Paleniska ogrodowe

Paleniska ogrodowe

Grillowanie uznawane jest za narodowy sport Polaków. Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu, przy ogniu, w gronie rodziny i znajomych. Sezon grillowy w Polsce nie jest jednak długi – zazwyczaj zaczyna się w maju i kończy już we wrześniu. Na szczęście istnieje sposób na jego przedłużenie, a są nim paleniska ogrodowe. Są te praktyczne akcesoria, które pozwalają cieszyć się spędzaniem czasu przy ognisku i to bez względu na pogodę oraz porę roku. Dużą zaletą paleniska ogrodowego jest również łatwość, prostota i komfort użycia. Jego użycie nie wiąże się z mozolnym rozpalaniem ognia i gaszeniem go po garden party, doprowadzeniem ogrodu do porządku. Użycie paleniska jest więc o wiele prostsze niż rozpalenie ogniska. Co więcej, korzystać można z niego nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie czy balkonie. Ze względu na to, że misa paleniska znajduje się wysoko nad podłożem, nie uszkodzi ona drewnianej podłogi, płytek czy paneli.

Praktyczne palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe to praktyczne i funkcjonalne akcesorium, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. Z powodzeniem zastąpi zarówno tradycyjne ognisko, jak i grill. Stworzy ciepłą i przyjazną atmosferę. Przyjemnie będzie przy nim ugościć gości, spędzić rodzinny wieczór, czy odstresować z książką w ręce. Palenisko ogrodowe jest też bezpiecznym i wygodnym wyborem. Jego dużą zaletą jest mobilność, która pozwala na przenoszenie go w dowolny kąt ogrodu, a nawet zabieranie ze sobą na działkę rekreacyjną czy camping. Do korzystania z tego ogrodowego akcesorium zachęca też komfort i wygoda. Wyczyszczenie paleniska z popiołu i resztek drewna, opału nie stanowi większych problemów. Trudności nie napotkasz też przy rozpaleniu ognia – przed wiatrem rozpałkę będą chronić podwyższone brzegi ochraniające płomyk. Wysokie brzegi sprawiają również, że palenisko jest bezpieczne dla wypielęgnowanego trawnika, który nie ma bezpośredniego kontaktu z otwartym płomieniem.

Bezpieczne rozpalanie ogniska

Kontakt z ogniem zawsze niesie za sobą sporą dozę ryzyka. Ogień może się zaprószyć, osoba rozpalająca poparzyć. Palenisko minimalizuje te ryzyka. Jego podwyższone ścianki sprawiają, że wiatr nie rozwieje popiołu i żaru po działce, a ogień nie zaprószy się w niekontrolowany sposób. Paleniska ogrodowa zapewnią również bezpieczeństwo najmłodszym domownikom. Sprzęt jest tak budowany, że dzieci będą miały utrudniony kontakt z płomieniem.

Kuchnia na świeżym powietrzu

Praktyczność tego akcesorium polega też na tym, że na palenisku możesz w prosty sposób przygotować smaczne, zdrowe potrawy z grilla, które wyróżnia niepowtarzalny smak. W opartej na trójnogu misie możesz przyrządzić dania mięsne i vege, a także urządzić dla dzieci przyjęcie z pieczeniem pianek. Z takiej kuchni na zewnątrz możesz korzystać bez względu na to, jaka jest siła wiatru i pogoda. Jeśli nie chcesz, aby aromat przygotowywanych dań, rozchodził się po całym domu i ogrodzie, odgrodzić pomoże ci go pokrywa, która zawsze dodawana jest do zestawu. W komplecie pojawiać mogą się też inne akcesoria np. pojemnik na drewno czy sztućce do grilla. Promocja może również obejmować zakup modelu z krzesełkami do siedzenia wokół ogniska. Takie zestawy to nie tylko praktyczne sprzęty, ale i estetyczne wyposażenie ogrodów.

Kuchnia na zewnątrz z paleniskiem będzie nie tylko miejscem do przygotowywania potraw, ale i stworzy przyjemne ciepło. Ogień ogrzeje ogród czy taras w zimniejsze dni i pozwoli spędzać w nim czas nawet późną jesienią. Ciepło, jakie będzie bić od paleniska, uprzyjemni również letnie wieczory i sprawi, że miejsce wypoczynku nabierze klimatu.

Solidne i trwałe źródło ciepła

Paleniska ogrodowe, które znajdziesz w ofercie Miloo Home są niezwykle różnorodne, dlatego nie będziesz mieć problemów z wybraniem tego idealnego i dopasowaniem go do swoich potrzeb. Nasz sklep proponuje paleniska większe oraz mniejsze – o przekątnej od 60 cm w górę. Możesz wybrać modele z dużym rusztem lub funkcją grilla. Posiadamy też paleniska w różnych kształtach. Najpopularniejsze są te, w których misy są owalne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też misy kwadratowe. Dostępne w Miloo Home modele różni też materiał wykonania. Najpopularniejsze od lat palenisko wykonywane jest ze stali i metalu, ale dostępne są też te aluminiowe lub z innych tworzyw. Pamiętaj, że materiał sprzętu wpływa na jego solidność i trwałość.

Zobacz także:

Jak samemu zrobić palenisko ogrodowe?

Aby zrobić palenisko ogrodowe własnoręcznie, należy najpierw wyznaczyć miejsce w ogrodzie lub na działce oddalone kilka metrów od drzew, krzewów i budynków. Palenisko można zrobić z kamienia, betonu, cegły lub metalu. Na ogrodzie estetycznie będzie wyglądać palenisko np. z kamienia.

Należy wykopać zagłębienie ok. 3 razy wyższe, niż wysokość kamienia. Układamy kamienie na obwodzie. Drugą warstwę układamy, dodając kamienie z warstwą kleju budowlanego na spodzie. W ten sam sposób kładziemy 3. warstwę, sprawdzając stabilność układanych kamieni. Ognisko można rozpalić po wyschnięciu kleju (około 1 dzień).

Jakie palenisko - stalowe czy żeliwne?

Zarówno palenisko stalowe, jak i żeliwne, to bardzo odporne na uszkodzenia, uniwersalne, świetnie wpisujące się w ogrodowe i działkowe aranżacje akcesoria. Palenisko żeliwne to stop żeliwa z węglem, jest uniwersalne, daje dużo ciepła i łatwo je czyścić.

Palenisko stalowe to dobra alternatywa dla żeliwnego, jest masywne, solidne, występuje w wielu rozmiarach, można przyrządzić nad nim przekąski na ciepło i ogrzać się przy nim jeśli wieczór jest chłodny.  Jest wytrzymałe i służy długie lata.

Jakie palenisko wybrać?

Do ogrodu lub na działkę rekreacyjną możesz wybrać palenisko żeliwne, stalowe lub kamienne. Palenisko kamienne stanowi wyłożone wgłębienie w ziemi i otoczenie wokół wgłębienia, można wykonać je samemu. Stylowe i stabilne są paleniska metalowe i żeliwne, które nadają aranżacjom ogrodowym charakteru.

Palenisko żeliwne jest odporne na korozję i bardzo stabilne, a palenisko metalowe jest lżejsze i łatwiej przenieść je w inną część ogrodu, ale wymaga konserwacji, aby zapobiec jego rdzewieniu. Są w różnych kształtach i rozmiarach.

Czy palenisko wypala trawę?

Palenisko ogrodowe jest bezpieczne dla roślinności na ogrodzie lub działce. Paleniska żeliwne i metalowe można przenosić w dowolne miejsce, a ogień, który się w nich pali nie zagraża podłożu i znajdującym się roślinom. Po takim ognisku nie musimy też dużo sprzątać.

Również warstwa kamieni przy palenisku kamiennym chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia poza jego obręb. Gotowe palenisko jest bardziej bezpieczne niż tradycyjne ognisko, łatwe do wyczyszczenia i stanowi ciekawe urozmaicenie aranżacyjne na ogrodzie.

Czym wysypać palenisko?

Palenisko na ogrodzie lub działce można wysypać np. piaskiem lub drobnymi kamykami. Jeżeli sami robimy palenisko, pamiętajmy o tym, że powinno być oddalone od drzew i krzewów, a jego brzegi wyłożone warstwami kamieni, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia. Dno paleniska wysypujemy piaskiem.

Opcjonalnie możemy wybrać gotowe palenisko żeliwne lub stalowe, które można przenieść w dowolne miejsce ogrodu. Takie palenisko jest bezpieczne dla roślinności wokół, zawartość wypala się prawie w całości i łatwo je wyczyścić.

Z czego zrobić palenisko?

Palenisko ogrodowe możemy zrobić z kamienia, cegły, betonu i metalu. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Kiedy już wyznaczymy miejsce, w którym ma znaleźć się nasze palenisko - około 3 metrów od drzew i 4 od ogrodzenia - można przystąpić do wykonania paleniska. Z czego? Z kamieni lub cegły – świetnie wyglądają w ogrodach w aranżacji retro i rustykalnej. Dół paleniska dla bezpieczeństwa należy wysypać piaskiem lub kamykami.

Gotowe paleniska w kształcie misy z żeliwa lub stali to również świetny sposób na oryginalne ognisko. Paleniska takie są bezpieczne i efektownie wyglądają w ogrodowej aranżacji.

Jak duże palenisko do wędzarni?

Palenisko do wędzarni powinno być tak duże, aby żar nie dotykał jego ścianek – powinno pozostać około 15 cm luzu w stosunku do komory. Palenisko powinno być wyłożone cegłą (nie szamotową), kamieniami lub wylane betonem – te materiały szybko oddają ciepło.

Wędzenie mięsa, serów czy ryb powinno odbywać się w odpowiedniej temperaturze, niezbyt wysokiej, ponieważ zbyt gorące wędzenie źle wpływa na potrawy poddawane temu procesowi. Powinien zostać zapewniony dostęp do paleniska, by mieć kontrolę nad temperaturą spalania drewna.

Jak zrobić palenisko z cegły?

Aby zrobić palenisko z cegły, należy wyznaczyć miejsce w ogrodzie i wykopać dół o średnicy około 100 cm i głębokości 40-50 cm. Przy pomocy patyka lub pręta i sznurka wyznacz obrys. Dół paleniska można wysypać żwirem i ułożyć na nim cegły. Cegły muszą przylegać do siebie, w tym celu łączymy je zaprawą żaroodporną lub przeznaczonym do takich materiałów klejem.

Warstwy cegieł układaj tak, żeby ostatnia wystawała ponad gruntem około 10 cm. Możesz też postawić na nieregularne ściany paleniska, np. wyższą z jednej strony. Zaprawa musi się scalić, co może potrwać około doby. Pamiętaj o polewaniu w tym czasie konstrukcji wodą. Zadbaj o stylowe otoczenie dla swojego paleniska.

Jak zrobić miejsce na palenisko?

Robiąc w swoim ogrodzie miejsce na palenisko, musisz przestrzegać kilku zasad, co zapobiegnie ryzyku pożaru. Przede wszystkim musisz wyznaczyć miejsce oddalone od drzew o około 3 metry i od ogrodzenia sąsiedniej posesji około 4 metry. Pod żadnym pozorem nie stawiaj paleniska pod drzewami i w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.

Kiedy masz już miejsce, musisz wytyczyć krąg o średnicy około 100 cm, a potem wykopać w gruncie dół o głębokości minimum 10 cm poniżej ziemi wokół. Zwykle paleniska są głębsze. Następnie możesz zrobić  swoje palenisko z kamieni lub cegieł.

Jak zrobić fajne ognisko?

Przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i ciekawą aranżację miejsca, w którym będzie palone ognisko. Możesz samodzielnie wykonać palenisko z kamieni lub cegieł, wyznaczając miejsce oddalone od drzew i ogrodzenia, wykopując dół o średnicy około 100 cm i wykładając go kamieniem lub cegłami.

Jeżeli nie chcesz samodzielnie robić paleniska ogrodowego, postaw na gotowe, stylowe żeliwne lub stalowe paleniska. Różne kształty gotowych palenisk pozwolą na zrobienie oryginalnej aranżacji. Pamiętaj o meblach ogrodowych, siedziskach, ławkach oraz miękkich poduszkach i kocach na wypadek chłodu.

Czy warto kupić palenisko ogrodowe?

Tak. Paleniska ogrodowe żeliwne i stalowe wyglądają bardzo efektownie, można przenosić je w różne miejsca działki, stworzyć dzięki nim atrakcyjną wizualnie aranżację i spędzić przy nich miło czas, na pewno warto więc mieć takie palenisko do swojej dyspozycji. 

To także świetna alternatywa dla osób, które nie mogą samodzielnie zrobić sobie paleniska lub którym znudził się tradycyjny grill i chcą spędzić miło czas przy ciepłym ogniu. Ponadto paleniska są odporne na uszkodzenia i łatwo utrzymać je w czystości.

Do czego służy palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogniska oraz grilla. Jest bezpieczniejsze, niż zwykłe ognisko, ponieważ nie stwarza zagrożenia pożarowego. Także w przypadku samodzielnie wykonywanych palenisk, jeśli tylko przestrzegamy zasad bezpieczeństwa.

Palenisko to także miły dla oka element aranżacji ogrodu lub działki. Nad paleniskiem można piec kiełbaski, a większe modele mogą nawet zastąpić grill. Przenośne palenisko z żeliwa lub metalu może stać także na przydomowym tarasie, gdzie również można miło spędzić przy nim czas.

Z czego zrobić palenisko ogrodowe?

Palenisko ogrodowe można zrobić z różnych materiałów: kamienia, cegły, betonu i metalu. Należy pamiętać, żeby wykorzystywać do tego materiały odporne na wysoką temperaturę. Palenisko powinno też być odpowiednio usytuowane, oddalone od drzew i zabudowań mieszkalnych.

Alternatywą dla palenisk wykonywanych samodzielnie są paleniska gotowe, żeliwne lub metalowe, które można postawić w ogrodzie, a nawet na przydomowym tarasie. Paleniska są bezpieczniejsze, niż tradycyjne ogniska, mogą też stanowić ciekawą alternatywę dla grilla.

Jaka wielkość paleniska?

Palenisko ogrodowe powinno mieć średnicę co najmniej 50 cm. Wiele palenisk ma średnicę około 100 cm, dzięki czemu bez trudu pomieści się w nim stos drewna. Palenisko powinno też mieć odpowiednią głębokość poniżej poziomu ziemi. Optymalna głębokość dołu, przygotowanego pod palenisko najczęściej wynosi 40 – 50 cm.

Ścianki paleniska powinny wystawać ponad poziom ziemi. Ochroni to płomienie przed wiatrem. Niektóre paleniska ogrodowe miewają ścianki o nieregularnych wysokościach. Warto zadbać o powierzchnię wokół paleniska, utwardzając ją kamieniami, kostką, żwirem.

Z czego zrobić palenisko metalowe?

Palenisko metalowe można wykonać samodzielnie, używając do tego celu metalowej beczki, którą wkopuje się w ziemię. Część, która wystaje ponad ziemię można pomalować specjalną farbą żaroodporną. Można też wykonać je z kawałków blachy, ale potrzebna będzie do tego spawarka i umiejętność jej obsługiwania.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie kupno gotowego paleniska z metalu, które świetnie sprawdza się na działce jak i na tarasie. Samodzielnie wykonane metalowe palenisko łatwo się nagrzewa, trzeba więc być ostrożnym przy jego użytkowaniu.

Jakie palenisko na ognisko?

Palenisko na ognisko powinno być odpowiednich rozmiarów, jeżeli szukasz modelu na taras, postaw na palenisko o średnicy około 40 cm. Używane na zewnątrz i przy większej ilości osób, powinno mieć średnicę co najmniej 60 cm. Estetyczne i oryginalne paleniska żeliwne i metalowe to świetny dodatek do nowoczesnej ogrodowej aranżacji.

Możesz wykonać też palenisko własnoręcznie, używając do tego kamieni, cegieł, betonu lub metalu. Należy znaleźć bezpieczne miejsce z dala od drzew i zabudowań, wykopać dół o średnicy około 100 cm i zrobić w nim palenisko z wybranego przez siebie, niepalnego materiału.

Czy palenisko ogrodowe jest legalne?

Tak, palenisko w ogrodzie jest legalne, ale muszą być zachowane środki ostrożności, które zapobiegną ewentualnemu zaprószeniu ognia. Palenisko ogrodowe powinno być oddalone od przedmiotów łatwopalnych i nie można instalować ich pod drzewami. Miejsce na palenisko należy wyznaczyć około 3 metrów od drzew i 4 od ogrodzenia.

Palenisko ogrodowe nie może znajdować się w odległości, która wynosi mniej, niż 100 metrów od granicy lasu. Jeżeli zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa nie ma przeszkód co to tego, żeby mieć palenisko na swojej posesji.