oswietlenie-do-salonu

Jakie oświetlenie do salonu? Poradnik

Oświetlenie salonu ma ogromne znaczenie dla eksploatacji tego pomieszczenia. Wpływa zarówno na komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników, jak i na ich samopoczucie. Dobierając lampy do aranżacji wnętrza, warto więc kierować się z jednej strony jego funkcjonalnością, a z drugiej estetyką. Proces ten może okazać się dla Was nie lada wyzwaniem. Właśnie dlatego w poniższym poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo oświetlić salon!

Oświetlenie salonu – o czym pamiętać?

Na samym początku spróbujmy stworzyć listę ogólnych zasad pozwalających dobrać oświetlenie do salonu. Na etapie projektowania aranżacji powinniście uwzględnić mianowicie następujące kwestie:

  • Światło naturalne – wykorzystajcie jak najwięcej naturalnego światła dziennego. Unikajcie zasłaniania okien zbyt ciężkimi zasłonami lub roletami. Dobierzcie je w taki sposób, aby pozwalały Wam na wygodne i skuteczne kontrolowanie ilości wpadających do wnętrza promieni słonecznych.
  • Kolor ścian – postawcie na jasne kolory ścian, które odbiją światło, sprawiając, że pomieszczenie wyda się lepiej oświetlone i bardziej przestronne.
  • Podstawowe oświetlenie – zainstalujcie główne oświetlenie sufitowe, takie jak żyrandol lub inna lampa wisząca. Wybierzcie model dostosowany do stylu wnętrza, który jednocześnie zapewni Wam odpowiednią ilość światła.
  • Oświetlenie punktowe – dodajcie oświetlenie punktowe, które skoncentruje się na konkretnych obszarach (np. w kąciku do czytania, nad stołem itp.). Lampki stołowe, kinkiety oraz lampy stojące okażą się w tym przypadku świetnym rozwiązaniem.
  • Oświetlenie dekoracyjne – zainwestujcie w oświetlenie dekoracyjne, które może pełnić funkcję zarówno źródła światła, jak i elementu ozdobnego. Są to na przykład designerskie kinkiety lub ukryte za meblami taśmy LED.
  • Oświetlenie zmiękczające – aby zadbać o przytulną atmosferę, użyjcie oświetlenia zmiękczającego, takiego jak lampy stołowe z abażurem lub lampy sufitowe z kloszem. Stanowią one gwarancję nastrojowego światła wieczorem.
  • Regulacja intensywności światła – aby zapewnić pomieszczeniu wszechstronny charakter, zastosujcie system pozwalający regulować moc światła (np. dimmery). Dzięki temu będziecie mogli dostosowywać poziom oświetlenia do różnych sytuacji (np. relaksu, czytania, spotkań przy stole, oglądania telewizji itd.).
  • Barwa światła – zadbajcie o odpowiednią temperaturę barwową światła w salonie. Oświetlenie górne powinno być neutralne (ok. 2800 – 3000 K), ale lampy dekoracyjne mogą dawać nieco cieplejsze światło (w okolicach 2000 – 2500 K).

Odpowiednie oświetlenie podstawowe, czyli lampy wiszące w salonie

W charakterze oświetlenia ogólnego najlepiej sprawdzą się lampy wiszące. Często zawierają one po kilka żarówek, dzięki czemu emitowane przez nie światło jest odpowiednio mocne. Mogą posiadać ozdobne klosze, a nawet przyjmować formę eleganckich żyrandoli. Ich wygląd należy oczywiście dopasować do stylu aranżacji salonu.

Pierwszą zmienną, którą warto wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia górnego, jest jednak rozmiar salonu. W większych pomieszczeniach można bowiem pokusić się o instalację kilku punktów świetlnych na suficie (np. w postaci spotów), podczas gdy w mniejszych wystarczy jedna lampa wisząca. W przypadku dużych salonów o wysokich sufitach naturalnym rozwiązaniem wydaje się natomiast żyrandol.

Kiedy już zdecydujecie, ile lamp zamontować na suficie i ile powinny mieć one żarówek, zastanówcie się nad samym designem opraw. Zupełnie innych rozwiązań będzie bowiem wymagał salon w stylu skandynawskim, a innych na przykład w industrialnym. Zwróćcie więc uwagę na materiały wykorzystane w projektach lamp, ich kolorystykę oraz wykończenie.

Idealne oświetlenie punktowe do salonu, czyli lampy podłogowe i stołowe

Aby rozplanować oświetlenie punktowe w salonie, najpierw postarajcie się określić, które obszary najbardziej go potrzebują. Zazwyczaj powinny to być miejsca istotne z punktu widzenia użytkowania pomieszczenia. Światło tego typu okaże się więc szczególnie ważne we wnętrzach, które łączą funkcję salonu z jadalnią lub aneksem kuchennym. W takich sytuacjach oświetlenie punktowe należy zainstalować na przykład nad stołem, barkiem czy wyspą kuchenną, oddzielającą poszczególne strefy pokoju od siebie.

W następnym kroku zdecydujcie, jaki rodzaj opraw wykorzystać w charakterze oświetlenia punktowego. Warto postawić na przykład na lampę podłogową w sąsiedztwie fotela lub kanapy. Dobrze sprawdzi się też zawieszona nisko nad stolikiem czy ladą lampa sufitowa. Aby odpowiednio rozmieścić oświetlenie tego typu, stawiajcie też na oprawy pozwalające regulować kierunek światła. Zagwarantuje to pomieszczeniu większą funkcjonalność.

Nowoczesne oświetlenie dekoracyjne w salonie, czyli lampy ścienne i taśmy LED

Ostatni kluczowy rodzaj światła w salonie to oświetlenie dekoracyjne. Jego projektowanie polega głównie na wykorzystywaniu lamp ściennych i lamp stołowych do podkreślania innych elementów aranżacji wnętrz. W ten sposób możecie zaakcentować na przykład wiszące w pokoju dziennym obrazy, ustawione na kominku fotografie i figurki czy wyeksponowane w witrynach kieliszki.

Coraz szersze zastosowanie w zakresie oświetlenia dekoracyjnego znajduje technologia LED. W odróżnieniu od tradycyjnych źródeł światła, diody te zużywają mniej energii, dzięki czemu działają znacznie dłużej i są bardziej przyjazne dla środowiska. Choć wykorzystuje się je także na potrzeby innych rodzajów lamp, to najlepiej sprawdzają się właśnie jako dodatkowe źródło światła dekoracyjnego. LED-y mogą bowiem przyjmować postać elastycznych taśm, które nakleja się za meblami, na półkach czy pod sufitami. W ten sposób możecie podświetlić dowolny element wystroju wnętrza i wprowadzić do salonu wyjątkowo elegancki klimat.

Dobór oświetlenia salonu – jakich błędów unikać?

Skoro wiecie już, jakich zasad przestrzegać, projektując oświetlenie salonu, zapoznajcie się jeszcze z listą błędów, których należy unikać:

  • Niewystarczające oświetlenie – jednym z powszechnych błędów jest zastosowanie niewystarczającej ilości światła w salonie. Pokój dzienny powinien zostać oświetlony z uwzględnieniem różnych stref i funkcji. Unikajcie więc pojedynczego źródła światła centralnego, które może generować cienie i efekt nierównomiernego oświetlenia.
  • Nieprawidłowe umiejscowienie lamp – ten błąd polega na umieszczeniu źródeł światła w nieodpowiednich miejscach. Jeśli lampy sufitowe są na przykład zbyt wysoko, może to skutkować zaciemnionymi obszarami. Zbyt nisko zawieszone oprawy powodują natomiast uczucie klaustrofobii.
  • Brak różnorodności – koncentracja tylko na jednym rodzaju oświetlenia (na przykład wyłącznie na lampach sufitowych) to częsty błąd. Różnorodność opraw gwarantuje designerski wystrój wnętrza i przyjazny nastrój.
  • Niewłaściwy dobór barwy światła – wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówek, halogenów i diod. Zbyt ciepłe światło poskutkuje bowiem przytłaczającą atmosferą, a zbyt zimne wizualnym chłodem.
  • Brak możliwości regulacji mocy światła – dostosowywanie jasności lamp do różnych sytuacji, od codziennego użytkowania po wieczorny relaks, jest bardzo istotne dla funkcjonalności salonu.
  • Bagatelizacja stylu wnętrza – choć jasność, temperatura i rozmieszczenie lamp to najważniejsze kryteria doboru oświetlenia, nie należy ignorować stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Pamiętajcie, że oprawy to nie tylko żarówki czy diody, ale też stelaże, klosze, abażury, a więc rozmaite materiały i projekty. Wybierając lampy, zwracajcie więc uwagę nie tylko na ich funkcjonalność, ale także na estetykę.

Nowoczesne lampy do salonu znajdziecie w Miloo Home!

Jeśli zastanawiacie się, jak oświetlić salon, koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziecie tu odpowiednie lampy na potrzeby każdego projektu – od designerskich żyrandoli, po subtelne kinkiety i lampki stołowe. Niezależnie więc od tego, jaki styl aranżacji chodzi Wam po głowie, spośród naszych propozycji z łatwością wybierzecie coś dla siebie!

Przeczytaj także