sypialnia boho loft

Sypialnia boho loft — Miloo Home inspiruje!

Rosnąca świadomość inwestorów w zakresie projektowania wnętrz sprawia, że w aranżacjach coraz częściej dąży się do łączenia elementów różnych stylów. Pozwala to wykorzystać zalety każdego z rozwiązań, jednocześnie ograniczając ich wady. Tak jest również w przypadku estetyki boho loft, która cieszy się w ostatnim czasie ogromnym uznaniem. W naszym poradniku podpowiemy Wam, jak zaprojektować sypialnię w takim stylu!

Boho loft — styl, który łączy surową formę z dziką naturą

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że styl loftowy oraz boho nie mają ze sobą nic wspólnego. Pierwszy z nich cechuje się przecież surowym wystrojem i otwartymi przestrzeniami, a drugi przytulnością i bogactwem faktur. Fakt, że rozwiązania te znajdują się na przeciwległych biegunach estetyki, sprawia jednak, że idealnie się uzupełniają. W efekcie loft zyskuje nieco weselsze oblicze, a boho odrobinę elegancji.

Styl boho loft stanowi więc zlepek form, który wykorzystuje to, co najlepsze w obu inspiracjach. Aby dobrze zrozumieć jego charakter, warto przyjrzeć się bliżej zarówno założeniom boho, jak i wyznacznikom estetyki loft.

Skąd pochodzi styl boho?

Styl boho najmocniej kojarzy się z okresem rewolucji kulturowej lat 60. i 70. XX wieku, kiedy to malarze, pisarze i muzycy zaczęli tworzyć subkulturę, która wyrażała się swobodnym i niezależnym podejściem do życia i mody. Nawiązywali w ten sposób do bohemy, czyli grupy artystów i intelektualistów, żyjących i tworzących w Paryżu w XIX wieku.

Współczesny styl boho korzysta z różnych wpływów kulturowych, takich jak ruch hipisowski, romantyzm czy estetyka vintage. Bliskie są mu też etniczne inspiracje i świadomość ekologiczna. Jego cechą charakterystyczną jest łączenie elementów z różnych epok oraz tworzenie swobodnych i niekonwencjonalnych zestawień.

boho loft sypialnia

Skąd pochodzi styl loft?

Styl loftowy narodził się mniej więcej w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Przemysłowe zabudowania w dużych miastach, takich jak Nowy Jork, zostały wówczas przejęte przez przedstawicieli cyganerii artystycznej. Powstały w nich pracownie oraz prywatne mieszkania, w których industrialna estetyka spotykała się z kreatywnością i modernistyczną sztuką.

W stylu loftowym dominują jasne, otwarte przestrzenie, surowe materiały — takie jak cegła, beton, stal i drewno — oraz dodatki inspirowane architekturą przemysłową, w tym metalowe lampy, wyeksponowane kratki wentylacyjne i elementy stalowe. Jest to styl pełen prostoty, elegancji i oryginalności, który zachęca do tworzenia przestrzeni z charakterem i niepowtarzalnym klimatem.

Wnętrza w stylu boho loft

Łącząc elementy typowe dla dwóch opisanych wyżej stylów, otrzymacie projekty o wyjątkowym charakterze. Choć faktycznie wyraźnie one od siebie odbiegają, mają jeden wspólny mianownik — kluczowy wpływ na ich rozwój miało środowisko artystyczne. W obu przypadkach skutkuje to nieskrępowaną swobodą aranżacyjną i możliwością sięgania po wiele z pozoru niepasujących do siebie inspiracji.

Nic więc dziwnego, że styl boho loft cieszy się obecnie takim zainteresowaniem. Pozwala łączyć industrialne wpływy ze światem dzikiej natury, doskonale sprawdzając się w przypadku aranżacji tak przytulnych pomieszczeń jak sypialnia.

styl boho loft w sypialni

Sypialnia w stylu boho loft — jakie meble i dodatki wybrać?

Poszukując idealnego wyposażenia do sypialni boho loft, stawiajcie po prostu na meble i dodatki, które dobrze sprawdzają się albo w stylu boho, albo w estetyce loftowej. Zwracajcie jednak uwagę na to, aby dobrze się ze sobą komponowały. Choć obie inspiracje cechują się daleko idącym eklektyzmem, warto zadbać o spójną koncepcję aranżacji wnętrz.

Meble w duchu boho loft

Meblowanie sypialni boho loft należy zacząć oczywiście od najważniejszego elementu w pomieszczeniu, czyli od łóżka. Najlepiej sprawdzi się wykonany z drewna model w estetyce vintage lub wariant o solidnej, metalowej ramie. Mebel powinien cechować się geometryczną formą i minimalistycznym wykończeniem. Aby prezentował się bardziej przytulnie, wykorzystaj wełniane koce z frędzlami lub miękkie narzuty.

Ciekawym wyborem okaże się też drewniane łóżko w białym kolorze. Taki model jak na przykład East Hampton z oferty Miloo Home odznacza się naturalnym charakterem i uniwersalną estetyką. Znakomicie zaprezentuje się między innymi na tle ściany z czerwonej cegły bądź szarego betonu. Łatwo go zatem skomponować z elementami charakterystycznymi dla loftów.

Do łóżka w takim stylu doskonale pasują szafki nocne Cape Town z naszego asortymentu. Wykonane są z naturalnego drewna akacjowego i wyraźnie nawiązują do estetyki vintage. Stanowią zatem element, który idealnie odnajdzie się zarówno we wnętrzach boho, jak i loft. Trudno wyobrazić sobie wyposażenie, które lepiej pasowałoby do sypialni łączącej oba te style.

W sypialni boho loft nie powinno także zabraknąć praktycznej komody. Przyda się ona do przechowywania rzeczy osobistych, niektórych kosmetyków czy bielizny. W tym przypadku ponownie warto sięgnąć po wyposażenie w stylu vintage lub retro. Przykład takiego mebla stanowi choćby oryginalna komoda French Art, dostępna w Miloo Home. Każda z jej szufladek posiada front w nieco innym odcieniu, dzięki czemu całość prezentuje się wyjątkowo eklektycznie. Znakomicie pasuje zatem do założeń stylu boho loft.

Wnętrze warto uzupełnić także dodatkowymi miejscami do siedzenia. Przydadzą Wam się zatem minimalistyczne pufy w odcieniach brązu, takie jak Noche Nero z naszej oferty bądź eleganckie fotele Umbro. Wykonane są one z drewna i bawełny, w atrakcyjnej formie łącząc ponadczasowy urok i minimalistyczny design.

Dodatki i dekoracje w duchu boho loft

Prawdziwa siła stylu boho loft tkwi w dodatkach. To właśnie one pomogą Wam przełamać mieszczańskie konwenanse, wprowadzając do wnętrza wakacyjny klimat i surferski nastrój, charakterystyczne dla artystycznych aranżacji.

W pierwszej kolejności dobierzcie odpowiednie oprawy oświetleniowe. W estetyce boho wykonane są one najczęściej z rattanowej plecionki. W surowej wersji loftowej można wzbogacić je o długie kable, na których lampy będą zwisać z sufitu. Eksponowanie tego typu elementów to bowiem jedna z cech charakterystycznych stylu industrialnego.

W sypialni boho loft nie powinno zabraknąć również dywanu. To element, który ociepli otwarte, minimalistyczne przestrzenie, dzięki czemu będą się one wydawały bardziej przytulne. Najlepiej sięgać po warianty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak włókna konopne, jedwabne czy wełniane. Wpisuje się to w ekologiczny charakter obu stylów.

Wspominaliśmy już, że proste ramy łóżek i ich metalowe podstawy warto wizualnie zrównoważyć przyjemnymi w dotyku tekstyliami. Styl boho loft robi znakomity użytek z takich dodatków jak koce, narzuty oraz dekoracyjne poduszki. Wykorzystajcie je do ocieplenia aranżacji i podniesienia komfortu wypoczynku.

Nie sposób przemilczeć kwestii elementów stricte dekoracyjnych, które wręcz definiują tradycyjne projekty boho. W połączeniu ze stylem loft również nie powinno ich zatem zabraknąć. Mowa o łapaczach snów, makramach czy barwnych plakatach, które mogą nawiązywać do sztuki kontrkultury. Znakomicie sprawdzi się też obraz przedstawiający tropikalny las lub krajobraz inspirowany Orientem. Pamiętajcie, że estetyka boho często nawiązuje do motywów etnicznych, które znakomicie sprawdzają się jako ozdoby do sypialni.

Styl boho loft w sypialni — aranżacje

W naszym artykule przedstawiliśmy Wam najciekawsze pomysły na połączenie stylu boho oraz loft. Motywami przewodnimi powinny być dla Was elementy, które definiują oba te rozwiązania, a więc przede wszystkim wykorzystanie naturalnych materiałów oraz inspiracje sztuką lat 60. i 70.

Nie bójcie się też łączenia różnych wpływów, ponieważ oba te style odznaczają się dość swobodnym charakterem. Tylko od Was zależy więc, czy w Waszej sypialni dominować będą rozwiązania typowe dla boho, czy elementy loftowe. Niezależnie od wyboru, niezbędne meble i dodatki znajdziecie oczywiście w ofercie Miloo Home!

Przeczytaj również: