uroczyste śniadanie wielkanocne

Uroczyste śniadanie wielkanocne — przygotujcie je z Miloo Home!

Wielkanoc to bardzo ważne święto, które w różnych formach obchodzi się na całym świecie. W polskiej tradycji przyjęło się je celebrować między innymi wspólnymi posiłkami, wśród których najważniejszą rolę odgrywa niedzielne śniadanie. Z tego względu szczególnej uwagi wymaga przygotowanie zastawy i udekorowanie stołu wielkanocnego. Jak to zrobić, aby zapewnić sobie idealne efekty? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem!

Stół na Wielkanoc — najważniejsze miejsce w domu

Nie ulega wątpliwości, że stół wielkanocny to w trakcie świąt najważniejsze miejsce w domu. Przede wszystkim to właśnie przy nim gromadzi się cała rodzina oraz jej bliscy w celu celebrowania tych wyjątkowych chwil. Choć w zależności od regionu, Wielkanoc może kojarzyć się z wieloma różnymi symbolami, świąteczny stół stanowi element wspólny dla nich wszystkich.

Warto również zauważyć, że świąteczne ozdoby na wielkanocnym stole wprowadzają do domu podniosłą i radosną atmosferę. Są to przecież dni kojarzone głównie z odrodzeniem, nadzieją i miłością. Ich nośnikami stają się rozmaite dekoracje, takie jak cukrowe baranki, czekoladowe zające czy kolorowe pisanki.

Nie sposób też zapomnieć o wszystkich wielkanocnych przysmakach, które trafią na stół podczas świątecznego śniadania, a także później — w trakcie niedzielnego i poniedziałkowego obiadu. Potrawy te odgrywają bardzo istotną rolę w obchodach Wielkanocy, toteż należy im zapewnić wyjątkowo uroczystą oprawę. Elegancka zastawa i przyjemne dla oka dekoracje sprawią, że posiłki w gronie najbliższych zyskają niecodzienny, odświętny wymiar.

stół na wielkanoc

Jak przygotować stół wielkanocny na śniadanie?

Przygotowanie stołu wielkanocnego będzie wymagało od Was zadbania o dwa równie istotne aspekty. Pierwszy to same dekoracje, wprowadzające do wnętrza świąteczną atmosferę. Drugim jest natomiast odpowiednie menu, które powinno wpisywać się zarówno w rodzinne tradycje, jak i w gusta biesiadników.

Aby przystroić stół i podać wielkanocne śniadanie, postępujcie więc według następujących kroków:

  1. Przygotujcie miejsce w jadalni — bez względu na to, czy Wasza jadalnia stanowi wydzielone pomieszczenie, czy połączona jest z kuchnią bądź salonem, przed uroczystym posiłkiem powinniście dobrze zastanowić się nad tym, jak posadzić gości przy stole wielkanocnym. Zadbajcie o to, by każdy z nich miał wystarczająco dużo przestrzeni i czuł się komfortowo. Pamiętajcie też o swobodzie prowadzenia rozmów przy śniadaniu.
  2. Zaplanujcie menu — jeśli organizowaliście już kiedyś u siebie śniadanie wielkanocne, pewnie doskonale wiecie, co znajdzie się na stole. Choć tradycje bywają różne, do najczęściej podawanych produktów należą: jajka, kiełbasy (zwłaszcza biała), szynki, chrzan i sałatka jarzynowa. Nie powinno oczywiście zabraknąć także świeżego chleba. Miejcie jednak na uwadze, że serwowane potrawy powinny być odpowiednio dostosowane do potrzeb i preferencji Waszej rodziny oraz gości.
  3. Przygotujcie potrawy — kiedy już zdecydujecie, jakie produkty chcecie podać podczas śniadania wielkanocnego, zajmijcie się ich przyrządzeniem. To oczywiście jeden z najbardziej wymagających i czasochłonnych etapów, wymagający dobrego planowania. Zastanówcie się więc, które potrawy można przygotować z wyprzedzeniem (np. dzień wcześniej), a które zostawić na wczesny niedzielny poranek.
  4. Nakryjcie do stołu — zanim zaczniecie planować dekorację stołu wielkanocnego, zwróćcie uwagę na samą zastawę. Powinna ona obejmować eleganckie talerze oraz sztućce, a także filiżanki na kawę lub herbatę. Jeżeli zamierzacie podawać rano żurek z białą kiełbasą, pamiętajcie również o głębokich miskach. Zastanówcie się też, jak podawać pieczywo, szynki i jajka z majonezem — najlepiej sprawdzą się w tym przypadku półmiski z tego samego zestawu co pozostałe talerze.
  5. Udekorujcie stół wielkanocny — aranżując stół, warto od razu zdecydować się na jeden konkretny styl. Dobrze postawić na estetykę, w której utrzymana jest cała jadalnia, lub przynajmniej dobrze komponujące się z nią elementy. Na blacie obowiązkowo musi znaleźć się biały obrus, mile widziane będą także świeczniki, eleganckie serwetki oraz świeże kwiaty w wazonach. Wielkanocny stół możecie również przystroić pisankami ze święconki, gałązkami bazi wierzbowych czy forsycji.

Powyższe kroki pozwolą Wam sprawnie i efektownie ozdobić stół wielkanocny na potrzeby świątecznego śniadania!

co na stół wielkanocny

Dekoracja stołu wielkanocnego z Miloo Home

Skoro znacie już najważniejsze elementy dekoracji stołu wielkanocnego, warto poświęcić nieco uwagi estetyce całej aranżacji. Jaki styl wybrać, aby w idealnym stopniu połączyć elegancję z wygodą? Do ciekawych propozycji należą na przykład:

Dekoracja stołu wielkanocnego w stylu tradycyjnym

Styl tradycyjny to prawdopodobnie najprostsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. W tym przypadku naprawdę trudno się pomylić — wystarczy stawiać na elementy, z którymi od zawsze kojarzą Wam się święta wielkanocne: pisanki, figurki zwierzątek i wiosenne kwiaty.

Bardzo istotną rolę odegra też odpowiednia kolorystyka. Klasyczna biel może pojawić się w aranżacji pod postacią obrusa, serwetek czy talerzy, a żywe zielenie, żółcie czy pudrowy róż warto wprowadzić do niej w formie dodatkowych dekoracji stołu wielkanocnego — kwiatów, ciętych gałązek bukszpanu czy takich roślin jak rzeżucha. Możecie wyeksponować je w dowolny sposób, na przykład w wazonach, słojach czy koszykach.

Ciekawą ozdobą w stylu tradycyjnym okaże się na przykład wianek Lemon dostępny w ofercie naszego sklepu internetowego. Do atrakcyjnych propozycji należy także szklana figurka zająca z Miloo Home. Pamiętajcie jednak, że tego typu ozdoby można też wykonać samodzielnie!

Dekoracja stołu wielkanocnego w stylu glamour

Styl glamour doskonale nadaje się do wykorzystania w aranżacji stołu wielkanocnego. Cechuje się mianowicie wszechobecnymi blaskami złota, bogactwem dekoracji i eleganckim charakterem. Wybierając tę estetykę, zainteresujcie się przede wszystkim różnego rodzaju figurkami, flakonami na kwiaty oraz ozdobnymi lampionami.

W tym wydaniu klasyczna biel powinna łączyć się przede wszystkim ze złotem. Doskonałym wyborem okażą się więc takie dodatki jak maselniczka Easter Happiness, nawiązująca zresztą do Wielkanocy figurkami jajek i króliczych uszu. Na Waszym stole wielkanocnym powinny znaleźć się też pozłacane sztućce, takie jak widelce Ester Gold.

Nie zapominajcie również o kryształowych dekoracjach — doskonale sprawdzą się zarówno zwykłe kieliszki, jak i ozdobne wazony. Kompletując różnego rodzaju dodatki, postarajcie się zachować efekt kolorystycznej harmonii. Unikajcie raczej jaskrawych odcieni, zastępując je eleganckim złotem, srebrem, czernią lub ewentualnie głębokimi granatami czy czerwieniami.

Dekoracja stołu wielkanocnego w stylu minimalistycznym

Estetyka minimalistyczna cieszy się w ostatnich czasach ogromnym zainteresowaniem. To właściwie przeciwieństwo stylu glamour. W cenie jest powściągliwość, subtelna elegancja oraz celebrowanie przestrzeni. Jak łatwo się domyślić, ma to pozytywny wpływ na komfort domowników oraz ich gości — zwłaszcza przy wielkanocnym stole, który i tak będzie prawdopodobnie uginał się pod licznymi przysmakami.

Dekoracja wielkanocna w stylu minimalistycznym powinna obejmować prosty obrus, białą zastawę stołową i subtelne ozdoby w postaci praktycznych dodatków — takich jak świeczniki czy serwetniki. Zastanawiając się nad odpowiednią kolorystyką, stawiajcie przede wszystkim na delikatne odcienie szarości oraz beżu. Unikajcie natomiast wyrazistych barw i krzykliwych wzorów.

Kompletując zastawę na minimalistyczny stół wielkanocny, zwróćcie uwagę między innymi na proste kieliszki Optic oraz beżowy, elegancki obrus Blush. Oba te produkty znajdziecie oczywiście w asortymencie Miloo Home!

Przygotujcie śniadanie wielkanocne z Miloo Home!

Dzięki dekoracjom dostępnym w naszym sklepie internetowym z łatwością udekorujecie swój wielkanocny stół i przygotujecie niezapomniane śniadanie dla swoich bliskich. Zapoznajcie się więc z ofertą Miloo Home i zastanówcie się, jaki styl najlepiej sprawdzi się w Waszej świątecznej aranżacji!

Przeczytaj również: