jak nakryć do stołu

Jak nakryć do stołu? Przyjmijcie gości z Miloo Home!

Wbrew pozorom savoir-vivre wcale nie umarł. Choć w dzisiejszych czasach nieformalne spotkania są coraz popularniejsze — nawet w świecie biznesu — znajomość pewnych zasad wciąż może okazać się bardzo przydatna. Praktyczna wiedza z tego zakresu obejmuje choćby reguły dotyczące prawidłowego nakrycia stołu. Niezależnie więc od tego, czy chcecie zaprosić na kolację swojego szefa, czy przygotowujecie się po prostu do rodzinnej uroczystości, zapoznajcie się z naszym poradnikiem!

Eleganckie nakrycie stołu — przygotujcie się do podjęcia gości

Zima sprzyja organizacji spotkań w domowym zaciszu. Po pierwsze pogoda nie zachęca wówczas do opuszczania ciepłych wnętrz, a po drugie jest to sezon pełen okazji do rodzinnych uroczystości. Mowa przede wszystkim o świętach Bożego Narodzenia. Wigilijna kolacja i pozostałe posiłki w tym okresie bez wątpienia wymagają wyjątkowej oprawy, a jej podstawa to eleganckie nakrycie stołu.

Zauważcie, że dbając o uroczyste nakrycie stołu, wprowadzacie do swojego domu podniosłą, świąteczną atmosferę. Podkreślacie szczególny charakter rodzinnych spotkań, pozytywnie wpływając na samopoczucie swoje oraz swoich gości. Zapewniacie sobie również doznania estetyczne na najwyższym poziomie. Elegancki wystrój i stylowe nakrycie stołu zachwycą Waszych bliskich i doskonale zaprezentują się na świątecznych zdjęciach.

Prawidłowe nakrycie stołu. Jakich zasad przestrzegać?

Prawidłowe nakrycie stołu na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane. Zadanie okaże się tym trudniejsze, im większe przyjęcie zaplanujecie. Zawartość zastawy powinna być bowiem dostosowana do liczby i typu serwowanych dań oraz napojów. Jak się jednak zaraz przekonacie, tradycyjne nakrycie stołu rządzi się dość logicznymi regułami.

Zacznijcie od tego, aby każdej osobie przy stole zapewnić przynajmniej 50 cm (optymalnie 70 cm) wolnej przestrzeni. To właśnie w tym miejscu znajdą się talerze oraz sztućce. Ich porządek zależeć będzie od rozmiarów i kolejności podawanych posiłków.

Na samym spodzie powinien znaleźć się duży, płaski talerz podstawowy, który chroni stół i wyznacza nakrycie, lecz nie służy do serwowania potraw. Nie jest on jednak obowiązkowym elementem zastawy, toteż możecie zastąpić go talerzem przeznaczonym na danie główne. Na nim ustawcie mniejszy talerz na przystawki, a na samym wierzchu głęboki talerz na zupę. Czasami zestaw ten możecie uzupełnić talerzykiem na pieczywo, umieszczonym po lewej stronie, razem z nożem do masła.

jak nakryć do stołu

Ułożenie sztućców również powinno zależeć od kolejności podawania posiłków. Najbliżej talerza należy umieścić te przybory, które będą używane jako ostatnie. Widelec do dania głównego połóżcie po lewej stronie talerza, a nóż — ostrzem do wewnątrz — po prawej. Jeśli planujecie podawać zupę, obok noża powinna znaleźć się łyżka.

Warto również zauważyć, że sztućce przeznaczone do przystawek — spożywanych jako pierwsze — muszą zostać ułożone od zewnętrznej strony. Widelczyk — po lewej, obok widelca do dania głównego, a nóż po prawej — obok łyżki do zupy. W zależności od tego, jakie posiłki zamierzacie serwować, mogą Wam się również przydać:

  • sztućce do deseru — układane poziomo nad talerzami: widelczyk deserowy ząbkami w prawo, a łyżeczka w odwrotnym kierunku,
  • łyżeczki do kawy — powinny znaleźć się na spodkach,
  • sztućce do ryby — są nieco mniejsze niż standardowe i powinno się je umieszczać po ich zewnętrznej stronie: nóż po prawej, widelec po lewej,
  • widelec do owoców morza — specjalny, dwuzębny widelec wyjątkowo kładzie się po prawej stronie, na samym końcu.

Szczególnej uwagi wymagają również kieliszki, które ustawia się po prawej stronie talerza, u szczytu sztućców. Zazwyczaj układane są pod skosem lub w trójkącie. Najbliżej zastawy powinien znaleźć się kieliszek na wodę, odznaczający się stosunkowo dużą pojemnością. Następny w kolejności będzie kieliszek do szampana, chyba że nie przewidujecie podawania tego trunku w trakcie posiłku. W zależności od serwowanych alkoholi, na stole umieśćcie też kieliszki do białego wina, a na samym końcu do czerwonego wina.

Możecie się też zastanawiać, jak nakryć do stołu w przypadku serwowania kawy. Filiżanki powinny oczywiście znaleźć się u góry zastawy obiadowej, po jej prawej stronie. Często jednak dobrym pomysłem okaże się zamiana całego nakrycia stołu w trakcie posiłku. Pozwoli to oszczędzić sporo miejsca na blacie i zachować porządek. Niektórzy wykorzystują w tym celu także mniejsze stoliki, przeznaczone wyłącznie na deser przy kawie lub herbacie. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzecie, zadbajcie o wizualną spójność wszystkich elementów zastawy deserowej — filiżanek, talerzyków, cukiernicy, dzbanków oraz mlecznika. Sięgnijcie także po elegancką paterę do serwowania ciast i nie zapomnijcie o praktycznej łopatce.

nakrycie stołu

Nowoczesne nakrycie stołu — jaką zastawę wybrać?

Przygotowując nakrycie stołu, na pewno będziecie zastanawiać się nad tym, jakie talerze, kieliszki i sztućce wybrać. Pamiętajcie, że wszystkie te elementy powinny tworzyć spójną całość. Najlepiej więc zaopatrzyć się w kompletny zestaw, utrzymany w estetyce odpowiadającej wystrojowi Waszej jadalni.

Jeśli interesuje Was na przykład podstawowe nakrycie stołu w stylu nowoczesnym, koniecznie zapoznajcie się z ofertą Miloo Home. Znajdziecie tu między innymi minimalistyczne talerze La Dolce Vita oraz eleganckie kieliszki do wina. Jeżeli chcecie uzupełnić swoją zastawę o mniej oczywiste elementy, do dyspozycji macie również designerskie talerze deserowe, miski Riviera Maison, kieliszki do Martini Cocktailicious oraz szklanki Dots&Stripes.

Udekoruj stół z Miloo Home!

Aby elegancko nakryć do stołu, potrzebna Wam będzie nie tylko odpowiednia zastawa stołowa, ale także właściwe dekoracje. Powinny one pasować do naczyń oraz sztućców, a jednocześnie wpisywać się w styl aranżacji jadalni.

Dekoracja stołu na eleganckie przyjęcie powinna obejmować przede wszystkim biały obrus. Jego rozmiar dopasujcie do wielkości stołu, najlepiej w taki sposób, aby tkanina zwisała poza krawędziami blatu na ok. 20-30 cm. Sprawdzonym rozwiązaniem okażą się zwłaszcza obrusy jednolite, ewentualnie ozdobione bardzo subtelnym wzorem. Jeżeli planujecie bardziej nieformalne spotkanie, możecie oczywiście postawić na produkt w innym kolorze niż biel.

Obowiązkowym elementem nakrycia powinny być również tekstylne serwetki. Należy je zwinąć lub złożyć i umieścić z lewej strony talerzy oraz sztućców. Serwetki papierowe sprawdzą się natomiast podczas codziennych posiłków, a do ich przechowywania posłuży Wam prosty serwetnik — drewniany, metalowy, szklany czy porcelanowy.

Nakrywanie do stołu wiąże się również z koniecznością zadbania o odpowiedni klimat. W tym celu przydadzą Wam się oczywiście wazony ze świeżymi kwiatami. Szukając produktów tego typu, zwróćcie uwagę choćby na wazę Mayfair Blue z asortymentu naszego sklepu internetowego.

  1. Waza Mayfair Blue 26x26x40cm Waza Mayfair Blue 26x26x40cm
    Waza Mayfair Blue 26x26x40cm
    Special Price 345,50 zł Regular Price 495,00 zł

Trudno zbagatelizować także znaczenie nastrojowego oświetlenia przy stole. Jadalnia powinna zostać naturalnie wyposażona w wydajne lampy, które zapewnią Wam i Waszym gościom wygodę spożywania posiłków. Warto jednak zadbać również o ciepłe światło świec. Do jego wyeksponowania posłużą Wam między innymi lampiony oraz ozdobne świeczniki. Takie rozwiązanie to gwarancja przytulnej, rodzinnej atmosfery.

Pamiętajcie, aby ustawiając dekoracje na środku stołu, mieć na uwadze wygodę i bezpieczeństwo gości. Wysokie ozdoby — takie jak kwiaty w wazonach czy świeczniki — mogą bowiem ograniczać widoczność i przeszkadzać w rozmowach. Upewnijcie się również, że elementy te nie będą utrudniały dostępu do potraw i napojów. W przeciwnym razie może się to skończyć nieszczęśliwym wypadkiem.

Zaplanujcie nakrycie stołu z Miloo Home!

Dzięki naszym wskazówkom wiecie już, jakie elementy uwzględnić w swojej zastawie i jak prawidłowo nakryć stół. Pamiętajcie, że ostateczny efekt estetyczny będzie zależał przede wszystkim od designu wybranego przez Was kompletu. Zajrzyjcie więc na stronę sklepu Miloo Home i zaopatrzcie się w eleganckie naczynia, sztućce oraz dekoracje stołowe!

Przeczytaj również: