2021.01.14._miloo_organic_desert16771

Styl industrialny - jak go wprowadzić do wnętrz?

Surowy, elegancki, nowoczesny z wyraźnie wyczuwalnymi nutami vintage. Styl loftowy od lat przyciąga naszą uwagę. Choć jego początki sięgają lat 50. ubiegłego wieku, to dopiero w ostatnich sezonach zdobył naprawdę dużą popularność. Czym jest styl loftowy i jak wprowadzić go do wnętrz?

Styl industrialny - skąd się wziął?

wyraźny początek w określonych momentach w historii. Dokładnie tak było ze stylem industrialnym, który narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wielkie, puste i niepotrzebne hale przemysłowe na terenie całego kraju czekały na zagospodarowanie. I właśnie wtedy pojawił się pomysł, by zacząć przerabiać je na mieszkania.

Wysokie sufity, duże okna, beton na ścianach, cegła, surowe drewno - naturalnie obecne w loftach stały się później wyróżnikami stylu industrialnego. Dziś niewiele osób może zamieszkiwać faktyczne lofty ze stropami o wysokości pięciu czy sześciu metrów. Nie oznacza to jednak, że mieszkając w domu jednorodzinnym, w miejskim apartamencie, czy po prostu w bloku musimy zrezygnować ze stylu industrialnego. Nic bardziej mylnego! Ten kierunek wnętrzarski można z powodzeniem wprowadzić do każdego wnętrza, wykorzystując kilka prostych technik.

2018.08.28._miloo_loft_cafe3042

Aranżacja salonu z fotelem Butterfly

Wyróżniki stylu loft - co wprowadzić do wnętrza industrialnego?

Jak zaaranżować przestrzeń w stylu industrialnym? To wcale nie takie trudne! Znając założenia stylu, można kształtować charakter wnętrza tak, by osiągnąć zamierzony efekt. Surowy industrialny klimat w salonie, sypialni, kuchni? Oczywiście, że tak! Podczas aranżacji trzeba jednak pamiętać o kilku elementach:

  1. Minimalizm: wnętrza loftowe, choć bardzo eleganckie, momentami wręcz luksusowe urządzone są jednak zgodnie z zasadami minimalizmu. Duża przestrzeń, mało bibelotów, proste formy, dekoracje, które nie rzucają się w oczy.
  2. Ceglane ściany: tego elementu nie może zabraknąć w żadnym loftowym wnętrzu. Jedna ceglana ściana to must have, ale wszystkie ściany wyłożone efektowną cegłą klinkierową to już w ogóle doskonała opcja.
  3. Beton architektoniczny: jeśli zdecydujemy się pokryć jedną ścianę cegłami, to jak udekorować pozostałe? Tu świetnie sprawdzi się modny beton architektoniczny. Chłodny, surowy, a przy tym niebanalny i elegancki doskonale dopasuje się do każdego wnętrza w stylu loft.
  4. Chłodna paleta barw: aranżując wnętrze loftowe, nie musimy zastanawiać się nad tym, jakie kolory będą pasowały do naszego projektu. Wybór ograniczmy do chłodnej palety barw - czerń, wszystkie odcienie szarości, granat, szmaragd, ewentualnie bordo.
  5. Metalowe lampy: ważnym wyróżnikiem wnętrz w stylu loftowym jest oświetlenie. W oryginalnych loftach spotkać można było masywne fabryczne lampy. Dziś do wyboru mamy modne zamienniki z metalowymi kloszami i dekoracyjnymi żarówkami Edisona.
  6. Eleganckie meble: istotnym momentem podczas aranżacji wnętrz jest wybór mebli. Na jakie modele postawić w przypadku loftowych przestrzeni? Dobrze sprawdzą się meble z surowego drewna, metalowe krzesła, skórzane lub tapicerowane sofy (np. model Chesterfield), szklane witryny.

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft z kolekcją Modern Loft od Miloo Home?

Samodzielna aranżacja domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Wybór kierunku wnętrzarskiego to jedno, ale znalezienie i dopasowanie poszczególnych elementów tak, by tworzyły one spójną całość? Z tym bywa już nieco trudniej. Chyba że zdecydujemy się urządzić przestrzeń z dedykowaną kolekcją, w której znajdziemy wszystko, co potrzebne jest w lofcie. Kolekcja Modern Loft od Miloo Home została zaprojektowana w taki sposób, by poszczególne jej elementy idealnie do siebie pasowały. Meble, dodatki, akcesoria - możemy zestawiać ze sobą dowolnie i za każdym razem cieszyć się fantastycznym efektem końcowym. Co znajdziemy w kolekcji Modern Loft?

  • Komody i regały: koniecznie drewniane o nowoczesnym, surowym charakterze. Do wnętrz industrialnych doskonale wpasują się wysokie regały z otwartymi półkami, a także komody ze szklanymi drzwiczkami. W kolekcji Modern Loft znalazły się meble drewniane z wyraźnymi, solidnymi elementami z metalu - wprost doskonałe do zaaranżowania domowej biblioteczki lub schowka na szpargały.
  1. Biblioteka Loft 130x76x234cmBiblioteka Loft 130x76x234cm
    Biblioteka Loft 130x76x234cm
    5 790,00 zł
  • Krzesła: w kolekcji znalazło się kilka modeli krzeseł, które choć na pierwszy rzut oka bardzo różnią się wyglądem, to jednak dają się połączyć w zgrabną całość. Są to: Krzesło College z siedziskiem ze skóry naturalnej, krzesło barowe Loft wykonane w całości z kolorowego metalu, krzesło Loft o charakterystycznym kształcie (rewelacyjnie pasuje do kuchni, czy jadalni) i oczywiście klasyczny fotel Butterfly ze skóry naturalnej.
  • Stoliki kawowe: w salonie nie może pod żadnym pozorem zabraknąć wygodnego stolika kawowego. W kolekcji Modern Loft znalazły się aż dwa stoliki Lindo - jeden na niskich nogach za to z obszernym okrągłym blatem, drugi wyższy z mniejszym blatem. Możemy używać ich osobno lub w duecie. Proste stalowe nogi, a do tego efektowny blat z drewna tekowego - perfekcja w każdym calu!
  • Dekoracyjne poduszki: styl industrialny, choć surowy i nieco chłodny w zasadzie lubi towarzystwo ciepłych tekstyliów. W industrialnej kolekcji umieściliśmy nie tylko włochate poduszki, które staną się ozdobą każdej sofy, ale też miękkie dywaniki z długim włosiem, czy ciepłe pledy - wprost idealne na długie, jesienne wieczory.
  • Lampy: kolekcja industrialna nie może istnieć bez dekoracyjnych lamp. W naszym zestawie umieściliśmy nie tylko fabryczne kinkiety, (doskonałe do doświetlenia przedpokoju) ale też wyraziste lampy sufitowe Twig, które znajdują się gdzieś na granicy stylów - industrialnego i glamour. Lampy dostępne są w różnych wersjach - z mniejszą lub większą ilością żarówek, z podstawą w kolorze złota lub czerni.

Styl industrialny jest jednym z najmodniejszych kierunków wnętrzarskich ostatnich sezonów. Doskonale nadaje się do aranżacji przestronnych podmiejskich willi, jak i kompaktowych mieszkań w bloku. Z powodzeniem możemy wykorzystać go też do urządzenia biur i gabinetów. Minimalistyczny, elegancki, nietuzinkowy pozwoli stworzyć wyjątkową przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi i skupieniu.

Przeczytaj również: Dodatki do loftowych wnętrz – 7 inspiracji i pomysłów