lustro w sypialni aranżacje

Lustro w sypialni — aranżacje

Lustro w sypialni wzbudza mnóstwo kontrowersji. Jedni projektanci stwierdzą, że to praktyczne rozwiązanie, pozwalające wzbogacić wnętrze o funkcję wygodnej garderoby. Drudzy będą natomiast zdania, że element ten wprowadzi jedynie chaos do przestrzeni, która ponad wszystko wymaga harmonii. Jakie podejście warto więc zastosować? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem dotyczącym aranżacji lustra w sypialni!

Lustro w sypialni — tak czy nie?

Skąd biorą się sprzeczne zalecenia w kwestii lustra w sypialni? Ich genezy można dopatrywać się już w starożytnych Chinach. To właśnie tam powstała sztuka Feng Shui, czyli nauka kształtowania środowiska życia człowieka. Według niej każde pomieszczenie domu powinno być tak urządzone, aby sprzyjać przepływowi energii Chi. Wnosi ona do wnętrz harmonię, spokój i pomyślność.

Zgodnie z zasadami Feng Shui każda powierzchnia odbijająca światło wzmaga aktywność Chi i sprzyja pracy oraz rozwojowi. Ma tym samym znacząco utrudniać relaks i wypoczynek, a właśnie im powinny służyć sypialnie. Szczególnie negatywne działanie przypisuje się umieszczeniu lustra naprzeciwko łóżka, drzwi bądź okien.

Co ciekawe, także w polskiej tradycji lustro w sypialni nie było pożądanym rozwiązaniem. Przesądy dotyczące tego elementu aranżacji obejmowały między innymi przyciąganie nieszczęść, duchów i koszmarów. Nie zaleca się też umieszczania lustra w sypialniach osób wrażliwych i chorych. Widok własnego odbicia w środku nocy może przestraszyć nie tylko małe dzieci.

Tyle w kwestii zabobonów i klimatu panującego we wnętrzu. A co z aspektami praktycznymi? Te często będą przemawiały na korzyść lustra w sypialni. Powierzchnia odbijająca światło może bowiem optycznie powiększyć przestrzeń i dodatkowo ją rozjaśnić. Takie rozwiązanie okaże się więc bardzo korzystne zwłaszcza w najmniejszych pomieszczeniach.

Warto zwrócić uwagę także na walory estetyczne luster w sypialni. Trudno na przykład wyobrazić sobie wnętrze w stylu glamour, w którym zabrakłoby zdobionego zwierciadła nadającego aranżacji blask. Może się więc okazać, że lustro po prostu musi zostać uwzględnione w zaplanowanym przez Was projekcie. Wszystko będzie jednak zależało od konkretnego przypadku, Waszych indywidualnych potrzeb i specyfiki pomieszczenia.

lustro w sypialni

Umieszczenie lustra w sypialni — gdzie je powiesić?

Jeśli uznacie, że lustro w sypialni to dobry pomysł, będziecie jeszcze musieli zastanowić się nad tym, gdzie je zamontować. Do dyspozycji macie wiele różnych rozwiązań. Każde z nich sprawdzi się w nieco innych warunkach. Aby podjąć właściwą decyzję, weźcie pod uwagę rozmiar sypialni, ilość dostępnej przestrzeni, a także estetykę wystroju. Gdzie więc umieścić lustro w sypialni?

Lustro na drzwiach szafy

To jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań. Trudno się temu dziwić, jako że jest niezwykle praktyczne. Możecie dzięki niemu zaoszczędzić przestrzeń na ścianach, ponieważ lustro znajdzie się w miejscu, gdzie i tak zamontowana zostanie garderoba. Co więcej, ułatwi to korzystanie z szafy, gdyż ocena każdej kreacji nie będzie wymagała od Was przemieszczania się po pokoju.

Stojące lustro w sypialni

Przenośne lustro stojące zapewnia przede wszystkim wygodę, ponieważ jego położenie można swobodnie dostosowywać do aktualnych potrzeb. Nie musicie wówczas decydować się na stałą aranżację ani marnować miejsca na ścianie. Z drugiej jednak strony, takie lustro zajmuje sporo cennej przestrzeni na podłodze, więc nie najlepiej sprawdzi się w małych sypialniach. Ustawia się je najczęściej w rogu pomieszczenia.

Lustro nad łóżkiem

Lustro zawieszone za łóżkiem może dać bardzo ciekawy efekt. Odgrywa przede wszystkim rolę dekoracyjną, toteż często przyjmuje niebanalne kształty — na przykład intrygującej mozaiki czy zestawu kilku mniejszych luster. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie sprzyja intymnej atmosferze w sypialni.

Toaletka w sypialni

Niejedna kobieta marzy o posiadaniu toaletki w sypialni. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić je o taki element. Lustro znajdzie się wówczas na blacie lub na ścianie tuż nad nim. To bardzo komfortowe rozwiązanie, ułatwiające codzienne zabiegi pielęgnacyjne.

aranżacja sypialnia z lustrem

Gdzie powiesić lustro w sypialni?

Zastanawiając się nad lokalizacją lustra w sypialni, kierujcie się zarówno aspektami praktycznymi, jak i estetycznymi. Uważajcie na to, aby przemieszczanie się po pokoju było wygodne i bezpieczne, a korzystanie z szaf i komód nie zagrażało lustrzanej przestrzeni. Przed podjęciem decyzji upewnijcie się też, że powierzchnia zwierciadła nie odbija elementów, których wyeksponowanie poskutkowałoby wrażeniem chaosu i bałaganu.

Lustro w wystroju sypialni — aranżacje

Lustro odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Jak już wspominaliśmy, optycznie powiększa przestrzeń, nadaje jej głębi, pełnie funkcję dekoracyjną i użytkową. W jakich stylach sprawdza się najlepiej?

Sypialnia w stylu boho

Boho to estetyka miłująca naturę i odznaczająca się artystycznym podejściem do życia. Odrzuca całą złą energię w postaci materializmu i wszystkiego, co sztuczne. Warto więc stawiać na jasne i żywe kolory, klimatyczne tekstylia i oryginalne dekoracje. Wśród nich powinny znaleźć się oczywiście lustra, dodatkowo ożywiające wnętrza. Świetnie sprawdzi się w tej roli model Spencer z oferty Miloo Home. Jego projekt przypomina okno, co doskonale pasuje do naturalnego i radosnego charakteru boho.

Sypialnia w stylu nowoczesnym

Wnętrza nowoczesne powinny cechować się przestronnością i prostymi formami. Skutkuje to wrażeniem minimalizmu, definiującym tę wyjątkową estetykę. Jeśli zastanawiacie się nad doborem lustra do sypialni w tym stylu, koniecznie zainteresujcie się modelem Excellente. Jego projekt w ciekawy sposób gra geometrycznymi kształtami, idealnie wpisując się w założenia estetyki nowoczesnej.

Sypialnia w stylu klasycznym

Jeśli szukacie czegoś o ponadczasowym uroku, postawcie na prostokątne lustro Montrose. Idealnie pasuje ono do stonowanych kolorów i tradycyjnych kształtów estetyki klasycznej. Miedziana rama w naturalnym brązowym odcieniu dodaje mu elegancji, a jego minimalizm pozwala utrzymać we wnętrzu harmonię. Świetnie sprawdzi się zawieszone naprzeciwko łóżka, ale też w innym pomieszczeniu — na przykład w przedpokoju.

Sypialnia w stylu industrialnym

Surowy klimat stylu industrialnego wymaga stosowania prostych projektów i stonowanych barw. Najlepiej sprawdzą się meble z drewna, metalu oraz szkła, utrzymane w czerni lub odcieniach szarości. Znakomicie skomponują się z nimi takie dekoracje jak lustro Soberbio. Jego projekt kojarzyć się może z estetyką vintage, która jest mile widziana w loftach.

Sypialnia w stylu retro

Sentyment i wierność sprawdzonym rozwiązaniom sprawiają, że moda na styl retro nigdy nie przemija. Wykorzystuje się w nim przede wszystkim elementy, które czasy świetności mają już dawno za sobą, bądź produkty na takie stylizowane. Jednym z najciekawszych dodatków do takich wnętrz okaże się kwadratowe lustro Montrose, wyglądem przypominające pamiętne luksfery. Projekt łączy je z nowoczesnym szykiem i ponadczasową elegancją.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Estetyka skandynawska to jedno z najczęściej stosowanych we wnętrzach rozwiązań. Odznacza się prostotą i naturalnym charakterem. W pomieszczeniach urządzonych w tym stylu króluje drewno, wzbogacone o takie materiały jak len, wełna czy papier. Jako że sypialnie skandynawskie powinny sprawiać wrażenie jasnych i przestronnych, nieocenione okażą się w nich lustra. Warto sięgnąć po taki model jak na przykład Devon. Ma on kształt idealnego koła i cechuje się minimalistycznym wykończeniem. Znakomicie pasuje więc do założeń stylu.

Lustro do sypialni znajdziecie w Miloo Home!

Jeśli zamierzacie powiesić lustro w sypialni, koniecznie zapoznajcie się z szerokim asortymentem naszego sklepu internetowego. Znajdziecie tu szereg produktów dedykowanych różnym stylom, spośród których z łatwością wybierzecie idealne dodatki do swojego pokoju!

Przeczytaj również: