nakrycie stołu wigilijnego

Nakrycie stołu wigilijnego — przygotujcie uroczystą wieczerzę z Miloo Home!

Nie ulega wątpliwościom, że wigilijna kolacja to najważniejszy posiłek w roku. Wszystko musi być wówczas idealne — począwszy od nakrycia stołu, a na magicznej atmosferze skończywszy. Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, upewnijcie się więc, że niczego nie pozostawiacie przypadkowi. W tym artykule podpowiemy Wam, jak przygotować uroczystą wieczerzę wigilijną!

Nakrycie stołu wigilijnego — najważniejsza wieczerza w roku

Wspólna kolacja przy wigilijnym stole to jedna z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych. Spotykamy się wówczas z naszymi najbliższymi oraz wszystkimi zaproszonymi gośćmi i spożywamy wyjątkowe dania, spośród których wiele podaje się wyłącznie tego wieczoru. Posiłek powinien upływać bez pośpiechu i w rodzinnej atmosferze, pełnej zgody, radości i uśmiechu.

Kolację wigilijną kojarzy się również z wieloma pobocznymi tradycjami, takimi jak:

  • 12 potraw — zgodnie ze zwyczajem, na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. To nawiązanie do 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi.
  • Sianko pod obrusem — choć zwyczaj ten wywodzi się z czasów pogańskich, współcześnie odnosi się go do genezy Bożego Narodzenia. Umieszczenie sianka pod obrusem ma symbolizować skromność i upamiętniać warunki, w jakich na świat przyszedł Jezus.
  • Puste nakrycie przy stole wigilijnym — to praktyka, która również pamięta czasy pogańskie. Niegdyś puste miejsce przy wigilijnym stole przeznaczone było dla ducha bliskiego zmarłego, lecz dziś symbolizuje gotowość do przyjęcia zbłąkanego wędrowca.
  • Łamanie się opłatkiem — zgodnie z tradycją, zanim uczestnicy wieczerzy zasiądą przy świątecznym stole, powinni przełamać się opłatkiem na znak pojednania. To również okazja do złożenia szczerych życzeń bożonarodzeniowych.
  • Kolędy — wiele osób poprzedza wigilijną kolację modlitwą, a po posiłku pozostaje przy stole, aby wspólnie kolędować.

Jak więc widzicie, wieczerza wigilijna to wyjątkowa uroczystość, której nie da się porównać z żadną inną kolacją w roku. Z tego względu należy dołożyć wszelkich starań, aby posiłek upłynął w magicznej atmosferze. Bez wątpienia pomoże Wam w tym odpowiednia zastawa oraz odświętna dekoracja stołu.

stół wigilijny

Jak nakryć stół wigilijny?

Nakrycie stołu na święta Bożego Narodzenia powinno uwzględniać wiele różnych elementów, bez których nie sposób wyobrazić sobie uroczystą wigilię. Należą do nich:

Biały obrus

Eleganckie nakrycie stołu wigilijnego musi obejmować biały obrus. To podstawa aranżacji, podkreślająca doniosłość chwili i stanowiąca neutralne tło dla pozostałych elementów zastawy. Jeżeli macie taką ochotę, możecie zdecydować się na tkaninę subtelnie ozdobioną delikatnymi wzorami. Pamiętajcie jednak, aby unikać innych kolorów niż biel, ponieważ mogłyby one poskutkować bardziej nieformalnym charakterem całego nakrycia.

Świece

Stół wigilijny wymaga oprawy w postaci świec. To one wprowadzają do wnętrza ciepły blask i magiczny klimat świąt. Do ich wyeksponowania służą zazwyczaj efektowne świeczniki. Mogą być one wykonane ze szkła lub metalu — najważniejsze jest jednak to, by swoją estetyką pasowały do stylu całej aranżacji. W charakterze stroików na świece często wykorzystuje się również wieńce bożonarodzeniowe. Składają się one z prawdziwych lub sztucznych gałązek, ozdobionych subtelnymi dekoracjami, takimi jak kokardki, małe bombki, plastry suszonych owoców, szyszki czy laski cynamonu.

Elegancki serwis obiadowy

Na białym obrusie powinny znaleźć się naczynia pochodzące z jednego eleganckiego zestawu. Doskonale sprawdzą się na przykład produkty atrakcyjnie łączące biel ze złotem, takie jak talerze i miski Prato Gold. Możecie też pokusić się o zastawę ze świątecznym wzorem. Postawcie jednak na stosunkowo minimalistyczny design, ponieważ wigilijny stół będzie dość gęsto zastawiony. Oryginalne projekty naczyń i bogate wzornictwo mogłyby więc negatywnie wpłynąć na wrażenie harmonii.

jak przygotować stół wigilijny

Złote sztućce

Komplet sztućców w kolorze złota utworzy spójną całość z naczyniami z białej porcelany. To prosty sposób na zaakcentowanie wyjątkowej atmosfery kolacji wigilijnej. Pamiętajcie, aby przed wieczerzą dokładnie wypolerować łyżki, widelce i noże, ponieważ ich elegancki charakter jedynie podkreśli ewentualne zacieki. Zwróćcie również uwagę na prawidłowe rozłożenie sztućców, zgodnie z zasadami savoir vivre. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w dalszej części naszego poradnika.

Kieliszki

Na nakrytym stole powinny znaleźć się również kieliszki — zarówno te przeznaczone na wodę, jak i te na białe oraz czerwone wino. Jeżeli zamierzacie podawać kompot z suszonych owoców, pamiętajcie także o podaniu szklanek. Postarajcie się dopasować je do świątecznego charakteru nakrycia stołu, unikając zwykłych „musztardówek” oraz szkła ozdabianego różnymi kolorowymi wzorami. Do serwowania kawy i herbaty niezbędne okażą się natomiast subtelne filiżanki.

Serwetki

Świąteczny klimat wymaga użycia eleganckich tekstylnych serwetek, które powinny znaleźć się przy nakryciu każdego uczestnika wieczerzy. Materiał możecie złożyć w taki sposób, aby nadać mu atrakcyjny kształt i uczynić z niego dekorację stołu wigilijnego. Zastanówcie się, jak nawiązać dzięki temu do bożonarodzeniowych motywów. Sprawdzoną alternatywę stanowią papierowe serwetki, które są zdecydowanie wygodniejsze w eksploatacji, choć nie tak eleganckie. Jeżeli zdecydujecie się umieścić je na stole wigilijnym, zadbajcie o estetyczne serwetniki.

Dekoracja stołu wigilijnego

Nakrycie stołu świątecznego nie będzie kompletne, dopóki na blacie nie znajdą się bożonarodzeniowe ozdoby. Mowa między innymi o wspomnianych już stroikach pod postacią wieńców, ale także o gałązkach jodły lub świerku. Możecie rozłożyć je po prostu na obrusie lub wstawić do flakonów. Niektórzy idą nawet o krok dalej i dekorują je bombkami bądź światełkami LED, traktując je jako namiastkę choinki. Innym ciekawym rozwiązaniem okażą się błyszczące bombki umieszczone w szklanych wazonach. Sięgnijcie także po tematyczne figurki — takie jak na przykład renifery z oferty Miloo Home.

Tradycyjne nakrycie stołu wigilijnego z Miloo Home

Wiecie już, jakie elementy powinna obejmować świąteczna zastawa i jak udekorować stół na Wigilię. Pora zastanowić się nad sposobem ułożenia poszczególnych elementów nakrycia zgodnie z regułami savoir vivre. Mimo dużej liczby naczyń i sztućców, dość łatwo zapamiętać ich porządek. Powinien on bowiem odpowiadać kolejności spożywania potraw.

Na samym spodzie kładzie się więc tak zwany talerz podstawowy, który nie służy do podawania jedzenia. Pełni on po prostu funkcję ozdobną, a przy okazji ułatwia utrzymanie obrusa w czystości. Jeżeli chcecie ograniczyć liczbę naczyń znajdującą się na stole, możecie z niego jednak spokojnie zrezygnować. Wyżej powinny znaleźć się talerze przeznaczone na danie główne oraz na zupę. Kolacja wigilijna zaczyna się przecież najczęściej od barszczu.

Podobnymi zasadami kierujcie się podczas rozkładania sztućców. Po lewej stronie talerza powinny znaleźć się widelce, a po prawej noże oraz łyżki. Najdalej umieśćcie te przybory, które będą potrzebne w pierwszej kolejności, bliżej — te przeznaczone do dań podawanych później. Nieco inaczej należy postąpić z kieliszkami. Ustawcie je pod kątem, po prawej stronie nakrycia, w następującym porządku: kieliszek na wodę, na białe wino, a na końcu na wino czerwone.

Powyższe zasady pozwolą Wam elegancko nakryć stół wigilijny, zapewniając wszystkim uczestnikom wieczerzy maksimum wygody. Co więcej, sięgając po wyposażenie i świąteczne dekoracje z asortymentu Miloo Home, zadbacie o magiczną atmosferę kolacji. Wyjątkowy nastrój pozwoli Wam cieszyć się pięknymi chwilami w gronie najbliższych i odpoczywać przy ulubionych daniach oraz napojach.

Zapoznajcie się ze szczegółami oferty naszego sklepu internetowego i skompletujcie atrakcyjne nakrycie stołu świątecznego. W Miloo Home czekają na Was zarówno naczynia oraz sztućce, jak i bożonarodzeniowe ozdoby, które w Wigilię pozwolą Wam stworzyć w jadalni harmonijną całość!

Przeczytaj również: