taras w stylu greckim

Taras w stylu greckim – aranżacje by Miloo Home

Wszechobecne tarasy to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów greckiej architektury. Tamtejszy klimat pozwala korzystać z nich właściwie przez cały rok, toteż życie w dużej mierze przenosi się z mieszkań na zewnątrz. Choć pogoda w Polsce nie daje takich możliwości, taras w stylu greckim i tak wydaje się ciekawym pomysłem aranżacyjnym. Z naszego poradnika dowiecie się, o czym należy pamiętać podczas jego urządzania!

Taras w stylu greckim – co go wyróżnia?

Choć przez większą część roku pogoda w naszym kraju pozostaje kapryśna, lata stają się coraz cieplejsze. Upalne dni zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji przyjemne, zacienione miejsce sprzyjające relaksowi. W takiej przestrzeni można wypić poranną kawę, zjeść obiadokolację czy zdrzemnąć się po posiłku. Wieczorami taras pozwoli Wam natomiast przyjąć gości i zorganizować imprezę czy w samotności odpocząć przy lampce wina.

Jeśli marzy Wam się namiastka życia w greckim stylu, zadbajcie o odpowiednią aranżację tarasu. W tym celu weźcie pod uwagę następujące elementy:

Kolorystyka

Styl grecki najłatwiej zidentyfikować po wykorzystanych w projekcie kolorach. Biało-niebieskie tarasy to znak rozpoznawczy Santorynu i innych znanych z pocztówek skarbów Hellady. Wystarczy umiejętnie łączyć ze sobą biel i błękit, aby osiągnąć wymarzony efekt. Poza nimi, w projekcie warto uwzględnić intensywny róż, którego źródłem mogą stać się bujne kwiaty. Dopuszcza się także stosowanie elementów w kolorach ziemi – szarościach, beżach czy brązach. Nie sposób też pominąć zieleni, wprowadzanej do aranżacji za pomocą żywych roślin.

Zadaszenie

W Grecji zadaszenie tarasu nie jest koniecznością. W sezonie letnim opady należą raczej do rzadkości, toteż nie ma potrzeby zabezpieczać się przed nimi. W Polsce warunki atmosferyczne są jednak zupełnie inne. Z tego względu warto pokusić się o wzniesienie drewnianej pergoli. Zapewni Wam ona ochronę przed deszczem oraz męczącymi nieraz promieniami słońca. Pozwoli także urozmaicić projekt tarasu pnącymi się po konstrukcji roślinami czy ozdabiającymi ją zasłonkami, gwarantującymi atmosferę intymności.

Naturalne materiały

Styl grecki to stosunkowo surowa i bliska naturze estetyka. Projekt tarasu powinien więc obejmować takie materiały jak kamienie, terrakota oraz drewno. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby posadzka czy murki wykonane były z betonu, a meble z metalu. Wybierając dodatki na taras, stawiajcie natomiast na rattan lub wiklinę. Charakterystycznym dla Grecji surowcem jest też marmur, choć ze względu na jego cenę, można zastąpić go tańszymi odpowiednikami. Kluczem do sukcesu okaże się prosty design i autentyczny charakter aranżacji.

taras styl grecki

Nastrojowe oświetlenie

Upały sprawiają, że w Grecji wypoczynek pod gołym niebem często zaczyna się dopiero w godzinach wieczornych. Wtedy nieocenione okazuje się klimatyczne oświetlenie tarasu. Projektując ten element aranżacji, warto przedkładać lampiony i świeczniki ponad oprawy elektryczne. Ciekawą alternatywą będą również dekoracyjne lampki solarne. Dążąc do zapewnienia sobie optymalnej widoczności, postarajcie się przy okazji wprowadzić do przestrzeni przytulną atmosferę.

Motywy marynistyczne

Grecki klimat nierozerwalnie związany jest z morzem. Również wszechobecne biel i błękit symbolizują właśnie ten żywioł. Wybierając dekoracje na taras, sięgajcie więc przede wszystkim po motywy marynistyczne – muszle, sznury, rybackie siatki, a nawet koła ratunkowe...

Meble i dodatki na taras w greckim stylu

Stosując się do powyższych wyznaczników, z łatwością upodobnicie swoją zewnętrzną strefę relaksu do autentycznego greckiego tarasu. Już sama kolorystyka zdziała prawdziwe cuda! Aby zapewnić całej aranżacji spójność, należy jednak dobrze zastanowić się nad doborem mebli ogrodowych. Powinny one idealnie komponować się z bielą, błękitem oraz surowym wykończeniem.

Możecie zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań. Pierwsze obejmuje zestaw mebli ogrodowych z drewna. Powinny one cechować się prostymi kształtami i solidną konstrukcją. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w przypadku projektowania zewnętrznej jadalni. Wysoki stół oraz krzesła z prostymi oparciami pozwolą Wam bowiem wygodnie spożywać posiłki na świeżym powietrzu.

styl grecki na tarasie

Praktyczną alternatywą okażą się komplety mebli wypoczynkowych, obejmujące na przykład sofę, fotele, leżanki oraz stolik kawowy. Mogą być wykonane z praktycznego aluminium, które cechuje się wyższą odpornością na trudne warunki atmosferyczne niż drewno. Na rynku spotkacie się z ciekawymi projektami, łączącymi metal z elementami plecionki. Do przykładów takich mebli należy zestaw ogrodowy Fast, dostępny w asortymencie Miloo Home.

Ostatnie rozwiązanie przeznaczone jest dla miłośników majsterkowania i przewiduje projekt DIY. Cieszące się ogromną popularnością meble ogrodowe z europalet doskonale bowiem wpiszą się w aranżację w greckim stylu. Wystarczy samodzielnie skonstruować z nich sofy i stoły, pomalować je na biało i uzupełnić niebieskimi poduszkami.

Duże zainteresowanie wzbudzają ostatnio także różnego rodzaju huśtawki i hamaki na taras. To elementy wyposażenia, które zagwarantują Wam najwyższy poziom komfortu i atrakcyjnie wkomponują się w wystrój przestrzeni. Postawcie więc na wiszący fotel wykonany z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Trafionym wyborem będzie choćby prosty hamak Alicante z oferty Miloo Home.

Taras w stylu greckim – inspiracje

Znacie już najważniejsze założenia greckiej estetyki oraz kryteria, jakimi należy kierować się podczas wyboru mebli ogrodowych. Pora więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak krok po kroku urządzić taras w stylu greckim!

1. Przygotujcie przestrzeń

W pierwszej kolejności powinniście dostosować podłogę oraz balustrady tarasu do potrzeb projektu. Posadzka może być wykonana z naturalnego kamienia lub surowego betonu. W obu przypadkach warto ją zabielić. Najbardziej wyszukanym estetycznie zabiegiem okażą się jednak płytki z terakoty. Mogą być ozdobione mozaiką o nieregularnych kształtach. W charakterze balustrad najlepiej sprawdzą się natomiast betonowe murki (koniecznie w białym kolorze) lub proste sztachetki z drewna.

2. Zaprojektujcie zadaszenie

Jak już wspominaliśmy, funkcjonalnym elementem tarasu w stylu greckim okaże się drewniana pergola. Może odznaczać się prostą konstrukcją i posiadać zadaszenie z nieprzemakalnego materiału. Warto ją również ozdobić – czy to roślinami, czy lnianym lub bawełnianym baldachimem.

3. Wybierzcie odpowiednie meble

Kierując się opisanymi wyżej kryteriami, wyposażcie swój taras w stylu greckim w niezbędne meble wypoczynkowe. Doskonałym wyborem okaże się na przykład komplet Sue White, którego stelaże wykonane zostały z wytrzymałego aluminium, a siedziska z praktycznego akrylu. Nie zapominajcie również o wspomnianych już hamakach. W Miloo Home znajdziecie choćby krzesło brazylijskie Alicante, fotel wiszący Cocoon De Luxe czy huśtawkę Macrame.

4. Wprowadźcie do aranżacji rośliny

Żywe i cięte kwiaty to nieodłączny element projektów w greckim stylu. Dodają im koloru i wprowadzają do nich przyjemny, sielski klimat. Do ich wyeksponowania możecie wykorzystać zarówno gliniane donice, jak i ozdobne wazony czy wiklinowe kosze. Wybierając rośliny na swój taras, zwróćcie szczególną uwagę na różowe oleandry, tak charakterystyczne dla aranżacji w stylu greckim.

5. Rzućcie na taras trochę światła

Nawet jeśli na tarasie nie macie dostępu do prądu, możecie zrobić wiele, aby atrakcyjnie oświetlić całą przestrzeń. Wystarczą Wam lampiony, takie jak wykonany z rattanu model Outdoor. Jeżeli światło świec to dla Was za mało, sięgnijcie po zasilane energią solarną girlandy i ozdobne latarenki.

Taras w stylu greckim urządzicie z Miloo Home!

Projektując taras w greckim stylu, zajrzyjcie do oferty naszego sklepu internetowego. Czekają tu na Was praktyczne zestawy mebli, które znajdą zastosowanie także na balkonie czy w ogrodzie. W asortymencie Miloo Home nie zabrakło także nastrojowych dodatków i akcesoriów, niezbędnych na każdym greckim tarasie.