło światła w tym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się:

  • Żyrandol – to nie najbardziej praktyczne, ale na pewno efektowne rozwiązanie. Na taką lampę warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy Wasza kuchnia urządzona jest na przykład w stylu glamour.
  • Plafon – to z kolei przeciwieństwo żyrandola: prosta lampa o bardzo funkcjonalnym charakterze. Dzięki temu, że znajduje się przy samym suficie, na pewno nie będzie przeszkadzać. Łatwiej ją również utrzymać w czystości.
  • Listwa halogenowa – to montowana pod sufitem lampa składająca się z kilku reflektorów. Użytkownik może z łatwością regulować jej kierunek i kąt nachylenia, co pozwala doświetlić każdy zakamarek pomieszczenia. Ze względu na praktyczny charakter jest to świetne rozwiązanie do kuchni.
  • Klasyczne lampy wiszące – to zazwyczaj pojedyncze oprawy z kloszem, rzucające rozproszone światło na całe pomieszczenie. Najlepiej oświetlają jednak punkt znajdujący się bezpośrednio pod nimi, toteż lepiej wykorzystać je na potrzeby oświetlenia zadaniowego.

Światło odbite

Projektując oświetlenie kuchenne, nie sposób zbagatelizować znaczenia światła odbitego. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się przede wszystkim w małych kuchniach, które można w łatwy sposób optycznie powiększyć. W tym celu wykorzystuje się efekt odbicia światła w suficie, które w naturalny sposób jest rozpraszane na całe wnętrze. To gwarancja miękkiego i bezcieniowego oświetlenia.

 

Aby oświetlić kuchnię w ten sposób, zamontujcie lampy kuchenne na przykład w podwieszanym suficie, we wnękach ściennych czy na górnej zabudowie. Strumień światła będzie wówczas kierowany nie bezpośrednio w dół, a do góry, dzięki czemu kuchnia zostanie oświetlona miękkimi refleksami.

Oświetlenie miejscowe – kierunkowe

Prawdopodobnie najważniejszy rodzaj oświetlenia kuchni to oświetlenie zadaniowe. To właśnie ono zapewnia odpowiednią widoczność i komfort pracy w strefach roboczych. Musi być więc jasne, ale jednocześnie nie może oślepiać. Dodatkowego światła skupionego wymagają takie miejsca pracy jak blat roboczy, stół, kuchenka czy zlewozmywak.

 

Najlepszym wyborem w zakresie zadaniowego oświetlenia kuchni okażą się bez wątpienia halogenowe reflektory. Przyjmują one postać punktowych spotów, które montuje się w suficie podwieszanym, ale też pod górną zabudową. Użytkownik może je w pewnym zakresie regulować, co ułatwia oświetlenie kluczowych stref kuchni.

Oświetlenie miejscowe kuchennego blatu

Jeśli chcecie wykorzystać pełen potencjał oświetlenia kierunkowego, postawcie na oprawy montowane bezpośrednio nad blatem roboczym. Zazwyczaj instaluje się je na spodzie górnych szafek, dzięki czemu nie muszą mieć dużej mocy, a dokładnie oświetlają obszar pracy. W tym przypadku warto pamiętać przede wszystkim o równomiernym rozmieszczeniu lampek i skierowaniu ich bezpośrednio na blat. Sprawi to, że eksploatacja tej strefy będzie bezpieczna i bardzo komfortowa.

 

Decydując się na oświetlenie podszafkowe, do wyboru macie dwa rozwiązania. Pierwsze polega na instalacji w dnie zabudowy cienkich opraw, w których umieszcza się żarówki halogenowe. Drugie obejmuje zaś miniaturowe świetlówki liniowe lub praktyczne taśmy LED mocowane po prostu do spodu szafek. Nie zapomnijcie też o zamontowaniu specjalnej listwy meblowej, która będzie zapobiegać oślepianiu użytkownika przy blacie.

Oświetlenie stołu kuchennego

Drugim punktem kuchni, który wymaga skupionego oświetlenia miejscowego, jest oczywiście stół. Jeśli znajduje się on w Waszym pomieszczeniu, możecie rzucić na niego światło w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że sięgniecie po pojedyncze lampy wiszące i pozwolicie im zawisnąć nisko nad blatem. W zależności od rozmiaru mebla, możecie wykorzystać tylko jedną oprawę lub więcej. Ciekawe rozwiązanie stanowią też długie listwy z kilkoma żarówkami, a nawet żyrandole.

 

Zauważcie, że dodatkowe oświetlenie stołu kuchennego nie tylko zapewnia komfort spożywania posiłków, ale ma też ogromne znaczenie estetyczne. Jeśli ergonomia pomieszczenia nie pozwala Wam na wybór designerskich lamp w pozostałych jego strefach, tutaj możecie puścić wodze fantazji. Klosze wiszące nisko nad blatem nie będą bowiem przeszkadzały w kuchennych pracach, a ich atrakcyjny projekt na pewno wzbogaci wystrój wnętrza.

 

Jeśli w Waszym pomieszczeniu znajduje się wyspa kuchenna, nie oświetlajcie jej za pomocą lamp wiszących. Lepiej kierujcie się podobnymi zasadami jak w przypadku blatów roboczych. Możecie zamontować nad nią parę punktów świetlnych, wykorzystując w tym celu na przykład specjalny ekran podwieszany do sufitu.

Oświetlenie nad szafkami kuchennymi

W nowoczesnych kuchniach często można spotkać się z oświetleniem nad górną zabudową. Pełni ono głównie funkcję dekoracyjną, choć pomaga też doświetlić wnętrza szafek po ich otwarciu. W tym celu wykorzystuje się między innymi lampki halogenowe, montowane na specjalnych wysięgnikach lub w płytach umieszczonych nad zabudową. Pamiętajcie, że nie w każdej kuchni musi się znaleźć taki rodzaj oświetlenia.

Oświetlenie dekoracyjne

Opcjonalnym, choć bardzo cennym rodzajem światła w kuchni, jest też oświetlenie dekoracyjne. To właśnie ono wprowadza do pomieszczenia przyjemny klimat i podkreśla jego wystrój. Jeśli w Waszej aranżacji wnętrza znajdują się przeszklone szafki lub witryny, możecie w atrakcyjny sposób podświetlić ich zawartość (np. elegancki zestaw szkła lub porcelany). Światło rozproszone zostanie także na inne elementy znajdujące się w pobliżu, gwarantując Wam bardzo przyjemny dla oka efekt.

 

Jeżeli jednak w Waszej kuchni nie ma tego typu szklanych powierzchni, nie rezygnujcie z oświetlenia dekoracyjnego. Wystarczy, że w dowolnym miejscu zamontujecie łatwo dostępne i energooszczędne listwy lub taśmy LED.

Wysokiej jakości lampy sufitowe czekają na Was w sklepie Miloo Home!

Dzięki powyższym wskazówkom wiecie już, jak zaprojektować oświetlenie w kuchni. Pamiętajcie, że o ile podstawowym źródłem światła są lampy wiszące, to w pomieszczeniu o tak użytkowym charakterze kluczową rolę odgrywają jednak oprawy kierunkowe. O nastroju i wyglądzie wnętrza zadecyduje natomiast oświetlenie dekoracyjne.

 

Wniosek nasuwa się więc sam: oświetlenie kuchni musi być odpowiednio zróżnicowane. Nie wystarczy jedna lampa na środku sufitu ani też rząd spotów nad blatem roboczym. Wszystkie rodzaje światła – ogólne, zadaniowe i dekoracyjne – muszą się uzupełniać. Tylko w ten sposób zaprojektujecie wygodną i estetyczną kuchnię. Jeśli szukacie wysokiej jakości opraw oświetleniowych na potrzeby swojej aranżacji, koniecznie zapoznajcie się z bogatym asortymentem naszego sklepu internetowego!

Przeczytaj również