18_01_18_JUNGLE_SESJA_REDUTA2215_GOT_Kopiowanie_

W strefie czytelnika: jak urządzić kącik do czytania?

Kącik do czytania to marzenie każdego mola książkowego. Zaaranżowany w cichym, spokojnym miejscu, sprzyja skupieniu i koncentracji. Podpowiadamy, jak go urządzić.

Kącik do czytania to marzenie każdego mola książkowego. Zaaranżowany w cichym, spokojnym miejscu, sprzyja skupieniu i koncentracji. Podpowiadamy, jak go urządzić.

Aranżując kącik czytelniczy, warto wybrać spokojne i zaciszne miejsce w domu. Jeśli kącik znajdzie się bezpośrednio przy oknie, to dobrze jest zadbać o przyciemniające zasłony, które zapewnią nam komfort. Strefa czytelnicza powinna być przytulna i komfortowa - dekoracyjne tekstylia wyczarują przyjemny nastrój. Co jeszcze powinno znaleźć się w domowej bibliotece?

1. Regał na książki: do wyboru mamy kilka różnorodnych modeli - mogą to być regały otwarte, regały zamykane, szklane witryny albo półki ścienne. Dobierajmy regały do wielkości księgozbioru - nie warto kupować mebli "na zapas", bo biblioteczka będzie wyglądała pusto i ubogo. Wystarczy jedna, góra dwie puste półki na regale przygotowane na kolejne nasze zakupy książkowe. Gdy kolekcja się rozrośnie, po prostu dokupimy regał w podobnym stylu - a kto wie, może przy okazji najdzie nas ochota na zmianę aranżacji tego pomieszczenia?

  1. Regał Avenue 220x44x180cmRegał Avenue 220x44x180cm
    Regał Avenue 220x44x180cm
    8 959,00 zł
  1. Regał Atelier 206x47x200,5cmRegał Atelier 206x47x200,5cm
    Regał Atelier 206x47x200,5cm
    4 190,00 zł
  1. Biblioteka Loft 130x76x234cmBiblioteka Loft 130x76x234cm
    Biblioteka Loft 130x76x234cm
    5 790,00 zł

2. Wygodny fotel: fotel, sofa, a może krzesło podwieszane? Wygodne siedzisko to podstawa wyposażenia domowej biblioteki. Postawmy na model z wygodnym oparciem i w stylu dopasowanym do reszty aranżacji.

3. Stolik kawowy: kolejnym istotnym elementem będzie niewielki stolik kawowy. Na nóżkach lub mobilny pozwoli cieszyć się przekąskami i ciepłymi napojami w trakcie wciągającej lektury.

4. Odpowiednie oświetlenie: kącik czytelniczy powinien być dobrze doświetlony. Światło dzienne to podstawa, ale w długie jesienne wieczory będziemy musieli liczyć raczej na światło żarówki. Kinkiet nad fotelem, lampa stojąca z możliwością regulacji ustawienia światła, lampka nablatowa - w przestrzeni do czytania postarajmy się umieścić przynajmniej dwa punkty świetlne.

Domowa biblioteka – w jakim stylu ją zaaranżować?

Domowy kącik czytelniczy powinien być przytulny i elegancki. Unikajmy wyrazistych kolorów i mocnych wzorów, które będą nas rozpraszały i odrywały wzrok znad lektury. Dobrze sprawdzą się wyważone elementy wyposażenia i stonowane kolory. W jakim stylu wnętrzarskim zaaranżować strefę czytelnika? Oto nasze 3 propozycje:

1.Kącik do czytania w stylu loft

Aranżując domową bibliotekę, warto kierować się stylem wnętrzarskim panującym w mieszkaniu. Kącik czytelniczy nie zawsze stanowi osobne pomieszczenie - częściej ulokowany jest salonie, sypialni, czy gabinecie. Dlatego tak ważne jest, by harmonijnie stapiał się z wystrojem. Jak stworzyć kącik w stylu loft? Podstawą wyposażenia będzie solidny regał w industrialnym stylu z ciężkim metalowym szkieletem i eleganckimi drewnianymi półkami. Znakomity duet z tego typu regałem stworzy aksamitny fotel na płozach z tapicerką w szlachetnym granatowym kolorze. Wyraźnym akcentem będzie też czarna lampa podłogowa z wygiętym w łuk szkieletem.

2018.08.28._miloo_loft_cafe2698_1

Aranżacja loftu z regałem

2. Kącik do czytania w stylu skandynawskim

Jednym z wciąż najpopularniejszych kierunków wnętrzarskich jest styl skandynawski. Jak urządzić kącik kawowy zgodnie z jego wyznacznikami? Ostoją dla książek będzie regał z jasnego drewna, światło w strefie czytelniczej zapewni lampa sufitowa z obszernym kloszem z plecionki. Do tego niski drewniany stolik i wygodny fotel, który jak się okazuje, wcale nie musi być biały czy szary. Styl skandynawski bardzo lubi towarzystwo kolorów. Na jasnym tle wprost wyśmienicie prezentują się mocniejsze akcenty kolorystyczne. Żółty fotel uszak na drewnianych nóżkach to strzał w 10! Ten model to synonim klasyki, elegancji i wygody - zdecydowanie warto mieć go w swoim mieszkaniu.

3. Kącik do czytania w stylu glamour

Innym niezwykle popularnym stylem jest styl glamour. Szykowny, elegancki, nowoczesny z łatwo wyczuwalną nutą retro inspiruje i zachwyca. W kąciku czytelniczym warto umieścić koktajlowy fotel muszelkę i aksamitny podnóżek na złotych nóżkach. Okrągły stolik kawowy na złotym stelażu dopasuje się do fotela znakomicie. W roli regału na książki doskonale sprawdzi się metalowa przeszklona witryna. Kropką nad i będzie tu efektowny żyrandol w pasującym stylu. Czy w takim kąciku czytelniczym można się nie zakochać?

MILOO_STUDIO_BANK4219

Fotel Manhattan z kolekcji Pastel Blush

W jakim pomieszczeniu zaaranżować kącik do czytania?

Strefę czytelnika możemy zaaranżować w wielu miejscach w domu. Zwykle potrzebna jest jedna ściana i kawałek podłogi, by urządzić naprawdę klimatyczną przestrzeń. W jakim pomieszczeniu możemy stworzyć kącik do czytania?

  • Salon: przytulny kącik do czytania w salonie to chyba najpopularniejsza opcja. Strefa czytelnika może płynnie łączyć się ze strefą wypoczynkową. Do obszernego stolika kawowego wystarczy dołączyć dodatkowy fotel, obok ustawić regał z książkami, zadbać o odpowiednie oświetlenie i gotowe.
  • Sypialnia: dla tych, którzy wolą czytać przed snem świetnym pomysłem będzie wstawienie biblioteki do sypialni. Wygodny fotel ustawiony w rogu pokoju, niewielka biblioteczka ścienna i lampa podłogowa - czego chcieć więcej?
  • Gabinet: dobrym pomysłem będzie umieszczenie strefy czytelnika w gabinecie. Cisza, spokój, prywatność - brzmi doskonale prawda? Przydomowe gabinety do niedawna wydawały się opcją luksusową, ze względu jednak na popularyzację pracy zdalnej, pomieszczenie do pracy umieszcza na planie mieszkania coraz większa ilość osób.
  • Kuchnia: przestrzeń do czytania w kuchni? To nie taki zły pomysł. Jeśli dysponujemy naprawdę dużą kuchnią, to świetnym pomysłem może być zaaranżowanie biblioteczki w rogu pomieszczenia. Niski, szeroki parapet wyłożony miękkimi poduszkami, podręczna półka na książki i nieograniczony dostęp do pachnącej herbaty - czego chcieć więcej?
  • Ukryta wnęka: tym, którzy uwielbiają zaszyć się z lekturą gdzieś z dala od wzroku pozostałych domowników, spodobać się może biblioteczka zaaranżowana w ukrytej wnęce. Możemy wykorzystać gotowe wnęki, albo wydzielić taką przestrzeń stawiając ściankę działową (parawan też sprawdzi się dobrze) i zawieszając grubą zasłonę na drążku. Kilka metrów prywatności robi naprawdę dużą różnicę.

Jak zaaranżować kącik czytelniczy? Warto kierować się stylem wnętrzarskim panującym w mieszkaniu. Biblioteczkę możemy zaaranżować w salonie, sypialni, jadalni, albo przeznaczyć do tego celu odrębne pomieszczenie. Ważne będzie odpowiednie wyposażenie - wygodny fotel, przynajmniej dwie lampy, regał na książki. W tak urządzonej biblioteczce każdy zagorzały fan długich kryminałów będzie czuł się doskonale.

 

Szukasz więcej inspiracji, które odmienią wnętrze Twojego domu? Przeczytaj, jak samodzielnie stworzyć galerię ścienną!