salon w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim – jak go urządzić?

Magia salonu w stylu prowansalskim to możliwość uchwycenia piękna, które na co dzień zobaczyć można we wschodniej Francji. Biel, lawenda i zieleń składają się tu na trio, dzięki któremu salon staje się przestrzenią prawdziwą, a przy tym spokojną i relaksującą. Marzy Ci się piękna Prowansja w Twoim domu? Sprawdź, jak urządzić salon w stylu prowansalskim i móc codziennie przenosić się w sielski, malowniczy klimat.

Salon w stylu prowansalskim – letni klimat w Twoim domu

Prowansalski klimat wiąże się z sielską atmosferą i jasnymi wnętrzami kamiennych domów, które ulokowane są pośród oliwnych gajów i lawendowych wzgórz. Sam styl prowansalski uwielbiany jest za swoją delikatność, sielskość, atmosferę pełną ciszy i spokoju. Nie sposób nie zauważyć wyjątkowego podejścia do mebli i dodatków, które znajdują się we wnętrzach prowansalskich. Dawanie drugiego życia starym, pozornie zużytym przedmiotom, nie jest tutaj zaskakujące. Niedoskonałości drewna, czy metalu, które widoczne są na krzesłach, stolikach, ławkach, są tutaj pożądane.

Kolorystyka w stylu prowansalskim

Styl prowansalski wyróżniają spokojne, stonowane kolory. Nie ma tu przestrzeni dla nowoczesnych, bardzo intensywnych barw, które dominują aranżację. Łagodnie przenika się tutaj biel z lawendą, choć odcienie beżu i naturalne odcienie drewna również odgrywają bardzo ważną rolę. W stylu prowansalskim pożądane są również meble i dodatki z motywami nawiązującymi do natury.

Dominujące materiały w stylu prowansalskim

Materiały używane w stylu prowansalskim charakteryzują się bliskością z naturą. Sporo tu przestrzeni na materiały pochodzenia naturalnego, takie jak kamień, drewno, ceramika, a jeśli chodzi o tekstylia: len, bawełnę i wełnę. Poszczególne materiały przenikają się na meblach i w dodatkach.

styl prowansalski salon

Meble prowansalskie

Styl prowansalski nie ma w sobie nic z surowości, jeśli chodzi o dobór mebli. Z jednej strony można odnaleźć tu meble bogato zdobione: krzesła z ażurowymi wykończeniami, czy fotele i sofy z florystycznymi printami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą meble pochodzące z różnych kolekcji – zdobione i nieco prostsze. Dzięki temu kompozycja wydaje się pewnym zbiorem, w którym jednak każdy mebel jest elementem przemyślanym i zaplanowanym.

Salon prowansalski – jakie meble i dodatki wybrać?

Salon w stylu prowansalskim powinien być optycznie miękki i delikatny. Sofy i fotele ozdobione miękkimi tkaninami; poduszki, koce i pledy, które stanowią piękne ich uzupełnienie. Duża ilość bieli, która najczęściej pojawia się na meblach, takich jak komody, stoliki kawowe, ozdobne witryny. Bez obaw można tę biel łączyć z naturalnym drewnem, które jest prostym i bezpośrednim nawiązaniem do natury.

Meble w stylu prowansalskim

Do stylu prowansalskiego pasuje wspomniana wcześniej delikatność. Meble w stylu prowansalskim powinny tworzyć romantyczne wnętrze, pełne spokoju i wyjątkowej w tym stylu sielskości. Charakterystyczne w salonie prowansalskim jest używanie mebli, które stylizowane są na wiekowe – z widocznymi niedoskonałościami, nieidealne. Dlatego też styl prowansalski uwielbia działania, zmierzające do dawania meblom drugiego życia.

Stawiaj na jasne kolory, jeśli chcesz urządzić klasyczny salon w stylu prowansalskim. Sprawdzają się meble w bieli, delikatnych brązach i beżach, a także odcieniach naturalnego drewna. Aranżując salon prowansalski pamiętaj o tym, że nie musisz trzymać się sztywnego szablonu. Meble mogą pochodzić z różnych kolekcji, ważne, by miały elementy wspólne, które sprawiają, że mogą stać się częścią stylu prowansalskiego.

Doceń siłę witryn z przeszkleniami. Dzięki nim eksponowanie prowansalskich dodatków jest o wiele łatwiejsze i daje piękne wizualne efekty.

styl prowansalski w salonie

Dodatki w stylu prowansalskim

W prowansalskim wnętrzu muszą znaleźć się dodatki, które nawiązują do natury. Podkreślają pochodzenie stylu i dają możliwość jego wyeksponowania we wnętrzu.

  • Tekstylia: jasne, dość spójne barwy, wśród których z pewnością wyróżnia się beż, lawenda, a także odcienie szarości. W salonie w stylu prowansalskim ozdobnych tekstyliów nigdy dość. Pomieszczenie ma być optycznie miękkie, dlatego wszelkie poduchy, dywaniki, zasłony, obrusy i serwety, są tutaj mile widziane. Nie zapominaj również o koronkach, które to salon w stylu prowansalskim eksponują w wyjątkowy sposób.
  • Ceramika: ceramiczne ozdoby są w stanie podkreślić styl prowansalski. Ten aranżacyjny nurt ogółem hołduje rękodziełom, dlatego ozdoby, które znajdą się na Twoich półkach i witrynach, mogą pochodzić od rękodzielników i stanowić unikalne pamiątki, uzupełniające wnętrze.
  • Rośliny: absolutnie nie może zabraknąć roślin, jeśli chcesz urządzić salon w stylu prowansalskim, który będzie autentyczny. Poszczególne aranżacje salonu w takim wydaniu zakładają zieleń, ale nie tylko ona sprawdzi się w takim wnętrzu. Prowansalski salon przystrój zatem prawdziwą lawendą, która rzuca się w oczy i jest rośliną mocno kojarzącą się z francuską Prowansją. Uważaj jednak na jej ilość. Lawenda ma dość intensywny, mocno charakterystyczny zapach. Odstrasza nim niektóre owady, co jest atutem, jednak nie wszystkim ludziom ten zapach odpowiada. Poza lawendą w prowansalskim salonie możesz postawić również róże. Szczególnie te o białych lub niebieskawych kwiatach będą się z lawendą dobrze komponować.
  • Oświetlenie: lampiony, latarnie, stołowe lampki. Światło w stylu prowansalskim odgrywa bardzo ważną rolę. Przy tym poszczególne dodatki oświetleniowe dodatkowo mogą podkreślać klimat Prowansji w Twoim salonie.

Styl prowansalski – salon. Aranżacje by Miloo Home

Salon prowansalski klasyczny – niedoskonałości się ceni

Meble stylizowane na stare drewno, przetarcia, odpryski, niedoskonałości – w stylu prowansalskim jest to często spotykane, wręcz pożądane. Dlatego fotel Prince może stać się doskonałą bazą takiego wnętrza. Z jego udziałem możesz urządzić wypoczynkowy kącik w prowansalskim wydaniu. W jego okolicy powinien znaleźć się solidny regał lub biblioteczka, co pozwoli nadać kącikowi dodatkową funkcję – czytelniczą. Piękna biblioteka Grenier lub niespotykany i absolutnie oryginalny regał French Room doskonale wpisują się w klimat, jaki powinien zapanować w salonie prowansalskim.

Salon prowansalski nowoczesny – prowansja nieco inaczej

Czy aranżacja salonu prowansalskiego może opierać się na nowych trendach? Jeśli tylko marzy Ci się aranżacja, w której przenikają się dwa nurty, a efektem jest wystrój, dla którego z obu zaczerpnięto to, co najlepsze – nowoczesny salon w lekko prowansalskim stylu jest właśnie dla Ciebie. Jego podstawą może być sofa Clair, przy której stanie okrągły stolik kawowy Pero. Nie powinno zabraknąć pod nim dywanu, z kolei na sofie tworzy się przestrzeń na ozdobny pled i piękne poduszki. Nie zapominaj o oświetleniu. Wokół sofy powinno znaleźć się kilka lampionów w różnych rozmiarach, które po zmroku stworzą niezwykły klimat.

Klasyczny pokój dzienny z odrobiną prowansji

Możesz także urządzić pokój dzienny, w którym drewniane meble, świeże kwiaty i naturalne materiały będą stanowiły przyjemny, prowansalski dodatek, choć całe wnętrze pozostanie przy tym mocno uniwersalne. Pamiętaj, że w stylu prowansalskim biel lub jej odcienie odgrywają potężną rolę. Dlatego szczególną uwagę zwróć na to, by jak najwięcej bieli i beżu do pomieszczenia wprowadzić. Wspaniałym początkiem będzie przepiękna sofa narożna Shaldon, której neutralny kolor jest dobrą podstawą do budowania aranżacji o prowansalskich odcieniach. Klimatem południowo-wschodniej Francji możesz cieszyć się wtedy, gdy w salonie pojawiają się kwiatowe motywy na tekstyliach z naturalnych tkanin, a także białe meble z przecieranego drewna. Sprawdzi się w tym przypadku kolekcja mebli Alona lub East Hampton.

Nie zapominaj o naturalnej zieleni, bo to naturalne piękno, które wprowadzasz do wnętrza. Wyróżnij je domowym ciepłem, optyczną miękkością i delikatnością, dzięki której stanie się oazą spokoju. Urządzaj i dekoruj z Miloo Home – eksponuj piękno i bezkompromisową jakość.