salon w stylu nowojorskim

Salon w stylu nowojorskim – aranżacje

Marzenia o amerykańskim śnie są znane większości z nas. Kultura tego kontynentu i znajdującego się na nim kraju wraz z amerykańskimi filmami tak mocno przeniknęła do Europy, że chcemy się nią inspirować w wielu dziedzinach. Salon w stylu nowojorskim to jeden ze sposobów na to, by klimat cudownego Manhattanu zaprowadzić również w swoim domu. Czym wyróżnia się salon nowojorski i jak sprawić, by Twój salon był podróżą do tego pięknego, głośnego miasta?

Co wyróżnia salon w stylu nowojorskim? Aranżacje z udziałem tego stylu to połączenie elegancji z duchem wielkiego miasta. Poznaj cechy charakterystyczne tego stylu i wprowadź je do salonu!

Salon w stylu nowojorskim – wprowadź do swoich wnętrz elegancję z Nowego Jorku

Styl nowojorski to przede wszystkim apartamenty, które znajdziemy w centrum miasta. Duże okna, widok na drapacze chmur i Central Park, a we wnętrzu elegancja, harmonia i odrobina nowoczesności, która wprowadza do przestrzeni pewną przyjemną równowagę. Czym dokładnie wyróżnia się salon w stylu nowojorskim?

Nowojorskie wnętrza i proporcje kolorystyczne

Do stylu nowojorskiego dość uważnie powinniśmy wprowadzać kolory. Wynika to z tego, że planuje się je najczęściej w proporcjach 70/20/10. Oznacza to, że wnętrza urządzone są w 70% w jednym kolorze. Najczęściej jest to kolor dość stonowany i elegancki. Dobrze sprawdzają się szarości i złamane biele. Kolejne 20% stanowi kolor uzupełniający, który przełamuje monochromatyczność aranżacji. Nie wprowadza jednak do wnętrza żadnego szaleństwa, więc powinniśmy tu myśleć raczej o turkusie, błękicie czy kolorze granatowym, aniżeli o neonowym pomarańczowym. 10% stanowi kontrapunkt, czyli barwny dodatek, ale w niewielkich ilościach.

Salon w stylu nowojorskim i punkt centralny

Tzw. focal point to obowiązkowy punkt każdego salonu w stylu nowojorskim. Chodzi o to, by stworzyć centralne miejsce w danej przestrzeni, które w tym przypadku wyznaczają meble wypoczynkowe. Przepastna sofa lub fotel, elegancki narożnik i puf, koniecznie stolik kawowy. W salonach w stylu nowojorskim rzadko ustawia się je pod ścianami, najczęściej wykorzystuje się dla nich środek pomieszczenia.

Salon nowojorski i optyczna miękkość

Mimo eleganckiego wydźwięku salon w stylu nowojorskim jest bardzo miękki optycznie. Meble o zaokrąglonych kształtach, miękkie, zapraszające do odpoczynku – to jego wyróżniki. Dlatego jeśli kusi Cię styl nowojorski, a cenisz sobie we wnętrzach połączenie elegancji z przytulnością, nie musisz dalej szukać. Salon w stylu nowojorskim jest właśnie dla Ciebie.

Warto wspomnieć również o tym, że styl nowojorski jest niemal bliźniaczo podobny do stylu hampton. Cóż, jeden wywodzi się z drugiego, nie powinno to zatem dziwić. Jednak w stylu hampton obok elegancji odnajdziemy również odrobinę wakacyjnego luzu, który można znaleźć w luksusowych, nadmorskich apartamentach. Możesz inspirować się również tym nurtem, jeśli zależy Ci na zbudowaniu stylu nowojorskiego, ale jednocześnie podkreśleniu go subtelną dawką lekkości.

witryna w salonie

Salon w stylu nowojorskim – jakie meble i dodatki wybrać?

Nowojorski salon to dość precyzyjnie określone zasady. Nie oznacza to jednak, że nie ma tu przestrzeni na Twoją kreatywność i realizowanie własnych zamierzeń. W tej pięknej formie delikatnej elegancji jest bowiem wiele elementów, którymi możemy się inspirować.

Sofa w stylu nowojorskim

Sofa w stylu nowojorskim jest elegancka, ale nie przesadnie. Jest w miłych dla oka, opływowych kształtach, które nadają całej aranżacji optycznej miękkości. Pojawiają się na niej ozdoby w postaci pikowanych fragmentów, jak w przypadku sofy Vanity lub eleganckie poduchy, dzięki którym przestrzeń wypoczynkowa wygląda atrakcyjnie i relaksująco – znajdziemy to na sofie Lundy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć również fotela w podobnym stylu. Dominuje tu raczej jasna kolorystyka, choć jeśli zależy Ci na odrobinę ciemniejszych kolorach, zbuduj swój salon w stylu nowojorskim na bazie ciepłego brązu. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku piękna, gładka sofa De Arte Mini.

 1. Pufa Vanity 50x50x40 cmPufa Vanity 50x50x40 cm
  Pufa Vanity 50x50x40 cm
  Special Price 413,00 zł Regular Price 590,00 zł

Stoliki kawowe w stylu nowojorskim

Stoliki kawowe w nowojorskim stylu są eleganckie, ale również nie jest tu wskazana przesada. Warto skupić się na stolikach drewnianych, choć bardzo często pojawiają się w nowojorskich aranżacjach również stoliki szklane. Możesz połączyć także elementy metalowe w postaci nóg ze szklanym blatem – w stylu nowojorskim jest to bardzo pożądane. Warto wspomnieć, że styl nowojorski kocha lustra, dlatego stolik kawowy na bazie lustrzanych powierzchni również może się okazać dobrym pomysłem. Wiele zależy od tego, jak bardzo elegancki salon w stylu nowojorskim chcesz zbudować.

Dodatki w stylu nowojorskim

Podczas wyboru dodatków warto poruszać się w obrębie szablonu materiałów, które w stylu nowojorskim są najchętniej widziane. Mowa tu m.in. o wspomnianych wcześniej lustrach, które to w drewnianych lub stalowych ramach możemy powiesić nad komodą lub konsolą. Obrazy i plakaty ujęte w podobną formę również doskonale podkreślą styl nowojorski i zbudują świetny klimat wnętrza.

Ważne są również tekstylia. Dekoracyjne poduchy i dobrze dopasowane do mebli wypoczynkowych pledy z pewnością powinny się znaleźć w zasięgu wzroku. Aby zbudować w salonie pełną ciepła, nieco intymną atmosferę, warto postawić na grube zasłony w oknach. Często zapominamy o nich przy nowoczesnych aranżacjach, jednak w salonie w stylu nowojorskim powinno się znaleźć dla nich miejsce.

Możesz przy tym pozwolić sobie na kilka ozdób w postaci złotych lub srebrnych figurek, jednak nie przesadzaj z ich ilością. Nowojorski salon wyróżnia się harmonią, a przesadna ilość bibelotów może ją niepotrzebnie zaburzyć.

Jeśli urządzasz salon w stylu Nowego Jorku, nie możesz zapominać o oświetleniu. Stylowe lampy, których użyjesz, będą swego rodzaju mostem pomiędzy klasyką, a nowoczesnością. Zerknij na takie modele jak lampa Ring lub lampa Circle. Z pierwszą z nich podkreślisz nieco bardziej nowoczesność salonu, drugą z kolei skierujesz go jeszcze bardziej w stronę klasyki i elegancji.

Salon – styl nowojorski. Aranżacje by Miloo Home

Styl nowojorski możesz budować w salonie na kilka różnych sposobów. Wiele zależy od tego, jaką przestrzeń masz do dyspozycji i czy będzie ona przeznaczona wyłącznie na odpoczynek, czy też znajdzie się w niej miejsce do przechowywania.

Salon w stylu nowojorskim w praktycznym wydaniu

W aranżacji wnętrz istotne jest łączenie funkcji pomieszczeń, by dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń. W nowojorskim salonie bez obaw możesz pozwolić sobie również na szafy, które będą stanowić wygodne miejsce do przechowywania. Pamiętaj jednak, by były one z tym miejscem spójne zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. Szafa Long Island lub szafa Blanca to meble o mocno klasycznych, eleganckich bryłach. Każda z nich z powodzeniem może znaleźć się w nowojorskim salonie, dodatkowo podkreślając jego klimat. Możesz również dobrać do niej elegancką witrynę, dzięki której wyrównasz nieco proporcje przestrzeni.

 1. Lampa wisząca Ring LED M śr. 50 cmLampa wisząca Ring LED M śr. 50 cm
  Lampa wisząca Ring LED M śr. 50 cm
  Special Price 796,00 zł Regular Price 995,00 zł
 1. Lampa wisząca Circle 51x51x51 cmLampa wisząca Circle 51x51x51 cm
  Lampa wisząca Circle 51x51x51 cm
  Special Price 1 836,00 zł Regular Price 2 295,00 zł

Salon nowojorski, klasyczne meble, szkło i srebro

Urządzając salon w stylu nowojorskim z pewnością dostrzeżesz, że jest w nim sporo punktów wspólnych ze stylem glamour. Dotyczy to choćby kolorystyki. Zbuduj zatem swoją aranżację w stylu New York na bazie jasnych mebli wypoczynkowych i uzupełnij focal point dekoracjami w kolorach srebra. Z powodzeniem możesz użyć również luster. Mogą się tu pojawić także geometryczne wzory, choćby na tekstyliach. Doskonale sprawdzą się również meble ze szklanymi blatami – może być to zarówno stolik kawowy, jak i elegancka konsola, uzupełniająca wystrój.

Salon nowojorski i fotel w centralnym punkcie

Twój focal point zyska ponadczasowy szyk, jeśli uzupełnisz go o fotel lub wręcz oprzesz na nim całą aranżację. Model Erin to doskonały przykład wygodnego fotela, który doskonale wpisuje się w założenia nowojorskiego stylu. Wpiszą się w niego również wszystkie modele klasyczne, w których znajdziemy zdobienia, pikowania, miękkie tkaniny i szlachetne materiały.

Ze stylem nowojorskim łączy nas miłość do eleganckich wnętrz i niebanalnych rozwiązań. Dlatego w Miloo Home znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by będąc w swoim salonie móc myślami przenieść się do tego ogromnego, nigdy niezasypiającego miasta.

Przeczytaj również: